Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Książka

Oni naprawdę lubią czytać! Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach pomimo trudnego czasu związanego z pandemią koronawirusa wziął udział w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”. Czytali, czytali, czytali aż urosły im skrzydła!

SOSW włącza się w tę akcję co roku. Tym razem było nieco inaczej, ze względy na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Akcja popularyzująca czytanie odbyła się w dniach 23-29 października.

- Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne oraz specyfikę placówki tegoroczna odsłona akcji miała zróżnicowany charakter. Odbywała się w przestrzeni realnej - w salach lekcyjnych, tzw. Strefach Czytania, ale również w przestrzeni wirtualnej, z uwagi na zdalne nauczanie – wyjaśniają Maria Wałach i Piotr Jaremko, koordynatorzy akcji.

Czytanie doda ci skrzydeł

W akcji wzięli udział nie tylko uczniowie, ale także wicedyrektor SOSW, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni. Uczniom klas starszych towarzyszyło motto „Czytanie uskrzydla”. Czytając, uczestniczyli w „skrzydlatym” happeningu. Natomiast młodszym uczniom i przedszkolakom przyświecało hasło „Odkrywamy radość wspólnego czytania”.

Niektórzy nauczyciele poszli o krok dalej i razem z uczniami przebrali się za bohaterów czytanej książki. - Szczególnie imponująco wyglądały ,,Koty” oraz „Królewna Śnieżka i Krasnoludki”. Przygotowali również plakaty – opowiadają organizatorzy.

Czytali nawet u pielęgniarki

Książki czytano również w... gabinecie pielęgniarki. Tam wyznaczona została specjalna strefa czytania książek promujących zdrowy styl życia, a czytającym towarzyszyła szkolna pielęgniarka.

Samo czytanie to jednak nie wszystko. Równolegle do akcji powstała wystawa książek, które można było również wypożyczyć. Wystawę zainstalowano z kolei w pokoju nauczycielskim.

Książka w każdym czasie

Jak podkreślają pomysłodawcy akcji "Przerwa na czytanie", jej celem była przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz integracja środowiska lokalnego.

- Chodziło nam o zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym czasie. Dziękuję wszystkim za wspólne odkrywanie radości z czytania - podsumowała M. Wałach.

Oni wsparli czytanie

Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Honorowy patronat nad akcją objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Polak, Lubuski Kurator Oświaty - Ewa Rawa, Ośrodek Rozwoju Oświaty oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

---

Poniżej zdjęcia z "Przerwy na czytanie" udostępnione naszej redakcji przez SOSW.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.