Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Obecny czas jest trudny, nie tylko dlatego, że większość dnia musimy spędzać w domach. Wiele osób boi się o zdrowie swoje i najbliższych, o pracę, czy generalnie o przyszłość. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach opublikowało garść przydatnych porad.

Psycholog

Jak radzić sobie ze strachem, jak przegonić obawy, które dopadają nas w tym niełatwym czasie? Może się zdarzyć, że lęk zaczyna zajmować zbyt wiele miejsca. Jak odebrać mu chociaż część „władzy” nad nami?

Pomogą w tym wskazówki opracowane przez specjalistów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach.

  • Warto ograniczyć czas poświęcany na słuchanie/szukanie w mediach informacji na temat koronawirusa. Ciągle sprawdzanie informacji może wzmacniać odczuwany przez nas niepokój.
  • Zadbajcie o swoją sieć społeczną. Do dyspozycji mamy Internet i telefon. Relacja i rozmowa z drugą osobą może okazać się w tym czasie największym wsparciem!
  • Dużo instytucji i organizacji oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne w postaci rozmów telefonicznych czy spotkań on-line. Słubicki PCPR także (ZOBACZ).
  • Rozmawiajcie z pozostałymi domownikami czy innymi życzliwymi nam osobami o tym, co czujecie w związku z zagrożeniem. Emocje dostrzeżone i nazwane tracą na swej sile.
  • Rozejrzyjcie się, czy dookoła nie ma osób, które potrzebują waszej pomocy np. schorowany sąsiad czy starsza znajoma. Zrobienie zakupów, upieczenie ciasta czy rozmowa telefoniczna mogą okazać się dla takich osób wsparciem, a państwu dadzą poczucie robienia czegoś ważnego.
  • Dbajcie o rytm dnia, o rytuały. To pozwoli w tym niespokojnym czasie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.
  • Nie zapominajcie o tym, co sprawiało dotychczas wam przyjemność np. ćwiczenia fizyczne, oglądanie filmów czy gotowanie. Robienie tego, co dla nas ważne i sprawia radość relaksuje i zmniejsza nasz niepokój.
  • To sytuacja wyjątkowa i nowa. Bądźcie wyrozumiali i łagodni dla siebie i swoich bliskich. Dajcie sobie czas, żeby oswoić się z nową sytuacją i wypracować powoli w tym okresie nowe sposoby funkcjonowania. Pozwólcie sobie na to, że nie wszystko co sobie zaplanowaliście, uda się zrealizować.
  • Aktualna sytuacja pokazuje, że nie nad wszystkim mamy kontrolę. Zastanówcie się jednak i dbajcie o to, na co w tym okresie macie rzeczywisty wpływ (np. przestrzeganie procedur dotyczących zasad bezpieczeństwa, dobre odżywianie, bycie w kontakcie z bliskimi itd.).

Głowa do góry, trzymajcie się ciepło!

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.