Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Na zagrożenie z koronawirusem reagują także hierarchowie kościoła katolickiego. 12 marca opublikowaliśmy list jaki wystosowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Dziś apel w podobnym tonie umieściła parafia pw. NMP Królowej Polski w Słubicach.

Kościół

Apel jest odpowiedzią na wspomniany list oraz zarządzenie ks. Tadeusza Lityńskiego, biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. ZOBACZ ZARZĄDZENIE

Msze z limitem

W zarządzeniu czytamy m.in., że msze święte powinny być odprawiane z zachowaniem ustalonego przez rząd limitu 50 osób. Zapytaliśmy w słubickiej parafii, jak to będzie wyglądać w praktyce. Usłyszeliśmy, że wchodzące do kościoła osoby będą liczone, a pozostałe nie zostaną wpuszczone do świątyni.

Taki sami limit (50 osób) obowiązuje w przypadku pogrzebów. Duchowni apelują, aby w takim nabożeństwie uczestniczyła tylko najbliższa rodzina. Wszystko w celu ograniczenia kontaktów bezpośrednich.

Kościelna higiena

Biskup nakazał też księżom, aby pamiętali o higienie, myli ręce przed i po liturgii. Poinformował, że nie będzie wody święconej w kropielnicach, a znak pokoju należy sobie przekazywać skinieniem głowy, bez używania rąk.

Dyspensa dla wiernych

I najważniejsze - wszystkim diecezjanom została udzielona dyspensa od obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Wiernych zachęca się do modlitwy w domu i korzystania z transmisji mszy świętych jakie będą przeprowadzane w regionalnych i ogólnopolskich mediach.

Lepiej zostać w domu

O rozwagę w podejmowaniu decyzji o udziale w mszach świętych i nabożeństwach apeluje ks. Tomasz Partyka, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski.

- Pozostając w swoich domach módlcie się za cały świat, za personel medyczny, służby mundurowe, objętych kwarantanną, chorych i tych, którzy odeszli do pana – czytamy w apelu.

Udało nam się ustalić, że msza w parafii będzie skrócona do minimum. Nie będzie kazania, ani zbierania na tacę, a komunia będzie dawana wiernym na rękę.

ZOBACZ APEL

Transmisje mszy świętych

  • 07:00 – TVP 1
  • 09:00 – Polskie Radio, PR I
  • 09:30 – Telewizja TRWAM
  • 10:30 – TVP3 Gorzów i Radio Zachód 103 i 106 FM
  • 11.00 – TVP 1
  • 13:00 – TVP Polonia
  • 19:00 – Polskie Radio, PR I
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.