Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Droga

Gmina Słubice poinformowała o przystąpieniu do realizacji kolejnych inwestycji. Drzecin zostanie połączony asfaltową drogą z ul. Sportową. Zmodernizowana zostanie również ul. Szkolna w Kunowicach. Przy obu drogach powstaną ścieżki rowerowe.

O planowanej modernizacji dróg w obrębie Kunowic i Drzecina pisaliśmy jeszcze w ubiegłym roku, najpierw w czerwcu (ZOBACZ), a potem w październiku (ZOBACZ).

Gdy powstał pierwszy, kilkusetmetrowy odcinek od Drzecina w stronę rancza, wielu mieszkańców było zaniepokojonych, myśląc, że nową drogą będą jeździć ciężarówki, uciekając w ten sposób od korków tworzących się w rejonie Słubic.

- Podczas spotkań z mieszkańcami wiceburmistrz Adriana Dydyna-Marycka zapewniała, że ta droga będzie przeznaczona tylko dla pojazdów osobowych – przekazała naszej redakcji rzecznik prasowy gminy Beata Bielecka.

To zapewnienie potwierdził wczoraj burmistrz Mariusz Olejniczak. - Absolutnie nie budujemy żadnej drogi alternatywnej dla ciężkich samochodów. Po tej drodze będą mogły jeździć auta jedynie do 12 ton – poinformował. Nowe drogi mają m.in. pomóc dostać się mieszkańcom Drzecina i Kunowic do Słubic (i w drugą stronę również), gdy zablokowany będzie dojazd głównymi drogami z powodu wzmożonego ruchu do Niemiec.

6 września burmistrz M. Olejniczak podpisał dwie umowy na wykonanie obu dróg. Ich realizacji podjęła się firma Kontrakt z Krosna Odrzańskiego. Co dokładnie powstanie w ramach inwestycji?

Drzecin

Na istniejącej obecnie polnej drodze, prowadzącej od ul. Sportowej w Słubicach (od skrzyżowania przy strzelnicy) do rancza w Drzecinie, zostanie położona asfaltowa nawierzchnia. Odcinek liczy około 3 km. Przy drodze powstanie ścieżka rowerowa o szerokości 2 metrów. Ponadto w okolicach rancza ma stanąć tzw. Miejsce Obsługi Rowerzystów, w którym można będzie dokonać drobnych napraw.

Jak informuje gmina, zadanie realizowane będzie w formule "zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że umowa obejmuje w pierwszym etapie wykonanie prac projektowych, a następnie wykonanie robót budowlanych. Wartość inwestycji to blisko 7,4 mln zł. Ponad 4,7 mln zł gmina pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Inwestycja realizowana będzie przez 17 miesięcy.

Kunowice

Tu zostanie przebudowany liczący około 1 km odcinek ul. Szkolnej, który łączy się z drogą prowadząca od Drzecina do ul. Sportowej. Tu również zostanie położona asfaltowa nawierzchnia. Droga ma mieć 5 metrów szerokości na terenie zabudowanym, a poza nim 3,5 m. Obok drogi powstanie też ścieżka rowerowa o szerokości 2 metrów – dodaje. W planach jest także przebudowa istniejących zjazdów do posesji i budowa Miejsca Obsługi Rowerzystów w rejonie kunowickiej świetlicy.

Realizacja zadania będzie kosztować 2,4 mln zł i ono także będzie prowadzone w formule "zaprojektuj i wybuduj". Na tę inwestycję gmina dostała dofinansowanie - ponad 897 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Termin realizacji to 8 miesięcy.

Poniżej mapka udostępniona przez Urząd Miejski w Słubicach. Niebieskim kolorem zaznaczono odcinki, na których zostanie wybudowana nowa droga.

mapka drogi

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.