Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia. Wszystko po to, żebyśmy mieli ze sobą jak najmniej kontaktu i zachowywali minimum dwumetrowy dystans. Limity dotyczą m.in. ilości osób jakie mogą przebywać w sklepie czy na poczcie. W wybranych godzinach zakupów będą mogli dokonać tylko seniorzy.

Premier

31 marca, podczas kolejnej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych ograniczeniach, które mają sprawić, że epidemia koronawirusa nie będzie tak dotkliwa.

ZOBACZ KONFERENCJĘ

- Obecnie możliwe są dwa scenariusze. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza, albo będzie zła, ale możliwa do zarządzenia poprzez szereg reguł, procedur oraz kwarantanny – tłumaczył premier i podkreślił, że wszystkie przedsięwzięte decyzje mają doprowadzić do ograniczenia zasięgu pandemii. – Pewna część społeczeństwa w niewystarczający sposób stosowała się do reguł, a musimy przerwać łańcuch transmisji wirusa – przyznał premier. Zaznaczył, że w tym czasie nie można pozwolić sobie na rozprężenie.

- To wszystko ma służyć temu, żebyśmy nie zarażali innych. Chodzi o to, żebyśmy podeszli do tego z rozsądkiem i życzliwością. Można wyjść, przejść się przewietrzyć, iść do sklepu, kiedy trzeba, ale nie róbmy wycieczek i nie uprawiajmy wyczynowo sportu – doprecyzował minister Ł. Szumowski. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Stąd kolejne obostrzenia – większość wchodzi w życie 1 kwietnia. Poniżej ich lista.

Nowe obostrzenia

 • W przestrzeni publicznej obowiązuje minimalna odległość 2 m między osobami.
 • Osoby poniżej 18 lat nie mogą wychodzić bez opieki dorosłych.
 • W sklepach będzie mogło przebywać co najwyżej trzy razy więcej osób niż jest w nim kas, a przed wejściem obowiązkowo trzeba będzie założyć rękawiczki, na poczcie to 2 osoby na 1 okienko.
 • W godz. 10-12 ze sklepów, drogerii, aptek będą mogli korzystać wyłącznie seniorzy pow. 65 roku życia (oczywiście w innych godzinach też, ale te godziny są przeznaczone wyłącznie dla nich).
 • Nowe zasady kwarantanny: obowiązkowe będzie korzystanie z aplikacja (ZOBACZ). Kwarantanna powinna odbywać się w miejscu izolacji, również od rodziny. W przypadku, gdy objęty obowiązkową kwarantanną jest jeden członek rodziny i przebywa w domu, kwarantannie podlegają również pozostali domownicy.
 • Pracodawcy muszą zadbać o to, żeby stanowiska pracy były oddalone od siebie o najmniej 1,5 metra, muszą również zapewnić środki ochrony pracownikom. Te przepisy wchodzą w życie 2 kwietnia.
 • Zamknięte będą parki, bulwary, miejsca rekreacji i wypożyczalnie rowerów miejskich.
 • W weekendy będą zamknięte sklepy budowlane. Otwarte zostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie.
 • Odwołane są wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne.
 • Zamknięte będą punkt usługowe takie jak salony fryzjerskie, kosmetyczne, czy tatuażu.
 • Zamknięte zostają hotele i miejsca noclegowe, z wyjątkiem przeznaczonych do kwarantanny i na pobyty służbowe.
 • Na stacjach benzynowych i w punktach handlowych będzie obowiązek dezynfekcji miejsc dotykanych przez klientów, takich jak dystrybutory paliwa czy terminale płatnicze.
 • Limit pasażerów również w pojazdach 9+  (ta regulacja wchodzi w życie 2 kwietnia). Zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe” obowiązywać będzie również w pojazdach, które mają więcej niż 9 miejsc, w tym też transport niepubliczny, np. prywatnych przewoźników.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gov.pl/koronawirus.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2020-03-31 16:35
Kiedy obowiązkowe maski w sklepach? Zobacz CZ, SK, A, Jena/D

Tych odstępów nie da się zawsze zachować. Policja musiałaby wszędzie stać i bić tumanów ręką po głowach jak w Indiach.
#2 szunia 2020-03-31 17:26
WHO nie zaleca noszenia maseczek osobom zdrowym. Gdyby były obowiązkowe, to w naszych warunkach 1) natychmiast zaczęłoby się spekulowanie, 2) szybko zabrakłoby maseczek na rynku, nawet po paskarskiej cenie, dla tych, którzy ich faktycznie potrzebują.

www.mp.pl/covid19/covid19-aktualnosci/228836,who-maseczki-sa-dla-personelu-medycznego
#3 cinek88 2020-03-31 18:24
Młodzież wakacje miała. Teraz się skończy, pewnie do końca życia nie zapomną 2020, trochę współczuje...
ps. Polecam, m.youtube.com/watch?v=-AYnVmEZli4&t=105s
#4 cinek88 2020-03-31 18:41
Dodam jeszcze że jak to wszystko szybko się nie skończy grozi nam ogólnonarodowa gospodarcza katastrofa, pochłonie więcej ofiar jak ten chiński wirus.
#5 cinek88 2020-03-31 19:09
Pozwolę sobie zacytować fragment jednego z artykułów poważnego tygodnika... Bezwzględnie swoje strategiczne plany realizują Chińczycy i Rosjanie. Ci pierwsi poczynają sobie tym bezczelniej, że przecież sami są odpowiedzialni za wywołanie pandemii. Pekin jeszcze w połowie stycznia okłamywał WHO, że COVID-19 nie przenosi się między ludźmi, mimo że chińskie służby medyczne jeszcze w listopadzie zeszłego roku przerwały badania nad wirusem i zniszczyły ich dokumentację. W grudniu epidemia nabierała już tempa, ale lekarze alarmujący o niej zostali zmuszeni do milczenia. Sam prezydent Xi Jinping czekał z wprowadzeniem kwarantanny w Chinach, dopóki zarażeni nie dostali się do Tajlandii, Korei Południowej i USA.
#6 Dr. Sommer 2020-03-31 19:13
To fakt, szunia. Dlatego WHO straciło wiarygodność. Osoba może się czuć zdrowa, co nie znaczy, że nie sieje w sklepie wirusa.
Nawet prosta, w domu uszyta maska z bawełny, o ile odpowiednio wyprana lub rozgrzana żelazkiem i zasłaniająca usta oraz nos, drastycznie zmniejsza możliwość przeniesienia wirusa na innych.
Coraz więcej wirologów zaczyna się przyznawać do ich skuteczności, widocznie odpowiednio do aktualnego miejsca ogromnych ilości masek, będących w drodze z Chin do Europy. Zaskoczyło mnie też pozytywnie, ile masek szyją ludzie w domach i oferują n.p. na Allegro w stosunkowo do sytuacji rozsądnych cenach.
#7 matrix11 2020-04-01 19:19
Czy na ryby mozna chodzic
#8 Alfred 2020-04-01 23:04
Pinokio rządzi :P

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.