Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Otwarcie drogi

Niemal równo dwa lata temu uroczyście został zainaugurowany projekt, w ramach którego zaplanowano długo oczekiwany przez kierowców remont drogi z Nowych Biskupic do Rzepina. Droga i prowadząca obok ścieżka rowerowa są już gotowe – 11 września odbyło się oficjalne otwarcie.

Polsko-niemiecki projekt

Przypomnijmy pokrótce historię tego projektu: dwa lata temu powiat słubicki i powiat Odra-Szprewa pozyskały razem ok. 3,3 mln euro na remont dwóch dróg. Po polskiej stronie była to droga powiatowa między Nowymi Biskupicami a Rzepinem, na odcinku o długości 8,7 km za ok. 8 mln zł. Do remontu dołożyły się gminy Rzepin i Słubice, które przekazały po 1 mln zł.

Po niemieckiej stronie wyremontowana została droga nr K6755, na odcinku o długości 3,7 km. Więcej na temat projektu ZOBACZ.

Jak to z drogą było?

Przetarg na realizację zadania wygrała firma Maldrobud z Myśliborza. Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec września 2019, czyli prawie rok temu. Zgodnie z ówczesnymi zapowiedziami, miały zakończyć się kilka tygodnii później, jednak pojawiły się opóźnienia.

Częściowy odbiór techniczny, po którym kierowcy mogli już jeździć nową drogą, odbył się 12 grudnia (ZOBACZ). Wtedy też wicestarosta Robert Włodek zapowiadał, że zadanie zostanie zakończone w pierwszej połowie 2020 roku. Do tego czasu miały zostać wykonane ścieżka rowerowa z Rzepina do Gajca, pobocza, zjazdy oraz połączenie z drogą wojewódzką na skrzyżowaniu przed Nowymi Biskupicami. Po tym miał nastąpić końcowy odbiór.

Tak jednak się nie stało, bo plany drogowców pokrzyżowała nieco pandemia koronawirusa. Jak poinformował Wojciech Obremski, rzecznik starostwa, prace ostatecznie zakończyły się 15 sierpnia. - Nie było większych problemów. Wszystko zostało zakończone zgodnie z harmonogramem – przekazał naszej redakcji.

Budżet z pomocą gmin

Rzecznika zapytaliśmy również o ostateczny koszt inwestycji.

Jak wyjaśnił W. Obremski, budżet wyniósł 8 mln 300 tys. zł brutto. Ze środków UE pochodziło 65,5 proc., a gminy Rzepin i Słubice dołożyły po 1 mln zł. Powiat na realizacje tego projektu zaciągnął ponad 5,7 mln zł kredytu (ZOBACZ).

Uroczyste otwarcie

Zmodernizowany odcinek został oficjalnie otwarty 11 września.

W uroczystości wzięli udział starosta słubicki Leszek Bajon ze swoim zastępcą Robertem Włodkiem, burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis, a także wicestarosta powiatu Odra Szprewa Michael Buhrke. Pojawił się też były starosta Marcin Jabłoński (a obecnie członek zarządu woj. lubuskiego) i szef Maldrobudu Łukasz Malinowicz, wykonawca inwestycji.

Panowie wspólnie dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi na wyremontowanej drodze.

Czy ścieżka poprowadzi dalej?

Czytelnicy w komentarzach pod artykułami dotyczącymi postępów w realizacji inwestycji wskazywali, że dobrze byłoby ścieżkę rowerową przedłużyć w stronę Nowych Biskupic, a nawet Kunowic. Czy jest na to szansa? – To już pytanie do gmin – powiedział nam W. Obremski.

O to samo zapytamy włodarzy Rzepina i Słubic. Do tematu będziemy wracać.

 
 
 
 
 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Rob 2020-09-16 16:30
Oficjalne otwarcie ? OK, a gdzie białe linie boczne ? Według standardów unijnych powinny być białe linie boczne z każdej strony ....

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.