Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Sprzątanie parku

Brudno w Słubicach? Zamiast narzekać grupa mieszkańców postanowiła wziąć sprawę w swoje ręce i wysprzątać kolejne miejsce, w którym zalegają śmieci. Tym razem padło na park przy bazarze. Jak im poszło? Co będzie dalej z tym miejscem?

Dyskusja o stanie czystości wspomnianego parku trwa od lat. Ostatnio wróciła przy okazji naszej publikacji o remoncie znajdujących się tam pomostów. Mieszkańcy zwracali uwagę, że nie wystarczy tylko wymienić zniszczone deski, bo problem jest znacznie szerszy i dotyczy utrzymania całego terenu, także pod względem czystości.

Na te i podobne głosy zareagowały władze gminy Słubice, które w ramach prowadzonej kampanii „Słubice – czyste miasto” postanowiły zorganizować akcję sprzątania tego miejsca. W akcję włączyły się także telewizja HTS oraz Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, zaproszono również mieszkańców.

Zbierali z burmistrzem

4 lipca na parkingu przy cmentarzu zebrała się grupa chętnych, którzy zakasali rękawy i postanowili zebrać zalegające śmieci. Dobry przykład dał burmistrz Mariusz Olejniczak, który wraz z córką także przyłączył się do sprzątania.

Podstawiony przez Przedsiębiorstwo Usług komunalnych kontener szybko się zapełniał. Sprzątający przeczesali nie tylko park przy bazarze, ale także ten położony wyżej, obok cmentarza. Śmieci było sporo, głównie butelki i puszki, ale nie brakowało także odpadów „grubszego” kalibru jak stare materace czy resztki legowiska osób bezdomnych.

- Cieszę się, że ponad 20 osób wzięło udział w sprzątaniu parku. Akcja na pewno będzie powtarzana – zapowiedział burmistrz.

Syzyfowa praca?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy to wystarczy, bo śmieci również będą wracać.

Problemem jest graniczący z parkiem bazar, który w ostatnich latach mocno się rozbudował. Odwiedzający go goście załatwiają tu nie tylko swoje potrzeby fizjologiczne, ale pozostawiają masę śmieci – smuci się Natalia Duer, szefowa Dziupli. – Nasi mieszkańcy też niestety nie są lepsi. Za płot cmentarza regularnie wyrzucane są odpady – podkreśla.

Szkodzą nie tylko śmieci

Na zakończenie akcji sprzątania odbył się wspólny grill i N. Duer opowiedziała zgromadzonym o florze i faunie żyjącej w parku. Okazuje się, zagrożeniem dla tego miejsca są nie tylko śmieci, ale także… rdestowiec ostrokończysty. – To bardzo inwazyjna roślina, która wypiera inne gatunki. Jeśli w porę nie zareagujemy, to zdominuje teren parku – zaznacza.

Przyszłość parku

Jak widać, problemów związanych z parkiem jest wiele. Jak z nimi zamierza sobie poradzić gmina Słubice, której podlega to miejsce? Co zrobić, aby śmieci było mniej? Jak skutecznie zadbać o ten teren? Pytania te wysłaliśmy do Urzędu Miejskiego w Słubicach. Do tematu będziemy wracać.

Galeria zdjęć

Na miejscu byliśmy także z naszym obiektywem. Poniżej fotki z akcji sprzątania.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 cinek88 2020-07-08 14:24
Fajna, dobra, pozytywna akcja! Miło że Pan Burmistrz osobiście wziął w tym udział, zawsze powtarzam że przykład powinien iść zawsze z góry!

ps. Gdyby w Polsce funkcjonował podobny system jak w Niemczech(Pfandflaschen, 0,25 Euro), skup plastikowych butelek, aluminiowych puszek itp... (w każdym dużym markecie są specjalne automaty do skupu), to w tym parku (i nie tylko) nie było by co zbierać!
#2 Dr. Sommer 2020-07-08 17:02
Cinek88, możesz dać dobry przykład, kupując napoje w Niemczech i potem zanosząc w upalne dni butelki i puszki do "pachnących" silosem automatów.
#3 cinek88 2020-07-08 23:14
Dr.Sommer@ A dziękuje! Zawsze daje dobry przykład i nie przypominam sobie żeby któryś z tych automatów pachniał jakoś nadzwyczaj silosem ale nawet gdyby... Lepiej oddać, wziąć paragon, wziąć pieniądze niż wyrzucić gdzieś na łące ;-)
#4 cinek88 2020-07-08 23:24
Dr.Sommer@ ps. Nie znam nikogo kto specjalnie ganiał by do automatów sprzedać plastikowe butelki, prawie wszyscy robią to przy okazji, jadąc na zakupy. Głupotą było by wyrzucać Pfandflaschen tym bardziej że jedna kosztuje 0.25 Euro czyli ponad 1PLN. To dlatego nie wala się tam tyle tego po ulicach, parkach i śmietnikach...
#5 nosaamos 2020-07-09 21:58
Gdyby nie było bazaru, nie byłoby śmieci! Kto zbiera pieniądze z handlu na rynku, musi posprzątać park! Zdecydowanie.
#6 nosaamos 2020-07-09 22:05
Nie ma potrzeby ciągłego porównywania Polsce i Niemczech. Głupie i beznadziejne jest porównywanie poziomu życia ludzi na Ukrainie i w Szwajcarii. Nie możemy zbudować trochę Niemiec w Słubicach. A cała Polska jest zbyt zacofanym i konserwatywnym krajem w Europie. W Słubicach nadal nie ma porządku z sortowaniem śmieci. To takie głupie.
We wschodniej Polsce ludzie nie mają pojęcia, jak żyją Niemcy.
Polska Wschodnia jest jak Syberii w Rosji.
#7 nosaamos 2020-07-09 22:09
Coraz więcej osób musi być zaangażowanych w sprzątanie miasta. Konieczne jest prawidłowe zorganizowanie podbotników. Kilka dni przed akcjii należy powiadomić mieszkańców miasta za pośrednictwem dostępnych mediów i umieścić na ulicach banery informacyjne.
#8 Graendail 2020-07-10 00:14
Po raz kolejny zdumiewa mnie brak refleksji nad tym co się w Słubicach wyprawia.

Na akcji sprzątania parku pojawił się burmistrz, który jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w tym samym parku miejskim i to wzbudza wśród niektórych entuzjazm...

Czy nie daje to jednak do myślenia, że to od burmistrza zależy, czy ten park będzie czysty przez cały rok czy nie? Uczestnicy sprzątania jakby gładko to przełknęli i zamiast domagać od burmistrza regularnego skierowania służb porządkowych do opieki nad tym parkiem, zadowalają się tym, że burmistrz się u nich pojawił i mógł dać się sfotografować w ramach "aktywności społecznej" zastępującej jego rzeczywistą aktywność samorządową i wypełnianie należnych obowiązków.

Należy chyba pogratulować Panu burmistrzowi tak skutecznej akcji wizerunkowej, gdzie za jednym zamachem można zarówno zaoszczędzić środki budżetowe na regularnym utrzymaniu porządku w parku i jeszcze zrobić sobie za darmo parę propagandowych zdjęć...
#9 ozzman78 2020-07-10 09:10
To może idąc za ciosem, niech Pan burmistrz posprząta wał, szczególnie odcinek od mostu do kościoła. Dziwne, że nikt się nie poczuwa do odpowiedzialności za ten pierdolnik.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.