Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Pralka

Duże rodziny mają zupełnie inne potrzeby niż single i pary, dlatego podczas wybierania pralek automatycznych powinny stawiać na modele z innej grupy. Urządzenie dedykowane dużej rodzinie jednocześnie musi być funkcjonalne i wygodne w obsłudze. Na jakie cechy pralek powinno się zwrócić uwagę, gdy pierze się dużo i często? Oto cechy idealnego sprzętu dla rodziny.

Pralki dla dużej rodziny a ładowność bębna

Pralki automatyczne odpowiednie dla rodziny niwelują potrzebę codziennego prania. W dużych bębnach mieści się od 8 do nawet 10 kg brudnej odzieży, dzięki czemu w czasie jednego prania wszyscy członkowie rodziny wypiorą swoje rzeczy. Ładowność bębna nie powinna być niższa niż 7-8 kg, gdyż w takiej pralce zmieści się niewiele ubrań. Trudno będzie włożyć do niej całą brudną pościel lub koce. Ponadto mała pojemność bębna sprawi, że rodzina będzie musiała prać odzież niemalże codziennie.

Duże pralki o ładowności powyżej 8 kg to przede wszystkim modele ładowane od frontu o standardowej głębokości. Pralki ładowane od góry są mniejsze, dlatego w miarę możliwości rodziny nie powinny na nie stawiać. Otwieranie od frontu ułatwia wkładanie do bębna dużej ilości rzeczy. Pralkę ładowaną od góry warto wybrać, jedynie gdy dysponuje się bardzo ograniczoną przestrzenią w łazience.

Dobrym wyborem dla rodziny są pralki Gorenje. Producent oferuje liczne modele, które posiadają funkcję ważenia prania. Automatyka wagowa chroni przed przeładowaniem sprzętu, które może skutkować uszkodzeniem śrub podtrzymujących bęben.

Pralki automatyczne z efektywnym odplamianiem

Pralka automatyczna dla rodziny powinna dokładnie usuwać wszystkie zabrudzenia z odzieży i innych tekstyliów. Pranie wstępne powinno być uzupełnione o aktywne odplamianie za pomocą cząsteczek tlenu, np. w programie eco bubble. Dodatkowo wybierając pralkę, warto zwrócić uwagę, by posiadała automatyczne dozowanie środka piorącego. Funkcja dostosowuje ilość używanego proszku do stopnia twardości wody i rodzaju zabrudzeń na ubraniach. Dzięki temu pralka skuteczniej spiera trudne i zaschnięte plamy.

Efektywne odplamianie zapewniają również specjalne programy. Tryb pranie ręczne przydaje się nie tylko do prania delikatnych tkanin. Równie dobrze można wykorzystać go do namaczania trudnych plam. Program intensywny, z praniem wstępnym lub parowy to kolejne rozwiązania, które ułatwiają usuwanie zabrudzeń z kawy, herbaty, trawy, błota lub czekolady. Dzięki nim cała rodzina może nosić idealnie czyste ubrania każdego dnia.

Zapoznaj się z ofertą https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki/f/gorenje.html

Niskie zużycie wody i prądu

W dużej rodzinie ważne jest ograniczenie wysokości miesięcznych rachunków. Pralka powinna mieć niskie zużycie wody zarówno w krótkich, jak i długich programach. Klasa energetyczna powinna natomiast odpowiadać oznaczeniu A+++. Poszczególne pralki mają różne zużycie energii, dlatego ich używanie generuje opłaty za prąd o odmiennej wysokości. Im wyższa nowa klasa energetyczna sprzętu, tym więcej zaoszczędzi się na rachunkach za energię elektryczną. Najlepsze pralki automatyczne zużywają niewiele prądu zarówno do podgrzewania wody, jak i w czasie płukania oraz wirowania prania.

Na zużycie wody powinno się zwrócić uwagę w szczególności w przypadku najdłuższych programów. Rodzice małych dzieci często korzystają z nich, by dokładnie doprać plamki z soków owocowych, farb, plasteliny, pisaków bądź marchewki. Ekonomiczne urządzenia do trybu prania z namaczaniem i praniem wstępnym zużywają jedynie kilkadziesiąt litrów wody. Tanie pralki mogą zużyć jej nawet dwukrotnie więcej.

Przydatne funkcje pralek automatycznych

W pralce automatyczne dla rodziny ważna jest moc wirowania. Maksymalna prędkość wirowania powinna wynosić 1200-1600 obrotów na minutę. Dzięki niej dokładnie usunie się wodę z mokrej odzieży, co przyśpieszy jej suszenie. Zdalne sterowanie przyda się za to nowoczesnym rodzicom, którzy chcieliby uruchamiać sprzęt za pomocą smartfona. Zdalne sterowanie smartfonem umożliwi również sprawdzenie, ile czasu pozostało do końca cyklu, bez wychodzenia do pralni.

Dodatkowo wybierając pralkę, powinno się zwrócić uwagę na wyświetlacz elektroniczny. Jeśli w rodzinie są małe dzieci, dobrze, by był wyposażony w blokadę rodzicielską. Dzięki niej maluch nie będzie mógł samodzielnie zmienić programu prania lub temperatury wody. Praktyczną funkcją jest możliwość ustawiania opóźnionego uruchomienia pralki. Opóźniony start umożliwi włączenie prania na godzinę lub dwie przed powrotem z pracy, by od razu móc rozwiesić mokre ubrania na suszarce.

Rodzinna pralka powinna posiadać również funkcję szybkiego prania. Tryb pierze ubrania w czasie 15-30 minut, dzięki czemu umożliwia błyskawiczne odświeżenie odzieży, która długo leżała w szafie. Szybkie pranie przydaje się między innymi podczas przygotowywania zimowych rzeczy na kolejny sezon oraz podczas prania przepoconych strojów gimnastycznych. Programy prania powinny uwzględniać również tryb dla tkanin bawełnianych, które powinny być czyszczone w wysokiej temperaturze. W temperaturze 60-90 stopni C pierze się między innymi dziecięcą bieliznę i pościel.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.