Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Coraz bliżej Miejskiej Święto Hanzy. A w nim nie tylko mnóstwo koncertów i kulturalnych wydarzeń, ale także bogaty program sportowy. Słubice i Frankfurt wezmą udział w rywalizacji miast, a na chętnych czekają m.in. zmagania szachowe, wyciskanie sztangi, a nawet ćwiczenia jogi.

Miejskie Święto Hanzy

Szachiści spotkają się na moście

Szczególnie ciekawie zapowiadają się zmagania szachistów. Najpierw po obu stronach Odry odbędą się turnieje eliminacyjne. W Słubicach szachiści zmierzą się 11 lipca o godz. 16:00 w Klubie Olimpijczyka na terenie Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Rywalizacja odbywa się bez podziału na płeć i wiek.

Najlepsi otrzymają puchary i przepustkę do turnieju finałowego, który odbędzie się 14 lipca o godz. 12:00 na… moście granicznym w Słubicach. Żeby rywalizacja była atrakcyjna dla widzów, turniej zostanie rozegranymi dużymi szachami plenerowymi na szachownicy o rozmiarach 5x5 m.

Szachowe mistrzostwa Słubic

Po zakończeniu finału szachy będą dostępne dla mieszkańców Słubic i Frankfurtu, tak aby każdy chętny mógł spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu.

Kto wyciśnie najwięcej?

Niemniej emocji budzą mistrzostwa Słubic i Frankfurtu w wyciskaniu sztangi leżąc. Zmagania siłaczy zaplanowano 14 lipca o godz. 11:00 na scenie głównej przy ratuszu we Frankfurcie nad Odrą. Swój udział zapowiedzieli m.in. nasz czempion Sebastian Świtoński oraz panowie z Athletic Team Rzepin.

atheltic team_grecja

Czy dadzą radę swoim niemieckim kolegom? Będziemy mocno trzymać kciuki. Łącznie do rywalizacji stanie 45 osób, tym kilka kobiet. Zasady zawodów są proste. W poszczególnych kategoriach wiekowych każdy zawodnik będzie mieć trzy podejścia. Na najsilniejszych czekają okazałe puchary i nagrody rzeczowe.

Ćwiczenia na uspokojenie

Będzie też coś dla tych, którzy preferują bardziej spokojną aktywność fizyczną. 14 lipca o godz. 8:00 Słubice i Frankfurt zapraszają wspólnie na ćwiczenia jogi. To wydarzenie odbędzie się w wyjątkowo pięknych okolicznościach przyrody, bo na frankfurckiej wyspie Ziegenwerder.

joga frankfurt

Udział w zajęciach wziąć może każdy, także początkujący – prowadzący dokładnie omówią jak prawidłowo ćwiczyć. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, warto wziąć ze sobą matę, strój sportowy i wodę. Całość potrwa około 1 godziny.

Zagrają w kulki

Organizatorzy Miejskiego Święta Hanzy nie zapomnieli o fanach gry w boule, których w obu miastach jest coraz więcej. 14 lipca o godz. 12:00 na placu przy Bischoffstrasse odbędzie się pokazowa gra, w którym również może wziąć udział każda chętna osoba, także początkująca.

boule ffo

Zasady gry są bardzo proste. Wygrywa ten, kto swoją kulę umieści jak najbliżej „świnki”. Zapisy odbywają się bezpośrednio na miejscu. Rywalizacja potrwa około 2 godzin, w tym wypadku organizatorzy nie przewidzieli żadnych nagród. Chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę.

Strefa aktywności i relaksu

Nowością podczas Miejskiego Święta Hanzy będzie strefa aktywności i relaksu zlokalizowana na moście granicznym. Specjalne miasteczko powstanie w tym miejscu 14 lipca w godzinach 12-18. Jakie atrakcje będą w nim czekać?

Każdy mieszkaniec dwumiasta będzie mógł wziąć udział w strzelaniu laserowym. Im celniejsze strzelanie, tym więcej punktów. A kto zdobędzie ich najwięcej zostanie pierwszym, oficjalnym mistrzem Słubic i Frankfurtu w strzelaniu. Ponadto na wszystkich uczestników będą czekać pamiątkowe gadżety.

Nie zapomniano o najmłodszych, dla których przygotowano szereg konkursów i zabaw. Będą m.in. rzut do kosza, równoważnia, celne oko. W strefie odbędzie się też wspomniany wcześniej finał turnieju szachowego.

Będa biegać i pływać

To oczywiście nie wszystkie sportowe wydarzenia jakie zaplanowano podczas polsko-niemieckiego świętowania. O dwóch najważniejszych - zawodach pływackich na Odrze oraz biegu bez granic - pisaliśmy już w naszych wcześniejszych publikacjach. Zainteresowanych tymi wydarzeniami odsyłamy do lektury naszych artykułów.

Podsumują na głównej scenie

A podsumowanie turnieju miast zaplanowano 15 lipca. Wtedy oficjalnie poznamy zwycięzców poszczególnych zawodów i które miasto – Słubice czy Frankfurt – wygrało w rywalizacji i sięgnie po Puchar Swawolnego Kogucika i Kolorowego Śledzia. Całość odbędzie się na scenie głównej Miejskiego Święta Hanzy we Frankfurcie (obok ratusza) w godz. 13:00-14:30.

Mapa imprez

Na poniższej mapie znajdziesz oznaczone miejsca, w których odbywają się wspomniane imprezy. Zestawienie przygotował Arkadiusz Sowa z Miejskiego Związku Sportu we Frankfurcie.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.