Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Na jednym z forów internetowych pojawił się pomysł powołania młodzieżowej rady – miejskiej lub powiatowej. Powiat zadeklarował gotowość do jej powołania. W gminie taka rada już kiedyś funkcjonowała. Czy powinna powstać ponownie?

Młodzieżowa rada Słubic

Młodzieżowa Rada Miejska - czy ten pomysł się sprawdzi?

- Jak myślicie, czy Młodzieżowa Rada Miasta miałaby sens w naszym mieście? – zapytał na jednym z internetowych forów licealista Bartek Surdyk. Dołączył do swojego pytania krótkie wyjaśnienie tego, czym takie rady są.

„Młodzieżowe rady są organami konsultacyjnymi. Są reprezentacją młodzieży uczącej się w szkołach, mają spore możliwości do realizowania projektów, opiniowania projektów rad” – napisał. Rady takie działają m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Drezdenku, Zielonej Górze.

Powiat gotowy

Pod postem odbyła się dyskusja, w którą włączył się m.in. Rober Włodek, wicestarosta słubicki. - O powołaniu młodzieżowego organu w powiecie możemy rozmawiać choćby od jutra. Jestem gotów. Mamy Powiatową Radę Seniorów, Powiatową Radę Kobiet, może i pora najwyższa na Powiatową Radę Młodzieży – zadeklarował R. Włodek.

Młodzież już doradzała

W Słubicach Młodzieżowa Rada Miejska była już powoływana – w 2014 roku (ZOBACZ). Najpierw została powołana na rok, potem jej kadencję przedłużono na kolejny rok. Na tym jednak zakończyła swoje funkcjonowanie.

Do tego faktu odniósł się Ryszard Potorski, były radny gminny. - Inicjatywę utworzenia młodzieżowej rady uważam za bardzo cenną i mogącą wnieść znaczący wkład w rozwój lokalnej demokracji. Fakt, iż taka rada w historii Słubic była już dwa razy powoływana i jej działalność zakończyła się fiaskiem nie powinien rzutować na podjęcie kolejnej próby – uważa R. Potorski.

Zwrócił jednak uwagę na to, że inicjatywa powinna wyjść od samej młodzieży, być wspierana przez grono pedagogiczne i nie powinna być powiązana z jakąkolwiek opcją polityczną.

Co na to burmistrz i radni?

Jak ten pomysł oceniają władze Słubic? Zapytaliśmy Beatę Bielecką, rzecznika Urzędu Miejskiego o to, czy burmistrz, radni dostrzegają potrzebę powołania takiej rady? Jakie kolejne kroki powinny zostać podjęte, żeby ewentualnie została ona powołana?

- Burmistrz stwierdził, że inicjatywa powołania Młodzieżowej Rady Miasta jest ciekawa i chętnie wspólnie z radą miejską wesprze ją zarówno organizacyjnie jak i merytorycznie - napisała w przesłanej do nas wiadomości.

Waszym zdaniem

Czy młodzież powinna mieć możliwość się zorganizować, mieć swoją radę, a może dwie, na szczeblu gminy i powiatu? Czym takie rady powinny się zajmować? Dajcie znać w komentarzach.

Do tematu będziemy wracać.

Komentarze   

#1 Redakcja Słubice24.pl 2020-02-27 11:37
Artykuł uzupełniliśmy o stanowisko burmistrza Słubic, które nasza redakcja otrzymała od rzecznika Urzędu Miejskiego, Beaty Bieleckiej.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.