Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Labirynt

Ostatni weekend października w Słubicach i Frankfurcie upłynie pod znakiem nowej sztuki. Coroczny festiwal "lAbiRynT" będzie miał tym razem nieco inną formułę - oprócz tradycyjnych wystaw i spotkań z artystami z całego świata, na widzów będą czekać transmisje w internecie.

Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT już od 11 lat jest organizowany na pograniczu dwóch krajów, dwóch miast i rozmaitych sztuk wizualnych. W tym roku otworzy swoje drzwi dla widzów w dniach 23-25 października. Tegoroczne hasło brzmi: „Moment”.

Nie dali się pandemii

Tradycyjnie, wydarzeniem dowodzi troje kuratorów: Anna Panek-Kusz, Jerzy Olek i Michael Kurzwelly. Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, nie zdecydowali się odwoływać ani przekładać festiwalu.

- Mimo wszystko nie daliśmy się. Zaryzykowaliśmy, formułując nieco inne od przyjętych przez ostatnie 20 lat zasady. Jesteśmy jednak pełni optymizmu – przyznaje A. Panek-Kusz.

W realu i wirtualu

Kuratorka zapewnia, że będą prawdziwe wystawy oraz wykłady w realnych przestrzeniach, ale jednocześnie festiwal będzie funkcjonować wirtualnie, docierając w niemal każdy zakątek świata za pośrednictwem strony www.labirynt.slubice.eu.

Ze względu na obostrzenia sanitarne nie będzie tradycyjnego spaceru - grupowego zwiedzania i przemieszczania się od wystawy do wystawy. Widzowie będą mogli samodzielnie zaglądać w labiryntowe zakątki - zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej, przez cały czas trwania festiwalu.

Będzie jednak okazja spotkać się z artystami na żywo. - W wyznaczonych godzinach będą dyżurować przy swoich pracach i czekać na spotkanie z widownią. Oczywiście dystans i maseczki będą obowiązkowe - podkreśla nasza rozmówczyni.

Artystyczne miejscówki

A w jakich zakątkach Słubic i Frankfurtu pojawi się Labirynt? U nas tradycyjnie będzie to Słubicki Miejski Ośrodek Kultury, do którego w tym roku dołączyła słubicka biblioteka.

Po niemieckiej stronie artystyczne instalacje pojawią się w Volkshochschule, Kulturmanufaktur Gerstenberg, Kościele Pokoju, Spectrum Galerie, Forum Kleista, Bloku-O, na placu Mostowym i w Kościele Mariackim.

Zwieńczeniem festiwalu będzie artystyczny piknik w Dolinie Uradu, który zaplanowano w niedzielę.

Będzie studio festiwalowe

Sercem imprezy ma być studio festiwalowe, które powstanie w sali kinowej SMOK. Właśnie tutaj będą odbywać się realne rozmowy z artystami i festiwalowe wykłady.

One także będą transmitowane na żywo przez stronę festiwalu. Transmisję będzie można oglądać nie tylko w domu, na komputerze czy smartfonie, ale również w sali kameralnej SMOK oraz w Blok-O i Kulturmanufaktur we Frankfurcie.

Co się wydarzy?

Szczegółowy program znajdziecie na stronie www.labirynt.slubice.eu (jest w trakcie aktualizacji i uzupełniania, zachęcamy do śledzenia).

Wkrótce także na portalu Słubice24 przeczytacie więcej informacji o artystycznej przygodzie z tegorocznym Labiryntem oraz zapowiedzi wybranych wystaw.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.