Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Po informacji na temat zaostrzenia przepisów związanych z przekraczaniem granicy, wielu mieszkańców ubezpieczonych w Niemczech pyta, jak korzystać z opieki zdrowotnej po drugiej stronie Odry.  A co z bliskimi osób, które trafią na domową kwarantannę? Wyjaśnienia udzielił nam sam rzecznik ministerstwa zdrowia. 

Kwarantanna

Co z leczeniem za Odrą?

Przypomnijmy, od 27 marca każda osoba wracająca z Niemiec, np. z pracy czy wizyty u lekarza, trafi do przymusowej, 14-dniowej kwarantanny.

Cześć z osób leczących się za granicą nich już przełożyła planowane wizyty, ale niektóre są kluczowe dla życia i zdrowia. Napisały do nas osoby, która są w trakcie leczenia onkologicznego, miały przechodzić operację, dojeżdżają na dializy, a nawet takie, które mają cyklicznie wykonywane zabiegi. Co z nimi?

Żeby rozwiać wszystkie wątpliwości, porozmawialiśmy na ten temat z rzecznikiem prasowym ministerstwa zdrowia, Wojciechem Andrusiewiczem.

Zwolnienie z kwarantanny w uzasadnionych przypadkach

- Jest możliwość zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny, ale takie decyzje będą podejmowane tylko w uzasadnionych, jednostkowych przypadkach – wyjaśnił W. Andrusiewicz. Podkreślił również, że nie każdy, kto potrzebuje pójść do lekarza, otrzyma automatycznie zwolnienie z kwarantanny. Chodzi tylko o wyjątkowe sytuacje.

Co więc ma zrobić taka osoba, która jednak musi w najbliższych dniach skorzystać z opieki medycznej po drugiej stronie Odry, bo ma np. ważną operację.

- Powinna indywidualnie zgłosić się do Sanepidu i przedstawić swoją sprawę. Decyzję o ewentualnym zwolnieniu z kwarantanny będzie podejmować Powiatowy Inspektor Nadzoru Sanitarnego - znaczył rzecznik.

Konieczny dystans w domu

Zapytaliśmy rzecznika również o to, czy domownicy osób, które trafią na obowiązkową kwarantannę zostaną nią automatycznie objęci? Okazuje się, że nie. Ale należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i higieny.

- Najlepiej utrzymywać dystans. Osoba objęta kwarantanną może przebywać w tym samym mieszkaniu, ale powinna być w osobnym pomieszczeniu. Podawanie jej żywności czy leków należy zorganizować tak, żeby nie mieć z nią kontaktu – wyjaśnia W. Andrusiewicz.

Tylko zabiegi ratujące życie i zdrowie

O odniesienie się do tej kwestii poprosiliśmy również Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Słubicach. Krzysztof Dobrowolski ze stacji wyjaśnił, że ich jednostka może jedynie pomóc w sytuacji operacji i zabiegów kluczowych dla ratowania życia.

- Tylko w takich wypadkach można uzyskać zwolnienie z kwarantanny. Pozostałe wizyty lekarskie lub drobne zabiegi nie wchodzą w grę. Rozporządzenie mówi o tym jasno i wyraźnie - wyjaśnił.

Jeśli masz ważną operację lub zabieg w Niemczech, a po powrocie nie chcesz trafić do kwarantanny, to skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Słubicach - tel. 95 758 20 03. Numer jest czynny jest czynny w godzinach 8-15.

Uwaga! Należy dzwonić tylko w ważnych i uzasadnionych przypadkach. Mieszkańcy innych powiatów powinni skontaktować się ze stacją właściwą swojemu miejscu zamieszkania.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Adg 2020-03-26 17:37
A co z tymi osobami co premier Morawiecki zwolnił z pracy .

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.