Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
ul. Mieszka I

Niedługo rozpocznie się długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja – przebudowa ul. Mieszka I. Zmieni się sporo – powstanie nowa nawierzchnia i chodniki, ale zostaną też wycięte drzewa. A na skrzyżowaniu z ul. Konstytucji 3 Maja pojawi się rondo.

O remoncie ul. Mieszka I mówiło się już dawna. Z jego rozpoczęciem władze Słubic czekały jednak aż Zakład Usług Wodno-Ściekowych zakończy w tym miejscu budowę sieci wodnej i kanalizacyjnej.

Skarżyli się na dziury

- Wiem, że wielu mieszkańców bardzo się denerwowało jeżdżąc ulicą Mieszka I, która była rozkopana. Nie było jednak sensu kłaść nowej nawierzchni przed zrealizowaniem inwestycji przez ZUWŚ – wyjaśnia burmistrz Mariusz Olejniczak.

Gdy prace się zakończyły, gmina ogłosiła przetarg. Wygrała go lokalna firma Eurokop Invest. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 9 lipca.

Będzie tu asfalt

Jak zmieni się ul. Mieszka I? Najważniejsza rzecz to nowa nawierzchnia – zamiast bruku pojawi się asfalt. Po obu stronach jezdni będą chodniki z kostki betonowej, a także wjazdy na posesje. Zbudowana zostanie kanalizacja deszczowa i przebudowane oświetlenie.

Jak udało nam się dowiedzieć, szerokość każdego pasa jezdni ma wynosić równe 3 metry, natomiast szerokość chodników od 1,50 do 2,70 m. Podobnej wielkości będą pasy zieleni.

Ale znikną drzewa

Tak gruntowna przebudowa wiąże się z usunięciem sporej ilości drzew, co już kilka miesięcy temu poruszyło wielu mieszkańców. W gminie usłyszeliśmy wtedy, że wycinki nie da się uniknąć. Urzędnicy tłumaczyli to ograniczającymi ich przepisami regulującymi parametry nowej drogi. Podkreślali także, że część drzew zagraża fundamentom sąsiednich budynków.

W międzyczasie gmina zleciła Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych przygotowanie raportu na temat drzew. W opracowaniu znalazły się informacje, które z nich można wyciąć, bo np. są chore i istnieje ryzyko ich przewrócenia. – Zaszkodziły im wcześniejsze remonty i prowadzone rozmaite prace budowlane. Drzewom uszkodzono korzenie, przez wiele lat nie były też właściwie pielęgnowane – ocenia Natalia Duer z Dziupli.

W publicznej dyskusji pojawiły się głosy, aby ul. Mieszka I była jednokierunkowa. Do takiego rozwiązania skłaniali się również przyrodnicy z fundacji, bo to pozwoliłoby zachować więcej drzew. Ten pomysł nie znalazł jednak uznania. Władze gminy zapewniają jednak, że w miejsce wyciętych drzew pojawią się nowe nasadzenia.

Rondo zamiast skrzyżowania

Przebudowa ul. Mieszka I to nie wszystko, co zmieni się w tamtym rejonie. Mieszkańcy tej okolicy, szczególnie kierowcy, narzekali na niebezpieczne skrzyżowanie przy zbiegu ulic Konstytucji 3 Maja i Jagiełły. Dochodziło tam do wielu kolizji i niebezpiecznych zachowań.

Jeszcze w 2018 roku do Urzędu Miejskiego trafiła petycja o zamontowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej (ZOBACZ). Ówczesny burmistrz Tomasz Ciszewicz zapowiadał, że taka sygnalizacja zostanie tam zamontowana – po zakończeniu remontu ul. Mieszka I.

Jednak w międzyczasie zmieniła się koncepcja i nowe władze gminy zdecydowały, że lepsze będzie rondo. I jego budowę przewiduje aktualny projekt. Na środku skrzyżowania ma powstać wyspa o szerokości 2 metrów, wykonana z czerwonej kostki brukowej.

- Jestem zadowolony z takiego rozwiązania – powiedział naszej redakcji Paweł Mochnacz, autor wspomnianej petycji. – Miały być światła, ale z rondem też będzie bezpieczne. Chciałbym podziękować za to burmistrzowi – dodał.

Skończą jesienią

Kiedy zostanie wbita pierwsza łopata? Wg deklaracji wykonawcy, przebudowa ul. Mieszka I ruszy już niebawem. Zgodnie z planem prace mają zakończyć się 30 listopada. Całość będzie kosztować prawie 1,9 mln zł. Źródło finansowania to budżet Słubic.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 cinek88 2020-07-10 17:26
Rondo na tym niebezpiecznym kolizyjnym skrzyżowaniu jak najbardziej TAK!
Ale! Wycinka drzew, NIE NIE i jeszcze raz NIE!
#2 Mruk 2020-07-10 19:30
Proszę o podpowiedź gdzie można zapoznać się z projektem tej inwestycji? Właściwie chodzi mi o końcowy efekt - jakąś wizualizacją może by się UM "podzielił" z internautami?
#3 belinis 2020-07-13 12:27
Bardzo dobra wiadomość, male rondo sprawdzi się tam w 100 % procentach ! I taka moja mała prośba do projektanta więcej zieleni !!! dołóżcie tam krzaków drzewek !!!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.