Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Wprowadzenie stanu epidemicznego w Polsce spowodowało wiele ograniczeń w zakresie życia publicznego. Wyjaśniamy, co - zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - ma być zamknięte, a co będzie normalnie otwarte.

Stan epidemiczny

Po decyzji rządu ludzie masowo zaczęli robić zakupy

Rząd nie chce dopuścić do sytuacji, w której Polacy będą przebywać w dużych skupiskach ludzkich, co niesie za sobą ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Stąd ograniczenia, które dotyczą funkcjonowania galerii i centów handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Co będzie czynne, a co zamknięte?

Po pierwsze - zakupy

Ograniczenie działalności dotyczy sklepów zlokalizowanych w galeriach i centrach handlowych o pow. większej niż 2 tys. mkw. Tu zamknięte będą wszystkie sklepy, z wyjątkiem aptek, sklepów spożywczych, drogerii i pralni. Normalnie działać będą również banki i placówki finansowe.

Co ważne, pozostałe, nie zlokalizowane w galeriach handlowych sklepy, oferujące ubrania, kosmetyki, narzędzia czy inne towary – będą nadal normalnie otwarte. Będzie w nich można normalnie robić zakupy.

Otwarte będą wszystkie osiedlowe sklepiki.

Po drugie - jedzenie

Restauracje, bary, kawiarnie nie muszą być zamknięte. Mogą nadal sprzedawać jedzenie – jednak tylko na wynos.

Ograniczenie w ich działaniu dotyczy wyłącznie tego, że nie można posiłków spożywać na miejscu. Można je odebrać osobiście albo zamówić z dowozem.

Stan epidemiczny

Restauracje mogą serwować jedzenie tylko na wynos lub z dowozem

Co będzie zamknięte?

Są jednak takie miejsca, które będą całkowicie zamknięte. Są to: siłownie, baseny, kluby taneczne, kluby fitness, klubu nocne, wystawy, muzea, biblioteki, kina, miejsca spotkań i rozrywki.

Zakaz zgromadzeń

Ministerstwo Zdrowia wprowadza również zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób – zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dotyczy to wszystkich zgromadzeń publicznych, państwowych i religijnych, w tym także mszy w kościołach.

Podając liczbę akurat 50 osób, MZ kierowało się wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ograniczenie to nie dotyczy zakładów pracy, w których pracuje więcej niż 50 osób, zgodnie z wprowadzonymi przepisami, nie jest to zgromadzenie.

Jak długo będą obowiązywać te ograniczenia?

Zgodnie z rozporządzeniem, ograniczenia obowiązują od 14 marca do odwołania. Po 14 dniach Ministerstwo Zdrowia ma przeanalizować sytuację i podjąć decyzję o ewentualnym uchyleniu rozporządzenia.

Stan epidemiczny

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Rob 2020-03-14 16:21
Dlaczego kościoły nie są zamknięte ? To nielogiczne i chore, co wyprawia polski episkopat :-x
#2 Zafiras 2020-03-14 19:57
Widzę Rob@ ze zupełnie nie jesteś w temacie.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.