Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Sprzątanie parku

Kolejny kawałek świata został wysprzątany. W pierwszą sobotę października w parku przy al. Niepodległości mieszkańcy Słubic zbierali zalegające tutaj śmieci. Organizatorem akcji była Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, która przygotowała również bezpłatne warsztaty.

Do sprzątania zgłosiło się ponad 30 osób, które przez blisko godzinę krzątały się po terenie parku w poszukiwaniu odpadów. To nie były tylko opakowania po jedzeniu czy wszechobecne „jednorazówki”, ale także opakowania szklane, które niestety dla wielu zwierząt mogą być śmiertelną pułapką. – Jedna ze sprzątających osób znalazła butelkę, w której utopiła się nornica. W innej było 30 ślimaków – martwi się Natalia Duer z fundacji.

Do akcji sprzątania, nie po raz pierwszy zresztą, przyłączył się sam burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. To właśnie gmina Słubice (wspólnie z telewizją HTS) jest organizatorem kampanii „Czyste miasto”, w ramach którego odbywała się akcja.

Dziękował tym, którzy przyszli, ale zwracał również uwagę na wciąż wracające problemy ze śmieciami. - Przez nasza obecność pokazujemy, że taki stan rzeczy nam się nie podoba i chcemy żyć w czystym i pięknym mieście, ale niestety nie wszystkim mieszkańcom na tym zależy. Obawiam się, że jak dzisiaj posprzątamy, w tym samym miejscu znowu pojawią się nowe śmieci – mówił do zgromadzonych.

I tu burmistrz niestety się nie pomylił. Już na drugi dzień efekty pracy całej grupy poszła sprawdzić N. Duer. – Z samego rana byłam w parku i znalazłam pierwsze śmieci na środku trawnika – mówi zasmucona.

Czy jest szansa, aby ograniczyć to zjawisko? Organizatorzy przygotowali specjalną tablicę, która ma przypominać osobom odwiedzającym park o tym, jak pozostawione przez nich śmieci mogą zaszkodzić mieszkającym tu zwierzętom.

Ale sprzątanie to nie wszystko, ważna jest też edukacja. Dlatego tego samego dnia, zaraz po zebraniu śmieci, przyszedł czas na warsztaty pt. „Nabici w butelkę”, które poprowadził dr Krzysztof Kolenda z Uniwersytetu Wrocławskiego. I właśnie opowiadał o tym, co kryją w sobie śmieci pozostawione na łonie przyrody i i dlaczego giną w nich zwierzęta. A dzień wcześniej z tych samych warsztatów skorzystały aż cztery grupy szkolne.

2 października zajrzeliśmy do parku także i my z naszym obiektywem. Poniżej zdjęcia.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.