Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Czy potrzebna jest sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Konstytucji 3 Maja z ul. Jagiełły? Czy takie rozwiązanie poprawiłoby bezpieczeństwo w tym miejscu? W internecie trwa gorąca dyskusja, a jeden ze słubiczan chce przygotować petycję do urzędników. I pyta, co Wy na to?

skrzyzowanie moskwa

Na krzyżówce ul. Konstytucji 3 Maja z ul. Jagiełły nie raz dochodziło już do wielu stłuczek i niebezpiecznych sytuacji. O wielu z nich mieliśmy okazję pisać. To tam w lipcu 2015 roku zginęła rowerzystka. Skrzyżowanie jest jednym z tych newralgicznych miejsc, gdzie ruch jest duży zwłaszcza rano, gdy rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 2 odwożą swoje pociechy.

Czy sygnalizacja świetlna pomogłaby zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu? Słubiczanin Paweł Mochnacz planuje złożyć petycję w tej sprawie do Urzędu Miejskiego, ale zanim ją przygotuje, chce poznać opinie innych mieszkańców. Zapytał o to na jednym z forów internetowych.

Niektórzy z tych, którzy już wypowiedzieli się na ten temat, zwracają uwagę, że lepsze byłoby w tym miejscu rondo – ale być może jest tam za mało miejsca na jego budowę. Pomysł postawienia świateł spodobał się m.in. Markowi Walczakowi, który prowadzi prywatne pogotowie ratunkowe i temat problemów komunikacyjnych nie jest mu obcy. - Na 100 % musi tam być. Tam poruszają się nasze pociechy. To trafiony pomysł – podsumował.

Głos w dyskusji zabrał Bartosz Lutycz, zarządca nieruchomości, który poinformował, że pisał już w tej sprawie do burmistrza. Nie tylko w imieniu mieszkańców okolicznych budynków, ale także swoim, jako rodzica dwójki dzieci uczęszczających do SP2. Pismo dotyczyło wykonania monitoringu. Na razie wciąż czeka na odpowiedź.

Dlaczego wnioskował akurat o monitoring? - Świadomość, że obszar jest monitorowany, może wpłynąć na potencjalne niebezpieczne zachowani lub ewentualnie pomóc w ukaraniu winnych ryzykownych zachowań – uważa B. Lutycz.

Z kolei inny komentujący, Krzysztof Szurko, zwrócił uwagę, że warto by było dodać to miejsce do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. - W pierwszej kolejności należałoby zlikwidować w bezpośrednim obrębie skrzyżowania miejsca parkingowe, na i przy chodnikach, tak aby zwiększyć widoczność w obrębie tego skrzyżowania – uważa.

A Wy jakie macie zdanie? Sygnalizacja świetlna, monitoring, a może jeszcze jakieś inne rozwiązanie? Zapraszamy także do głosowania w naszej sondzie.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jkn51 2018-05-04 12:26
Światła jak najbardziej. Potrzebne i uzasadnione rozwiązanie. Likwidacja miejsc parkingowych ??? Panie Szurko , których niby ? Jeszcze tak durnego pomysłu nie słyszalem.
#2 Lechita 2018-05-04 13:13
Jak najbardziej sygnalizacja świetlna powinna powstać.
#3 eusso 2018-05-04 13:54
Powinna być w tym miejscu sygnalizacja świetlna !!! Taka jak na skrzyżowaniu Narutowicza-Al. Niepodległości. Mieszkam w okolicy tego skrzyżowania i mogę powiedzieć, że trzeba bardzo uważać na nim. Jadąc np. z ulicy Jagiełły, chcąc wjechać w ul. Mieszka I widoczność bardzo ograniczają samochody zaparowane po lewej i po prawej stronie. Moim zdaniem jest to najbardziej newralgiczne miejsce tego skrzyżowania.
#4 Goron 2018-05-05 05:29
Przecież to nic nie da, że zainwestuje się w światła. Każdy chodzi tam jak chce. Już lepiej postawić strefę ruchu lub ograniczenie do 30 dla pojazdów. Szkoda pieniędzy na wydatek w postaci świateł. Inwestycja nie warta zachodu.
#5 jkn51 2018-05-05 12:41
Gordon , gdzie kto chodzi jak chce. Mieszkam tam. Ludzie przez przejścia głównie chodzą. Światła mają pojazdy głownie zdyscyplinować. dzieci tamtędy do szkoły chodzą. To , że klienci spod sklepu łażą jak im się podoba to nie znaczy , że mamy się cofać w rozwoju. Myśl !!!
#6 norbertus66 2018-05-05 14:21
Również uważam , że inwestycja w światłą jest tam zbędna. Jest tam wystarczająco dużo miejsca po likwidacji najbliższych miejsc parkingowych na zbudowania ronda. Można je zbudować lekko podwyższone aby wymusić na kierowcach zwolnienie do 30 km. Rondo umożliwi swobodne przejechanie z ulicy Mieszka i Jagiełły, dzisiaj jest to bardzo utrudnione.

Szwędających się po ulicy również można zlikwidować poprzez zabranie pozwolenia na sprzedaż alkoholu w myśl nowych przepisów o ograniczeniu spożywania alkoholu. Szkoła i bezpieczeństwo ludzi jest ważniejsze.
#7 Lechita 2018-05-05 22:26
Rondo w tym miejscu byłoby nieporozumieniem, to nie jest Gorzów z wielopasmowymi drogami. Światła poprawią przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych, a na pasach przed rondem niestety niekoniecznie się kierowcy zatrzymują.
#8 Bogdano 2018-05-06 07:52
W artykule napisano nieprawidłowo nazwę ulicy. Poprawnie powinno być: ul. Konstytucji 3 Maja (wg Komisji Ortograficzno-Onomastycznej Rady Języka Polskiego).

Moim zdanien na tym skrzyżowaniu nie jest potrzebne rondo lub sygnalizacja świetlna. Wystarczy, że na chodniku u zbiegu ulic Mieszka I i Konstytucji 3 Maja znajduje się już lustro drogowe. Kierowcy pojazdów jadący od ul. Jagiełły (po dojechaniu do tego skrzyżowania) powinni tylko zwrócić uwagę na znaki i oznaczenia znajdujące się na tym skrzyżowaniu, szczególnie na lustro drogowe. Mogą wtedy zobaczyć w lustrze, czy z prawej strony jadą pojazdy i bezpiecznie wjechać na skrzyżowanie.
#9 Monia. 2018-05-08 11:07
Jestem mieszkanka przy ul Mieszka 1 i moim zdaniem światła sprawdziłyby się rewelacyjnie. Zwłaszcza że teraz sama zostałam mama więc boję się o bezpieczeństwo własnej rodziny. Trzeba walczyć o bezpieczeństwo na drogach. Teraz jest asfalt i kierowcy wala gaz do dechy nie patrząc co się dzieje na ulicach. Jestem za tym aby były światła.
#10 lbaczynska 2018-05-08 17:06
Światła na przejściu dla pieszych dają złudne poczucie bezpieczeństwa. Piesi nawet na Przejściach bez świateł w ogóle się nie rozglądają. Nikt nie zagwarantuje że samochód nie wjedzie na przejście na czerwonym świetle i przez nieuwagę czy będąc np odurzonym.Do najtragiczniejszych wypadków o których często wspominają w telewizji dochodzi na przejściach ze światłami.Najlepiej dzieci Nauczyć rozglądania się na przejściach dla Pieszych ze światłami czy bez.
#11 Amelia Szołtun 2018-05-09 15:18
Bardzo się cieszę, że został poruszony temat skrzyżowania tych konkretnych ulic. Myślę, że w temacie warto dorzucić jeszcze jedną kwestię. Po remoncie ulicy Konstytucji 3 Maja powstał ładny kawałek prostej drogi od straży pożarnej do skrzyżowania z Jagiełły i Mieszka I. Z pewnością wystarczający, żeby rozwinąć dużą prędkość. Wielokrotnie widziałam jak kierowcy pędzą po tej drodze. Wzdłuż ulicy Konstytucji, konkretnie wzdłuż bloku od numeru 67 do 73 rośnie gęsty, dość wysoki żywopłot. Jeżeli zza tego żywopłotu wybiegnie jakieś małe dziecko, to kierowca nie będzie miał jakiejkolwiek szansy na reakcję, tym bardziej, że dozwolona prędkość w tym miejscu jest bardzo często przez kierowców przekraczana. Uważam, że na tej drodze powinny być jeszcze progi zwalniające. Jest to odcinek, który przemierzają dzieci w drodze do szkoły i ze względu na ich bezpieczeństwo powinno wprowadzić się takie rozwiązanie.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.