Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Powiat słubicki ma zapłacić prawie 38 mln za wycinkę drzew. Takiej kwoty domaga się burmistrz Ośna Lubuskiego od Zarządu Dróg Powiatowych w Słubicach. W 2012 roku zostało zniszczonych 151 drzew rosnących przy jednej z dróg na terenie gminy.

Chodzi o drogę nr 1309 F z Radowa do Świniar. Jak przekonują urzędnicy z Ośna Lubuskiego, do zniszczenia doszło na skutek niewłaściwego przycięcia gałęzi. Drzewa zostały pozbawione praktycznie całych koron, co spowodowało ich obumarcie. Teraz przy drodze sterczą kikuty.

Drogowcy przekonują, że o przycięcie drzew apelowali kilka lat temu sami mieszkańcy. Chodziło o bezpieczeństwo, bo spadające gałęzie mogły zrobić komuś krzywdę. Jednak wynajęty przez burmistrza Stanisława Kozłowskiego dendrolog stwierdził, że zabiegi pielęgnacyjne zostały wykonane niepoprawnie.

Urząd Miejski w Ośnie Lubuskim wyliczył karę zgodnie z ustawą o ochronie środowiska. Zniszczone drzewa, głównie klony, nierzadko miały ponad 100 lat, a ich obwód przekraczał dwa metry. Wyszła więc astronomiczna jak na budżet słubickiego samorządu kwota 37.950.245,34 złotych.

decyzja wycinka

Decyzja nie jest prawomocna, a jej wykonanie warunkowo zawieszono na trzy lata. W tym czasie drzewa mogą jeszcze odżyć, co spowoduje, że kara zostanie anulowana. Powiatowi przysługuje też odwołanie i wicestarosta Tomasz Stupienko zapowiedział, że z tego prawa Zarząd Dróg Powiatowych skorzysta.

Gdyby doszło do konieczności zapłaty tak dużej kwoty, mogłoby to oznaczać bankructwo powiatu słubickiego, któremu podlega ZDP. Tym bardziej, że nad słubickim samorządem ciąży już widmo zapłaty ponad 5 mln złotych do skarbu państwa za pobieranie opłat eksploatacyjnych na byłym terminalu w Świecku. Dla przypomnienia - roczny budżet powiatu to 43 mln złotych.

O sprawie będziemy informować.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Wioleta Stasiak 2016-07-13 15:38
No brawo tak dalej i będziemy bankrutami.
#2 marks 2016-07-13 17:37
Się po czterech latach obudzili i na dodatek zawiesili decyzję na trzy lata? Widzę, że w Ośnie też niezła ekipa siedzi?
A jak - nie daj allahu - za te trzy lata drzewa nie odżyją, to do zapłaty będzie dzisiejsza kwota, czy powiększona o odsetki za te trzy lata?
Albo te drzewa już są martwe od czterech lat i "łaskawe" wstrzymanie decyzji nic nie zmienia, albo ktoś im niedawno pomógł uschnąć, Cudów qrwa niema!
#3 jadziahej 2016-07-13 17:52
Za mordę i na bruk!!! Masz rację marks po tylu latach się obudzili. Zabrać i pieniądze z powiatu i niech się Stachu gimnastykuje.
Czas na zmiany w Ośnie !!! Beton czas rozwalić!!!
#4 Kara 2016-07-13 18:51
Zapłaćcie mi 100 tyś a gwarantuję, że na wiosnę każde z tych drzew wypuści z korzenia gałązkę, która się pięknie zazieleni. Do jakiego powiatu należy Ośno ?
#5 marks 2016-07-13 19:24
No co Ty wczoraj się urodziłeś?
Żadne drzewo nie uschło i nie będzie żadnej kary dla Powiatu Słubickiego, to jeden wielki pic.
Obecny burmistrz Ośna należy do spółdzielni, która się zawiązała w wyborach samorządowych 2014.
Do spółdzielni należą/należeli też panowie Łuczyński i Stupienko.
Cała decyzją Kozłowskiego to taki straszak i niewypał, żeby zrobić ładny pijar dwóm wyżej wymienionym panom.
Dam sobie rękę przy samej dupie uciąć, że w najbliższym czasie Łuczyński lub Stupienko ogłoszą, że to tylko dzięki nim i ich działaniom burmistrz Ośna zrezygnował z karania Powiatu Słubickiego i nie grozi nam bankructwo.
#6 Princess 2016-07-13 19:27
Chyba się nie zazieleni jednak, Mustafa. Minęły 4 wiosny i nic.
#7 Kara 2016-07-13 19:47
Wiem co piszę. Na wiosnę przyszłego roku drzewka od dołu od korzenia wypuszczą gałązki, a za 3 lata będzie z tego ładne drzewko. Klon rośnie szybko jak chwast. Trochę przesadziłem z ceną. Tysiąc od pnia, to będzie 151 tyś.
#8 Jan Byk 2016-07-13 21:05
Zapytajcie CYGANA jak on to zrobił? To jego wina !!!
#9 Dr. Sommer 2016-07-13 21:10
Niech ksiadz w Slubicach zrobi msze za odzywienie tych drzew.
#10 marks 2016-07-14 00:16
Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa.
Akurat parę lat temu Ośno "dorobiło" się obwodnicy, wycięto w tym celu dużo więcej drzew niż przy tej dróżce. Nikt nie protestował, wszyscy się cieszą że jest obwodnica.
Nagle teraz decyzja i od razu burza w mediach.
Mam nieodparte wrażenie, że tu najmniej chodzi o drzewa a bardziej o to, żeby zrobić kolejną zadymę w Starostwie. Ledwie trzy miesiące dwuwładzy i wychodzą kolejne brudy ze słubickiego Starostwa.
#11 kreplas 2016-07-14 09:43
Taaaa... Zawiesimy na 3 lata i zobaczymy, kto będzie u władzy... Już mieliśmy takie zagrywki przy terminalu. Pół Polski się śmieje ze Słubic, drugie pół jeszcze nie wie, co tu się dzieje...
#12 Pro-M 2016-07-14 09:46
Już niedługo może nie będzie problemu, polecam przeczytać.

wyborcza.pl/1,75398,20396031,przyroda-do-sciecia-minister-szyszko-idzie-na-wojne.html
#13 Janky-Jan 2016-07-14 10:18
Pro-M, z rana karmisz się wyborczą???? Bleeeeeeeeeeeeeee tffffuuuuu
#14 Myron 2016-07-14 11:51
A czym najlepiej się karmić z rana?
#15 endrju115 2016-07-14 14:29
Dali by spokój tym wyciaganiem brudów i sądami,zajeli by sie lepiej budowa mieszkań jak w Słubicach tak i w Ośnie a n ie jakies kary .
Pieniążki wpłyna dgyby wygrali i sie rozpłyna na premie i rozne inne niepotrzebne dla nikogo inwestycje.
Faktem jest że te drzewa wyglądaja fatalnie ale ktoś musiał nadzorowac tą przycinkę drzew i wczesniej nikt nie miał żadnych zastrzeżeń a tu nagle odszkodowanie,ktoś niezle pomyslał.
TEMU KOMUS NALEŻA SIE GRATULACJE""""BRAWO BRAWO""""
#16 jagoda 2016-07-14 16:34
Jadziahej nie podszywaj się pod czyjeś imię .Bo to ci nic nie da.Tylko się kompromitujesz.
#17 jadziahej 2016-07-14 16:58
#18 wiesio 2016-07-14 21:23
Widzę mili państwo(nie obrażając nikogo) ze nikt z was nie ma zielonego pojęcia o sztuce pozyskiwania,pielęgnacji i hodowli drzew.Może kara która żąda Stachu faktycznie jest przesadzona,ale to nie znaczy że kara i konsekwencje powinny być zaniechane bo to tylko jakieś drzewa.Dlaczego nie pomyśleli o tym wtedy kiedy doszło do owego "podcięcia"tych drzew i tylko furmanki z drzewem pocietym w klocki latały po posesjach kierownictwa drogówki i innych klientów.Ktos kto naprawdę sie zna i widzi drzewo jak te wymienione wyżej dobrze wie ze ścięcie jego 2/3 korony i pozostawienie pnia o średnicy mniej więcej 45 cm bez zabezpieczenia pasozytniczo-grzybnego bedzie po prostu "wykreawieniem" tego drzewa.Tym bardziej w okresie wiosenno letnimi.
#19 wiesio 2016-07-14 21:51
A co nie którzy to chyba w jakieś cuda wierzą klon z pnia w trzy lata ładne drzewko bedzie - Mustafa czy ty w ogólne wiesz jaki przyrost roczny na słabych siedliskami mają klon i jesion?.A najlepiej to starostwu może odpuścić a brać się za tych co sami kilkanaście lat temu na własnej posesji posadzili własnymi siłami drzewo a po jego wycięciu i donosie przez sąsiada są ścigani po sadach i wyrokami skazani na zapłacenie grzywny w wysokości np 15 tyś za powiedzmy własne drzewo.Więc pytam ma być sprawiedliwi e czy nie?
#20 Kara 2016-07-14 23:49
@wiesio, nie przesadzaj ! Klon pospolity w wielu krajach uważany jest za chwast i zwalczany z urzędu. Rośnie na prawie każdej glebie. W Polsce jest jednym z najszybciej przyrastających drzew. To nie znaczy, że urzędnicy nie musieli nie dopełnić obowiązków, bo powinni wystąpić o wycinkę drzew stojących przy drodze i zagrażających bezpieczeństwu użytkowników. Kara ? Oczywiście się należy. We wskazanym przez gminę miejscu powinni zasadzić np 1000 drzew szlachetniejszych jak te "chwasty"
Jak jesteś takim znawcą, to porozmawiaj z leśnikami jak traktują klony.
#21 jadziahej 2016-07-15 16:30
Wiesio!
Po trzech latach Stachu rząda kasy, to chyba jakaś kpitna, ale zadam Ci inne pytanie - mianowicie.
Pod obwodnice Ośna wyrżnięto kawał lasu i jak myslisz gdzie i w jaki sposób poszło drzewo? Firma ILTR.............S 8) nachapała się a w jaki sposób ??? Pozostawię do myślenia. Stachowi pali się grunt pod nogami i potrzebuje kasy. Stąd ten rwetes w powiecie. Myślę że Pan Piotr Łuczyński i Tomasz Stupieńko rozwalcują temat na korzyść powiatu. Interes publiczny ponad interesem partykularnym Stacha!!!
#22 wiesio 2016-07-15 19:06
"jadziahej"- twój sentyment do Iltr...u mnie nie obchodzi tak samo jak twoja sympatia do Stacha.Interesów politycznych, burmistrzów, starostów i innych podobnych "reprezentantów narodu"staram się nie brać do serca.Sprawa która mnie interesuje jako mieszkańca powiatu słubickiego to to aby reprezentowali mnie ludzie godni tych stanowisk i odpowiedzialni w swoich poczynaniach.Konsekwencją braku fachowości i profesjonalizmu na stanowiskach jakie zajmują może być dotkliwa,aczkolwiek myślę dużo dużo mniejsza kara finansowa.A co do obwodnicy Ośna Lubuskiego to wg moich dobrych informacji, większość drzewa z terenów regularnie zalesionych należało do Nadleśnictwa Ośno Lubuskie.Ale tak już w tym naszym społeczeństwie jest że najpierw są interesy własne,a następnie interesy wyborców.
#23 yon 2016-07-22 11:05
Przede wszystkim najwiekszą głupotą bez żadnego logicznego wytłumaczenia jest traktowanie drzew jak świętych krów. Kto się dopuścił wycinki , powinien zostać zobligowany do zasadzenia paru innych i szlus. Po drugie - wszystkie drzewa z bezpośredniej bliskości w stosunku do chodników i dróg powinny bezwzględnie zniknąć bo stanowią jedynie poważne zagrożenie. Po trzecie - bezczelnym przekrętem było wprowadzenie tak wysokich kwot za wycinkę i to powinno być anulowane od ręki. Żyjemy w czasach, kiedy poprawność polityczna dotyka nas w takim stopniu, że należy chyba wreszcie zacząć myśleć w sposób racjonalny i na nim się opierać, a nie na wyimaginowanych w chorych snach życzeniach ekologów idziwnych leśnych dziadków trzęsących się nad własnymi osobami w przeddzień odejścia do krainy wiecznych łowów.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.