Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Spacer pojednania na cmentarz w Słubicach

Już po raz dziesiąty w Słubicach odbędzie się polsko-niemiecki spacer pojednania. To coroczna inicjatywa, której uczestnicy spotykają się 1 listopada i podczas wędrówki na słubicki cmentarz poznają lokalną historię.

Ideą spaceru pojednania jest zbliżanie mieszkańców Słubic i sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą, poznawanie i kultywowanie wspólnych tradycji i historii.

Przewodnikami wydarzenia, zainicjowanego przed laty przez 82-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą, będą: Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą, oraz Uta Kurzwelly z Uniwersytetu Ludowego (niem. Volkshochschule) we Frankfurcie nad Odrą.

- Podczas wydarzenia będzie mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych, różnicach między tym katolickim świętem a ewangelicką Niedzielą Zmarłych, o historii cmentarza komunalnego w Słubicach założonego w 1814 r., wspomnienie dawnej kaplicy z 1901 r. – wylicza R. Semik.

Prowadzący opowiedzą także o kolejnych mogiłach, które trafiły do prowadzonej przez IPN ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Ochrony prawnej w ostatnim czasie  doczekały się m.in. groby powstańców wielkopolskich , tj. Józef Juskowiak (1898-1978), Wincenty Tomiak (1902-1988) i Józef Werner (1897-1978).

Symbolem splecionej historii polskich i niemieckich mieszkańców tej ziemi pozostaje  lapidarium na cmentarzu komunalnym. W tym roku wzbogaciło się o kilkanaście kolejnych kamieni i tablic, zabezpieczonych  przez firmę Budimex podczas prac na wschodnim brzegu Odry  i przywróconych na cmentarz pod nadzorem Aliny Jaszewskiej z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Zielonej Górze. Wśród odnalezionych inskrypcji pojawiają się m.in. roczna dziewczynka Anna Edler (1883-1884), czy sierżant policji Heinrich Schütz (1894-1927).

Dla miasta nie bez znaczenia pozostają również inne punkty cmentarza, tj. tzw. grób 7 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego (tegoroczną decyzją wojewody już bez wizerunku Virtuti Militari), grób pierwszego lekarza Słubic Zenona Szemisa (1902-1953) czy obelisk poświęcony pionierom słubickiej oświaty, wzniesiony z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Spacer pojednania odbędzie się 1 listopada. Zbiórka o godz. 17 przed kościołem NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja 31 w Słubicach. Stamtąd zebrana grupa wyruszą na słubicką nekropolię.

Chęć udziału w spacerze należy zgłosić emailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą lampionów, latarek pochodni elektrycznych. Wstęp jest bezpłatny!

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.