Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Papusza

Archiwum im. Karla Dedeciusa przy Collegium Polonicum w Słubicach i Muzeum Kleista zapraszają na wieczór poezji. Jego bohaterkami będą trzy kobiety: Papusza - autorka poezji, Karin Wolff - tłumaczka i Angelika Kuźniak - autorka biografii Papuszy.

Wieczór z poezją Papuszy odbędzie się jako wspomnienie rocznicy urodzin pochodzącej z Frankfurtu nad Odrą i zmarłej w 2018 roku tłumaczki Karin Wolff. Zaprezentowane zostaną na nim wiersze romskiej pisarki Papuszy, które dla niemieckich czytelników odkryła właśnie K. Wolff. Wiersze zabrzmią w trzech językach: romskim, polskim i niemieckim.

Postać Papuszy przybliży Angelika Kuźmiak, jej biografka. Rozmawiać z nią będą Agnieszka Brockmann (kierowniczka Archiwum im. Karla Dedeciusa) oraz Magdalena Paluska (menadżer Programu 360°- Fundusz Kultury Nowego Społeczeństwa Miejskiego).

Kim jest Papusza? Jej prawdziwe nazwisko brzmi Bronisława Wajs. Była znaną w Polsce romską poetką i pieśniarką. Urodziła się w 1908 roku w Sitańcu koło Zamościa, zmarła w 1987 roku w Inowrocławiu. Wcześnie zaczęła układać własne pieśni w języku romskim. Nigdy nie chodziła do szkoły, czytać i pisać nauczyła się sama. Dopiero po spotkaniu z poetą i literaturoznawcą Jerzym Ficowskim spojrzała na swoje pieśni jak na poezję i zaczęła je zapisywać. Za popularność poetka musiała jednak zapłacić wysoką cenę: została skarżona o zdradę i wykluczona ze społeczności Romów.

Angelika Kuźniak, autorka biografii Papuszy, polska pisarka i reporterka, pochodzi ze Słubic. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz lingwistykę na Uniwersytecie w Maceracie. Jej Kksiążka o Papuszy ukazała się w 2013 roku.

Wieczór literacki odbędzie się 27 października o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Kleista przy Faberstraße 6-7 we Frankfurcie nad Odrą. Spotkanie będzie tłumaczone symultaniczne na polski i niemiecki.

Wstęp jest wolny, ale organizatorzy wymagają rezerwacji. Można jej dokonać telefonicznie pod nr 0049/335-387 221 30 lub emailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.