Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kolejne odkrycie archeologiczne na polu bitwy pod Kunowicami

W Kunowicach, w trakcie nadzoru archeologicznego prowadzonego przez firmę Archeo-Craft, natrafiono na pochówki związane z bitwą pod Kunowicami, która miała miejsce w 1759 roku, w okresie wojny siedmioletniej.

Zgodnie z początkowymi szacunkami okryto dwa groby masowe, cztery pojedyncze oraz jeden pochówek zwierzęcy. W chwili obecnej prowadzone są badania pierwszego, mniejszego grobu.

Na razie natrafiono na pozostałości ok. 10 osób. Oprócz szczątków kostnych w grobie znajdują się też guziki mundurowe z resztkami tkaniny, większość z nich wiązać można z armią rosyjską, natrafiono (na razie) na jeden tylko guzik pruski.

Prace sa prowadzone przez archeologów z firmy Archeo-Craft przy wsparciu wolontariuszy, w tym przez długoletniego badacza pola bitwy, dr hab. Grzegorza Podrucznego, profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

To już trzecie odkrycie pochówków na tym polu bitwy. Poprzednio odnaleziono grób pojedynczy rosyjskiego grenadiera (2010) oraz grób masowy żołnierzy pruskich (2019 - ZOBACZ).

- Poprzednie odkrycia wniosły wiele nowej wiedzy na temat bitwy i wojskowości XVIII wieku. liczymy, że w przypadku tego odkrycia będzie podobnie. Czekajcie na kolejne relacje z badań – poinformowali archeolodzy.

Źródło: Grzegorz Podruczny

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.