Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Decyzja rządu o zamknięciu granic z powodu zagrożenia koronawirusem wprowadza zupełnie nową sytuację dla mieszkańców pogranicza. Sprawdziliśmy, jakie dokumenty należy mieć, aby móc przekraczać granicę z Niemcami.

Straż Graniczna

Zabierz dowód lub paszport

Od 15 marca każdy obywatel Polski, który chce przekroczyć granicę kraju, powinien mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Bez tego nie będzie mógł dostać się w żadną ze stron.

Jeśli jesteś mieszkańcem tzw. obszarów przygranicznych i udajesz się do pracy do Niemiec, powinieneś mieć ze sobą zaświadczenie z zakładu pracy lub umowę o pracę, jeśli takiego zaświadczenia jeszcze nie posiadasz. O te dokumenty zostaniesz poproszony podczas kontroli granicznej.

Obszar przygraniczny

Co to znaczy „obszar przygraniczny”, o którym mówił premier Morawiecki podczas konferencji? Zapytaliśmy o to jeszcze wczoraj służby wojewody oraz straż graniczną.

Niestety, jak do tej pory, żadna z tych instytucji nie była w stanie jednoznacznie określić, o jaki konkretnie zasięg terytorialny chodzi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mowa jest o odległości 30 km, ale są to niepotwierdzone dane. Będziemy to jeszcze doprecyzowywać.

Co z cudzoziemcami?

Cudzoziemcy nie mogą przekraczać granic Polski. Jest od tej sytuacji jednak kilka odstępstw.

Do Polski mogą wjechać osoby, które są małżonkami lub dziećmi obywateli RP albo pozostają pod ich stałą opieką. Także osoby posiadające Kartę Polaka, dyplomaci oraz osoby posiadające prawo pobytu (stałe lub czasowe) lub pozwolenie na pracę.

Cudzoziemcy powinni mieć przy sobie dokumenty, które będą poświadczać powyższy stan, np. kartę pobytu, kartę członka rodziny, akt małżeństwa, pozwolenie na pracę, itd.

Nie jesteś pewien? Dzwoń

Osoby, które mają wątpliwości – czy i jak – mogą przekraczać granicę, zachęcamy do korzystania ze specjalnej infolinii uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Numer telefonu: 22 523 8880.

Dajcie znać, jeśli uda wam się dodzwonić. Nasi czytelnicy alarmują, że od rana numer jest nieaktywny. Sprawdzaliśmy dzisiaj parokrotnie i faktycznie – jest kłopot, aby się dodzwonić. Problemy mogą jednak wynikać z dużej ilości osób, które chcą skorzystać z infolinii.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#2 Redakcja Słubice24.pl 2020-03-14 19:50
Nie chodzi o to rozporządzenie. Rozmawialiśmy już dzisiaj o tym z rzecznikiem Straży Granicznej. Tam jest mowa o "strefie nadgranicznej" a to nie jest tożsame z "obszarem przygranicznym", o którym mowa na rządowej stronie. Z tego co nam się udało dowiedzieć nieoficjalnie, jest to szerszy zasięg i mają w niego wchodzić także powiaty, które nie mają bezpośredniej styczności z granicą.
#3 Jaro252 2020-03-14 22:25
Trochę mało szczelne to zamknięcie granic . :oops:
#4 Izba_Rzemieslnicza 2020-03-17 09:43
Czy juz wiadomo jak definiowac obszar przygraniczny? czy jest to 100 km od granicy?
#5 Redakcja Słubice24.pl 2020-03-17 10:14
@Izba_Rzemieslnicza

Okazało się, że nie jednak nie będzie tego ograniczenia i de facto nie ma takiej definicji.

Wpuszczani bez kwarantanny są wszyscy, którzy pracują w Niemczech, bez względu na miejscu swojego zamieszkania.

Zajrzyj tutaj:
www.slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/15584-granica-w-slubicach-zamknieta-kontrole

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.