Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Rondo

Zakończył się remont ulicy Mieszka I i sąsiadującego z nim skrzyżowania z ul. Konstytucji 3 Maja, na którym powstało rondo. Mieszkańcy cieszą się z inwestycji, ale nie brakuje także głosów, że rondo nie spełnia do końca swojej roli.

Progi, światła czy rondo?

O poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu od dawna zabiegali okoliczni mieszkańcy. Wiosną 2018 roku napisali nawet petycję do ówczesnego burmistrza Tomasza Ciszewicza (ZOBACZ).

Pomysły w publicznych dyskusjach były różne – progi zwalniające, sygnalizacja świetlna czy wreszcie rondo. Dwa lata później, już nowe władze gminy zdecydowały się na to ostatnie rozwiązanie (ZOBACZ), choć mieszkańcy w większości optowali za światłami.

Musieli wyciąć drzewa

Inwestycję połączono z remontem ul. Mieszka I, na której wymieniono starą nawierzchnię brukową na nowy asfalt. Tu z kolei spore kontrowersje wywołała wycinka drzew. W sprawie ich ratowania burmistrz otrzymał m.in. list od nastoletniej mieszkanki sąsiedniego osiedla, który poruszył lokalną społeczność (ZOBACZ).

Spośród 35 rosnących wzdłuż ulicy drzew, ostatecznie pozostało 19 sztuk (policzyliśmy), a wycięto 16. Powody ich usunięcia wyjaśniał w sierpniu 2020 roku sam burmistrz Mariusz Olejniczak. – Większość z nich była chora, a kilka zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Z bólem serca przyjąłem rozwiązania planistów, ale to było konieczne – pisał w opublikowanym wtedy oświadczeniu (ZOBACZ).

W dzisiejszej rozmowie z naszą redakcją przekazał, że zgodnie z wcześniejszą deklaracją za każde wycięte wtedy drzewo, gmina posadziła trzy następne. - Chodzi oczywiście o inne lokalizacje, w tym samym miejscu nie planujemy nowych nasadzeń, jeśli już to coś niewielkiego czy ozdobnego, może jarzębinę lub klon kulisty. Należę do tych osób, które naprawdę zabiegają o to, żeby w mieście było zielono. W tym roku też mamy w planach kolejne nasadzenia - wyjaśnił.

Odbiór z poprawkami

Po kilku miesiącach robót, zarówno droga, jak i rondo, są już gotowe i przejezdne. Oprócz nowej nawierzchni na skrzyżowaniu powstały wysepki oddzielające pasy ruchu, odnowiono przejścia dla pieszych, poprawiono oznakowanie pionowe i poziome.

- Za nami odbiór techniczny, ale mają być jeszcze zrobione drobne poprawki i wtedy będzie wszystko ostatecznie odebrane. Będzie uzupełniony m.in. wjazd na os. Świerkowe - powiedział M. Olejniczak.

Wątpliwości mieszkańców

Skoro wszystko gotowe, udaliśmy się na miejsce, aby wykonać zdjęcia. Gdy je robiliśmy, podeszło do nas kilka osób mieszkających w sąsiedztwie.

- Droga ładna, ale rondo nie zdaje egzaminu. Jest płaskie, więc kierowcy jeżdżą po nim jak chcą – powiedziała nam młoda mama spacerująca z wózkiem. Podobnego zdania było starsze małżeństwo, które robiło zakupy w pobliskim sklepie. – Proszę napisać, że rondo to niewypał – usłyszeliśmy. Tylko w trakcie naszej rozmowy kilka pojazdów przejechało przez rondo bez zwalniania prędkości. Problemy ze zmieszczeniem się w jego obrysie miały też przejeżdżające pojazdy ciężarowe.

Podobne komentarze pojawiły się w internecie. Ale nie brakowało także głosów, które chwaliły rozwiązanie. - Rondo w tym miejscu wystarczy. Nie ma aż takiego ruchu, żeby tam stawiać światła. Co do wysepki, to na całym świecie są malutkie koła metrowe tylko pomalowane i jakoś wszyscy wiedzą co to oznacza - pisała jedna z naszych internautek.

Paweł Mochnacz, pomysłodawca wspomnianej wcześniej petycji, ma jednak pewne wątpliwości. - Byłem przekonany, że rondo to będzie wyższa wysepka. Jeśli faktyczne krzyżówka jest za mała, to można było pomyśleć o progach zwalniających przed rondem. Ja byłem i nadal jestem za sygnalizacją świetlną – powiedział w rozmowie z naszą redakcją.

Burmistrz prosi o cierpliwość

Co na to burmistrz? M. Olejniczak wyjaśnił nam, że takie rozwiązanie było konsultowane z fachowcami od organizacji ruchu i prosi mieszkańców o cierpliwość.

Dajmy jeszcze kilka tygodni kierowcom na przyzwyczajenie się, że od teraz jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym i wtedy będziemy wyciągnąć wnioski. Jeżeli faktycznie będzie taka konieczność, to się zastanowimy czy w tamtym miejscu czegoś nie postawić, np. klombu z kwiatami – powiedział.

---

Poniżej fotki przedstawiające nowo wybudowane rondo i wyremontowaną ul. Mieszka I.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2021-04-13 16:42
Jeśli w miejscu wyciętych drzew nie sadzimy nic, to znaczy, że teren betonujemy i posadzenie w zamian drzew gdzieś na przedmieściach nie nadrobi tego, że Śródmieście zamienia się w betonową patenie.
#2 Łenkes 2021-04-13 16:47
Jeśli kierowcy nie potrafią przerobić tego ronda to ciekawe kto ich uczył jeździć ? Ja jakoś nie mam problemu z przejazdem co faktu nie zmienia iż na tej wysepce mogło by coś stać skoro ktoś nie widzi że trzeba objechać . A jeśli komuś przeszkadza ,że te rondo tam jest to niech jedzie inną drogą by je ominąć :D
#3 clasic1 2021-04-13 19:10
Fajnie że jest rondo ale czy budując jedno musimy niszczyć przy okazji coś innego ?? Kierowcy mimo znaków o zamknietej drodze , wyznaczeniu objazdów , znaku zakazu (legalnego!!) nagminnie łamali prawo i całkowicie zniszczyli i rozjechali drogę wewnętrzną przy budynku Staszica 22- 23 . I to w najgorszym okresie opadów sniegu ,deszczu i roztopów ! Zapraszam p.Burmistrza na samochodową przeprawę przez to co z tej drogi pozostało ! Nie czołgiem ! Samochodem !
#4 damcio 2021-04-13 20:24
świetnie że coś zrobiono z tym skrzyżowaniem(chociaż obsuwa z terminem straszna)
niestety trochę większym busem trzeba się nagimnastykować (autopsja), współczuję kierowcom aut ciężarowych i autobusów
#5 Daro33 2021-04-13 22:52
Ja takie rondo biorę na wprost :oops: . To nie rondo tylko imitacja ronda. Nie mam pojęcia po co się gimnastykować :o
#6 mikado 174 2021-04-14 00:06
busem nawet pokaźnych rozmiarów przy odpowiednim najeździe i prędkości bez problemu objeżdża się to rondo. miało być bezpiecznie i myślę, że będzie jeśli tylko kierowcy będą zachowywać się odpowiednio. a płaska wysepka ma umożliwić przejazd nawet dużym pojazdom - np straż pożarna.
#7 mikado 174 2021-04-14 00:09
@Daro33 tobie pewnie nie tylko takie rondo nie sprawi trudności w jeździe na "wprost"
www.youtube.com/watch?v=6W_9SyQv4F4
#8 damcio 2021-04-14 05:16
oczywiście masz rację że można pokonać te rondo, ale np. jadąc od strony ul.Krótkiej i skręcając w ul.Konstytucji busem tzw.maxi to żeby nie najechać prawym tylnym kołem na krawężnik muszę najechać przednim lewym kołem na wysepkę która jest na wysokości wjazdu na Osiedle Świerkowe
nie jest to dla mnie wielkim problemem, ale problemem jest i całkiem możliwe że nie wszyscy sobie będą radzić jak na środku ronda postawią coś w rodzaju klombu (tak wspomina burmistrz)
#9 Daro33 2021-04-14 07:10
Nie żebym miał coś do tego ronda. Ale po co się męczyć, skoro to tylko skrzyżowanie z imitacja studzienki kanalizacyjnej. :o Jeśli ten klomb ma być w stylu ronda to pewnie będzie to podziemny klomb :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.