Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Rząd wprowadził kolejne obostrzenia dotyczące przekraczania granic. Osoby pracujące za granicą przy powrocie do kraju również trafią na 2 tygodnie do kwarantanny. Zmiana zacznie obowiązywać od 27 marca. 

Granica Słubice

Do tej pory wszyscy, którzy pracowali w kraju sąsiednim (np. w Niemczech), mogli codziennie przekraczać granicę i nie trafiali do przymusowej kwarantanny. Wystarczyło, że okazali dokument poświadczające zatrudnienie.

Pracujący za granicą do kwarantanny

Teraz to się zmieni. 24 marca minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie, które zmienia część wcześniejszych przepisów, m.in. ten dotyczący pracy za granicą. Ma to na celu jeszcze bardziej uszczelnić nasz kraj przed koronawirusem.

Ci, którzy będą chcieli pracować, będą mogli pozostać za granicą i np. wynająć tam mieszkanie. Jednak w przypadku powrotu z pracy do Polski, trafią do przymusowej, 14-dniowej kwarantanny.

Przepis ten działa w obie strony, tj. dla pracujących w Niemczech i mieszkających w Polsce i odwrotnie.

Zaświadczenie od pracodawcy

Na mocy tych samych przepisów, osoba pracująca za granicą będzie mogła uzyskać od organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny, np. w celu poinformowania pracodawcy. Mówi o tym § 2 pkt 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 24 marca. Plik do pobrania poniżej.

Co z transportem?

Zmiana nie dotyczy kierowców zawodowych przekraczających granice. Utrzymany został przepis mówiący o wyłączeniu z obowiązkowej kwarantanny kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego.

Szczegóły tego wyłączenia można znaleźć we wcześniejszym rozporządzeniu ministra zdrowia z 20 marca (§ 2 ust. 6). Plik do pobrania poniżej.

Co z rodziną i opieką medyczną?

Przedstawicielom służb zadaliśmy dwa dodatkowe pytania. Pierwsze: co z bliskimi osoby wracającej z zagranicy i poddanej  kwarantannie. Czy zostanie nią objęta cała rodzina?

I drugie: co z osobami korzystającymi z opieki zdrowotnej w Niemczech, mającymi planowe zabiegi lub operacje. Czekamy na odpowiedź.

Aktualizacja: odpowiedź jest TUTAJ.

Dokumenty źródłowe:

Powyższe zmiany zostały potwierdzone przez Lubuski Urząd Wojewódzki - ZOBACZ.

Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP od 27 marca (piątek, godzina 00:00).

Wystąpienie ministra MSWIA

Kilka godzin na po naszej publikacji odbyła się konferencja prasowa szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który potwierdził wprowadzane zmiany, o których mowa w artykule. Zachęcamy do wysłuchania jego wypowiedzi.

-----

Wyjaśnienie dla wielu pytających, komentujących, wątpiących

W przywoływanym wyżej rozporządzeniu ministra zdrowia z 24 marca nie ma bezpośrednich zapisów mówiących o tym, że osoby pracujące kraju sąsiednim będą poddawane kwarantannie.

Ale w § 1 ust. 1 tego rozporządzenia jest mowa o uchyleniu wcześniejszych przepisów z rozporządzenia z dnia 20 marca o wprowadzeniu stanu epidemii.

Konkretnie chodzi o § 2 ust. 6 pkt 1, który brzmi:

Obowiązku, o którym mowa w ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych:1) w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tych państwach.

Oznacza to, że rozporządzenie usuwa z katalogu osób, które nie muszą być poddawane kwarantannie, osoby pracujące w kraju sąsiednim.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#31 Adg 2020-03-26 09:26
My jeździmy do pracy tam i z powrotem do jednego zakładu. A kierowcy tirów jeżdżą po Niemczech i rozwiążą towar po różnych zakładach i oni mogą. To gdzie tu logika. Zablokować przejścia niech też idą na kwarantanne
#32 Grzegorz959 2020-03-26 09:27
Teraz osoby które potraciiły prace nie idą do Burmistrza po zasiłek .
Zobaczymy kiedy będzie petycja w sprawie obwodnicy.
#33 Grzegorz959 2020-03-26 09:35
A kiedy będzie informacja Burmistrza na kogo wystawiać fakturę w Urzędzie Miasta za naprawę zawieszenia w samochodzie przez słubickie dziurawe drogi ?
#34 Dr. Sommer 2020-03-26 09:43
Już w niemieckim radiu dudni, że bardzo im zależy na polskim pracowniku i będą mu opłacać hotel, tak że wszystko będzie dobrze.
#35 mikado 174 2020-03-26 10:37
do @ Adg
logika jest taka, że są pewne dziedziny gospodarki, które nie mogą stanąć ani na moment. transport jest jedną z takich dziedzin. myślenie nie boli.
do @Grzegorz959
a co burmistrz zawinił, że ktoś pracę stracił?
#36 Adg 2020-03-26 10:45
Do mikro 174 co jest za różnica czy pracuje w Słubicach czy w Niemczech tu i tam trzeba dojechać do pracy
#37 mikado 174 2020-03-26 11:29
jest chociażby jeden prozaiczny powód:
granice są zamknięte żeby nie rozprzestrzeniał się wirus. owych granic strzeże wojsko. poprzez kontakt ze wszystkimi, którzy przekraczają granicę żołnierze są narażeni na zakażenie. jak ich zabraknie to kto będzie pilnował granic?
zminimalizowanie ruchu na granicy poprawia bezpieczeństwo nas wszystkich.
jeśli tego nie rozumiesz lub nie chcesz przyjąć do wiadomości to wybacz.
powtórzę po raz drugi: są pewne dziedziny gospodarki, które nie mogą się zatrzymać bo to by oznaczała głęboki kryzys, który skutkował by w przyszłości i tak tym, że stracisz pracę.
chyba lepiej spędzić w domu, bez pracy i z ograniczonym budżetem 1-2 miesiące niż stracić pracę całkowicie?
o zdrowiu i życiu ludzi nawet nie wspominam bo to chyba dla wszystkich jest oczywiste.
#38 cinek88 2020-03-26 12:00
do Adg, czy ty rozumiesz co ty piszesz?? Jeżeli stanie transport czytaj kierowcy tirów będą na przymusowych kwarantannach staną towary. W krótkim czasie zabraknie żywności w sklepach. Kierowcy tirów są na dzisiejsze czasy podobnie jak inne służby, wojsko, policja, straż graniczna lekarze i pielęgniarki, BOHATERAMI.
#39 jurek 2020-03-26 12:03
cinek88 a ty wiesz o czym piszesz?

żaden transport nie stanie, mowią i pisza o tym wszędzie, to tylko ludzie na 2 tyg przerwa, tiry normlanie jeżdża i tak ma być, bo zaraz na żarcia i towarów na półkiach zabrkanie
#40 cinek88 2020-03-26 12:08
do Jurek, przeczytaj co wypisuje Adg. Wpis 31
#41 jurgen 2020-03-26 13:03
A co z lekarzami i pielęgniarkami mieszkającymi w kraju a pracującymi za granicą ???????
#42 Dr. Sommer 2020-03-26 13:26
@jurgen wg. niem. mediów mają spakować rodziny i mieszkać tam w hotelach na koszt pracodawcy i później wrócic do Polski na 14 dni kwarantanny.
#43 Bogdano 2020-03-26 16:45
Z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24.03.2020 r. (dotyczącego m.in. osób zatrudnionych w państwie sąsiednim) wynika, że będzie ono obowiązywało do 11.04.2020 r. W związku z tym wiele osób zdecydowało się na zakwaterowanie i dalszą pracę w Niemczech oraz powrót na święta do kraju uważam, że jeżeli to rozporządzenie nie zostanie przedłużone, to osoby zatrudnione w Niemczech i powracające do Polski w pierwszy dzięń świąt wielkanocnych nie będą podlegały przymusowej kwarantannie. Jeżeli się mylę, to proszę przedstawić swój punkt w widzenia w tej kwestii.
#44 Adg 2020-03-27 19:14
Podziekujemy premierowi za to że zwolnił ludzi którzy pracowali za granicą i dojeżdżali do pracy 10 maja

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.