Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Podpisanie porozumienia

Zaśmiecone tereny wokół wałów? Gmina Słubice chce to zmienić. Burmistrz podpisał umowę z Wodami Polskimi, na mocy której to właśnie nasz samorząd będzie utrzymywać porządek na wałach przeciwpowodziowych, znajdujących się na terenie miasta. 

Spotkanie w sprawie podpisania porozumienia odbyło się 10 grudnia, co ciekawe - w formule online. Wzięli w nim udział Mariusz Olejniczak (burmistrz Słubic), Jan Wardecki (dyrektor Wód Polskich Zarządu Zlewni w Zielonej Górze) oraz Mariusz Przybylski (dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu).

Czego dotyczy to porozumienie? - Zdecydowano w nim o utrzymywaniu przez gminę Słubice porządku na wałach przeciwpowodziowych Odry, znajdujących się na terenie miasta i gminy Słubice, na części odcinków o długości około 19 km – wyjaśnia Anna Tarka, rzeczniczka wrocławskiego oddziału Wód Polskich.

Podobne umowy Wody Polskie podpisały już w kilkunastu gminach na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Do tej pory, to właśnie to państwowe przedsiębiorstwo było odpowiedzialne za utrzymanie porządku na wałach. Teraz to się zmieni. Słubice do 2026 roku mają przeznaczać na ten cel 324 tys. zł rocznie.

Wody Polskie będą nadal sprawować nadzór nad stanem technicznym wałów i urządzeń przeciwpowodziowych, znajdujących się na tym terenie oraz będą odpowiedzialne za koszenie trawy. Korzyści dla mieszkańców mają być spore.

- Za sprawą podpisanego dziś porozumienia na stałe zniknie problem śmieci pojawiających się na nabrzeżach Odry w Słubicach, które są pięknymi terenami rekreacyjnymi – uważa A. Tarka.

Czy faktycznie tak się stanie, przekonamy się już niebawem. Problem śmieci wokół wałów od dawna jest tematem publicznej dyskusji w Słubicach. Ale mieszkańcy nie tylko dyskutują, ale również działają – za nami wiele społecznych akcji sprzątania. To jednak tylko kropla w morzu, bo śmieci nie ubywa, a wręcz odwrotnie. To niestety także „zasługa” mieszkańców.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 marek67slubice 2020-12-11 14:07
Kary za śmiecenie są śmiesznie małe,jakby taki delikwent dostał za rzucanie puszek,opakowań itp.5000zł kary+sprzątanie całego odcinka gdzie go złapano to by się następnym razem dwa razy zastanowił zanim by coś wyrzucił.....
Przydałyby się w newralgicznych miejscach tzw.foto-pułapki inaczej to wiecznie ktoś będzie sprzątał za kogoś....Tylko nie sprawca....
#2 ja28rek 2020-12-11 19:08
Popieram. Jedynie surowa kara finansowa coś nauczy lidzi.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.