Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Działania dotyczące nadania słubickiemu szpitalowi imienia prof. Zbigniewa Religi nadbierają rozpędu. Za nami konferencja prasowa na której zaprezentowano komitet honorowy oraz szczegółowe informacje na temat całej akcji.

Pierwszy raz o całej akcji pisaliśmy 20 stycznia. Nasz artykuł oraz post na Facebooku spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem internautów, którzy szeroko komentowali cały pomysł.

To właśnie od naszych czytelników otrzymaliśmy informację, że szpital powiatowy w Słubicach miał już kiedyś swojego patrona. Było to w latach 60-tych i był nim Ludwik Rydygier. Informację tę potwierdzili byli pracownicy szpitala oraz słubicki regionalista i historyk Roland Semik.

szpital dawny2
Szpital w Słubicach. Rok 1969 (fot. S. Arczyński, źródło: Fotopolska.eu)

Zapytaliśmy o to prezesa szpitala, Wojciecha Włodarskiego. Powiedział w rozmowie z naszą redakcja, że wie o dawnym patronie. Wyjaśnił jednak, że obecna placówka, to zupełnie inny podmiot, działający od niedawna jako spółka prawa handlowego, stąd pomysł o nadanie jej nowego imienia..

Szef słubickiej lecznicy podkreślił, że jak do tej pory żaden inny szpital w Polsce nie został nazwany imieniem słynnego kardiochirurga, co wg niego jest niezwykle prestiżowe. Rodzina Zbigniewa Religi już się na to zgodziła.

Wdowa po profesorze Anna Wajszczuk-Religa została wybrana honorową przewodniczącą społecznego komitetu wspierającego całą inicjatywę. Oprócz niej członkami komitetu zostali:
 • Władysław Komarnicki, senator
 • Elżbieta Rafalska, poseł i minister pracy
 • Artur Zasada, poseł
 • Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
 • Władysław Dajczak, wojewoda lubuski
 • prof. Zbigniew Izdebski
 • Piotr Łuczyński, starosta słubicki
 • Helena Hatka, członek rady nadzorczej szpitala
 • Wojciech Włodarski, prezes szpitala
 • Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic
 • Marek Kołodziejczyk, burmistrz Cybinki
 • Staniwsław Kozłowski, burmistrz Ośna Lubuskiego
 • Damian Utracki, szef Rady Miejskiej w Rzepinie
 • Robert Stolarski, wójt Górzycy
 • Robert Tomczak, radny powiatowy

konferencja szpital patron
Konferencja prasowa w szpitalu (fot. Powiat Słubicki)

Podczas piątkowej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, że najważniejszy etap całego procesu (zgodę rodziny patrona), słubicki szpital ma już za sobą. Poparcie dla idei wyrazili także ordynatorzy wszystkich oddziałów. Aby formalności stało się zadość musi zostać jeszcze podjęta odpowiednia uchwała podczas najbliższego zgromadzenia wspólników.

Następne kroki, to wpisanie nowej nazwy do rozmaitych rejestrów, dostosowanie dokumentacji oraz spotkanie z rodziną patrona, które zaplanowano jeszcze w marcu tego roku. W szpitalu powstanie też specjalne miejsce poświęcone Zbigniewowi Relidze.

O sprawie będziemy na bieżąco informować.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Stefek 2016-01-25 15:26
Moje pytanie brzmi: Kto poniesie wszelkie koszta związane ze zmianą nazwy?
Jak mniemam konieczna będzie m.in.wymiana wszelkich pieczątek, druków, ale także zmiana wpisów w różnych urzędach. Lekko licząc jakieś kilka tysięcy PLN.
Tymczasem najzwyklejszą wagę dla Oddziału Dziecięcego trzeba było kupować ze środków zebranych na charytatywnym meetingu Jiu Jitsu, jaki niedawno odbył się w szkole podstawowej nr 1. Bo szpital nie ma środków.
Czekamy na kolejną konferencję i wyjaśnienia Stana Nowaka, przepraszam - prezesa szpitala.
#2 Alice 2016-01-25 18:08
noz mi sie w kieszeni otwiera, jak czytam takie newsy....czy tych wszystkich ludzi ktorzy rzadza szpitalem,za przeproszeniem popier.....do...lilo??jest tyle wazniejszych spraw do zrobienia w szpitalu,kto w ogole wpadl na taki poroniony pomysl??nie mowiac juz o tym,ze to zwykla profanacja,aby imie tak wielkiego czlowieka nosil tak beznadziejny,prowincjonalny szpital,ktory nie zaspakaja wielu potrzeb mieszkancow.religa pewnie sie w grobie przewraca,a zona religi wraz z synem mieli chyba zacmienie umyslowe ze sie na to zgodzili...wladze szpitala-wypadalo by miec troche wiecej skromnosci,bo nie zasluguje ten szpitak aby mioec takiego patrona,przerost formy nad trescia.
#3 marks 2016-01-25 19:18
Ta spółka prawa handlowego działa od kilku już lat, działała na długo przed desantem obecnego prezesa do Słubic. Więc co to za pier^&*nie?
Mam nieodparte wrażenie, że chodzi tylko o to żeby przypodobać się obecnej władzy.
#4 ickowski.414 2016-01-25 22:34
skoro idziemy taki tokiem to proponuje nazwanie naszego stadionu im. Roberta Lewandowskiego
#5 Dr. Sommer 2016-01-26 13:36
Z mojej strony proponuje restauracje Prowincja nazwac imieniem Matki Teresy!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.