Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wiemy już jak będzie wyglądać Wieża Kleista. Urząd Miejski w Słubicach udostępnił naszej redakcji komplet wizualizacji budowli, która najprawdopodobniej w 2018 roku stanie na terenie na parku za Słubickiem Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Wieża Kleista
Czy nowa wieża przyciągnie do Słubic turystów?

Historyczna Wieża Kleista powstała w 1892 roku na najwyższym wzniesieniu ówczesnego Dammvorstadt (przedmieścia Frankfurtu nad Odrą, obecne Słubice) wynoszącym 60 metrów n.p.m (tzw. wzgórza Laudona). Wzniesiono ją dla upamiętnienia Ewalda Christiana von Kleista, niemieckiego poety, śmiertelnie rannego w bitwie pod Kunowicami (1759). Jej wysokość wynosiła 21 metrów.

Co ciekawe, wieża została wybudowana wyłącznie ze środków społecznych i dobrowolnych składek. Cieszyła się dużym zainteresowaniem ówczesnych mieszkańców Frankfurtu i okolic. U jej stóp działała obszerna restauracja z tarasem widokowym, w pobliżu był plac zabaw i ścieżki spacerowe. Miejsce było popularne również zimą ze względu na znajdujący się tuż obok tor saneczkowy. Wieża została zburzona w 1945 roku przez wycofujące się oddziały niemieckie.

Obecnie Słubice wspólnie z Frankfurtem nad Odrą realizują transgraniczny projekt, którego celem jest rozwój marketingu turystycznego obu miast. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest odbudowa Wieży Kleista, ale nie w jej pierwotnym kształcie, lecz w oparciu o zupełnie nowy projekt architektoniczny. Przewidziano także zagospodarowanie okolicznego terenu, budowę oświetlenia, siłowni pod chmurką, placu zabaw i drogi dojazdowej. Zostaną również podjęte działania w zakresie promocji turystycznej. Całkowity koszt tego przedsięwziącia wynosi 1.102.495,88 euro. Wkład własny gminy Słubice to 165.374,38 euro, a planowana dotacja z UE zamyka się w kwocie 937.121,50 euro.

Jak będzie wyglądać nowa Wieża Kleista? Poniżej prezentujemy wizualizacje udostępnione naszej redakcji przez Urząd Miejski w Słubicach. Materiały przygotowało biuro architektoniczne Łukasza Biernackiego.Więcej informacji o budowie nowej wieży dowiecie się z wywiadu z burmistrzem Słubic - ZOBACZ WYWIAD.

Pasjonatów historii zapraszamy także do wcześniejszego opracowania o Wieży Kleista jakie przygotował Roland Semik. Znajdziecie tam również archiwalne zdjęcia - ZOBACZ ARTYKUŁ.

Jak współcześnie wyglądają ruiny Wieży Kleista? Zapraszamy do obejrzenia filmu wideo udostępnionego przez jednego z naszych internautów - ZOBACZ WIDEO.

Komentarze   

#31 marks 2017-03-17 01:07
Jakby Ci to powiedzieć? Windy "nima i nie bedzie". Winda dla trzydziestometrowego obiektu, to nie wydmuszka i mogłoby się okazać, że na lampki na moście zabraknie.
Swoją drogą, to ciekawe jak ta wieża dostała pozwolenie na budowę, skoro w/g prawa budowlanego obiekty użyteczności publicznej muszą być dostosowane do osób niepełnosprawnych.
No i druga sprawa, żeby otrzymać dotację na dofinansowanie z UE też trzeba uwzględniać bariery architektoniczne.
Za "chwilę" się okaże, że albo nie dostaniemy refundacji bo wieża nie jest dostosowana dla niepełnosprawnych, albo trzeba będzie dołożyć kolejny worek pieniędzy i dobudować windę.
Ale to już będzie po hucznym otwarciu i będzie to problem kolejnych władz.
#32 pantałyk 2017-03-17 01:13
Dziękuję, że wreszcie ktoś odezwał się w tym temacie, o który należy krzyczeć. bo cała ta wieża (gdzie w dzisiejszych czasach, jest to wszędzie zupełna norma, i mamy XXI wiek), pomyślmy, nawet o "schorowanych" Niemcach, którzy mają odwiedzać tę Wieżę, projekt jest bezsensu.
#33 pantałyk 2017-03-17 01:17
nie to, że ja myślę tak bardzo o naszych sąsiadach, ale ogólnie projekt ma być dostępny dla wszystkich
#34 Dr. Sommer 2017-03-17 08:45
My juz mamy XXI wiek. Sa wozki, ktore jada po schodach!
Prosze zobaczyc przykladowe zdjecia:

www.ingenieur.de/Fachbereiche/Mechatronik/Dieser-Rollstuhl-Fuessen-sogar-Treppen-steigen

Mozna w wybrane dni w roku zorganizowac dzien niepelnosprawnych na wiezy, jezeli bedzie zainteresowanie, ale ja wam nie wierze, ze wy jestescie szczerze zatroszczeni o niepelnosprawnych, tylko szukacie stale problemow a nie rozwiazan.

W Niemczech (wysokie wymogi dla niepelnosprawnych) nawet nowe wieze widokowe nie maja wind.

Osmieszacie sie. Z czym teraz przyjdziecie? Ze u gory maja byc toalety? Dla Pan, Panow i jeszcze tez jedna dla tych, co sie nie moga zdecydowac (Transgender)?
#35 marks 2017-03-17 12:51
No pewnie!
A w te wybrane dni roku wystarczy postawić na samej górze wieży ze dwóch byczków, którzy będą tych niepełnosprawnych, razem z ich wózkami, wyp@#$%alać przez barierki. I już nam się problemy z niepełnosprawnymi rozwiązują z automatu.
#36 pantałyk 2017-03-17 22:16
Szanowny Panie Dr Sommer, kim Pan jest, że takie słowa Pan mówi. Nawiasem mówiąc każdy z nas może stać się niepełnosprawnym. Nie jest to szukanie problemów, tylko rzeczywistość otaczająca nas, w każdej rodzinie w Słubicach może być, prawda, niepełnosprawny, tudzież odwiedzający nas.
Normą w budowaniu i wydawaniu pieniędzy, jest pomyślenie o niepełnosprawnych, to w ogóle nie podlega argumentacji. proszę choćby spojrzeć :https://pl.tripadvisor.com/LocationPhotoDirectLink-g1053131-d8754442-i191482378-Baumkronenpfad-Beelitz_Brandenburg.html
Byliśmy, jest winda. Dziwne dla mnie jest, że pieniądze unijne znalazły się obecnie na coś, co powstaje bez windy.
nawiasem mówiąc, proszę samemu wsiąść na taki wózek i go przetestować, życzę miłej przejażdżki
#37 Lechita 2017-03-17 22:25
W sondażu zwolennicy wieży mają 58%? Urzędnicy muszą chyba wykonywać 150% normy :)
#38 marks 2017-03-17 22:44
Sondaże akurat na na tej stronie są wybitnie skopane, żeby nie powiedzieć dosadnie.
Mogę w ciągu kilku minut podbić jeden bądź drugi wynik.
#39 pantałyk 2017-03-17 23:01
o co Wam chodzi z tymi sondażami? przecież nic takiego nie ma i nie było, wieża powstanie i ktoś ZAROBI
#40 marks 2017-03-17 23:44
Chodzi o sondaż, tu, na stronie slubice24.pl. Jest w prawej części strony, trzeba tylko trochę w dół przewinąć widok.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.