Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Portfel

Powoli zaczyna ogarniać nas przedświąteczna gorączka zakupów. Niestety, ten okres to również dobry czas dla kieszonkowców. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach podpowiadają, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego portfela.

Najczęściej do kradzieży kieszonkowych dochodzi w zatłoczonych sklepach i w środkach komunikacji publicznej.

- Kieszonkowcy działają sprawnie, szybko i najczęściej w grupie. Złodzieje dokonują kradzieży w taki sposób, że ofiara często nie zdaje sobie sprawy z tego, że została okradziona – wyjaśnia Magdalena Jankowska, rzeczniczka słubickiej policji.

M. Jankowska podpowiada, na co warto zwrócić uwagę. Najczęściej kieszonkowcy stosują kilka sztuczek. Pierwszą z nich jest zaaranżowanie koło ofiary sztucznego tłoku, żeby uśpić jej czujność. Po to, żeby dostać się do portfela, przecinają kieszenie, torebki czy siatki. A dla ukrycia swojego działania posługują się płaszczem przewieszonym przez ramię lub torbą trzymaną w ręku, która działa jak parawan.

Należy także uważać na okrzyk „uwaga, złodziej!”. Sprawia on, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując tym samym miejsce, gdzie go trzyma.

Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać złodziejom? Oto rady policji:

  1. Torebkę trzymaj zawsze przed sobą, zamknięciem do siebie.
  2. Nie demonstruj zawartości portfela.
  3. Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach.
  4. Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
  5. Dobrze zabezpiecz noszone przez siebie dokumenty i pieniądze.
  6. Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie.
  7. Nie trzymaj portfela, telefonu komórkowego czy dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb.
  8. Podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
  9. Zwracaj uwagę na "sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy galerii handlowej.
  10. Na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

W sytuacji zagrożenia warto wszcząć głośny alarm. Krzyk zwracający uwagę innych osób potrafi zniechęcić złodzieja.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.