Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Od nowego roku szkolnego ze słubickich podstawówek ma zniknąć język niemiecki. Grupa mieszkańców naszego miasta skupiona wokół stowarzyszenia Słubiczanie.pl wystosowała do burmistrza list otwarty w którym domagają się podjęcia działań przywracających naukę tego języka w szkołach.

List otwarty został przekazany na ręce burmistrza Tomasz Ciszewicza 8 czerwca. Autorzy apelu podają w nim argumenty przemawiające za wprowadzaniem języka niemieckiego jako przedmiotu dodatkowego oraz przedstawiają potencjalne korzyści płynace z umiejętności posługiwania się tym językiem, szczególnie na lokalnym rynku pracy.

Pod listem podpisali się radni: Krystyna Baczyńska, Krystyna Kiba, Krystyna Skubisz i Juliusz Żwirek, a także przewodnicząca ZNP w Słubicach Weronika Bursztynowicz oraz szef SLD w Słubicach Przemysław Wojdyło. Ponadto radni z klubu radnych Słubiczanie.pl zapowiedziali złożenie w tej sprawie specjalnego projektu uchwały.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią listu:
LIST OTWARTY DO BURMISTRZA SŁUBIC (format PDF)
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jurand 2011-06-08 20:11
"Autorzy apelu podają w nim argumenty przemawiające za wprowadzaniem języka niemieckiego jako przedmiotu dodatkowego oraz przedstawiają potencjalne korzyści płynace z umiejętności posługiwania się tym językiem, szczególnie na lokalnym rynku pracy."

hmmmm..Napisali tak jakby nikt o takich korzyściach nie wiedział.... proszę nie róbmy z burmistrza człowieka, który nie widzi problemu. Gdyby to było takie proste to nie byłoby problemu. A tak w ogóle to faktycznie kampania trwa nadal...... Brawa brawa, bo i cel szczytny...język w szkołach- to popieram.
#2 martunia 2011-06-09 01:48
język niemiecki w szkolach jest u nas rozpowszechniony, tylko i wylącznie dlatego, iż nasi sąsiedzi tym językiem wladają!Ale angielski jest ogólnie rozpowszechniony, to język międzynarodowy. Nasze dzieci powinny się uczyć języka, w którym nie tylko z niemieckimi sąsiadami się dogadają!pozdrawiam!
#3 jurand 2011-06-09 08:02
www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110608/POWIAT11/656218830


Czyli w sumie ten List otwarty powinien być zaadresowany do dyrektorów szkół? Coś mi się wydaje że ten List to taki chwyt aby się pokazać miastu, że się o coś walczy, że jest bój, że się dobrze " robi " dla miasta, ale same listy i zbiórki podpisów to mało efektywne. Efektowne tak, ale efektywne nie bardzo:( a szkoda, bo i obwodnica potrzebna i język niemiecki, tylko tu trzeba konkretnie zadziałać a nie tylko o tym mówić
#4 marks 2011-06-09 09:09
Niech więc burmistrz konkretnie zadziała.
W końcu to on ma wszelkie "instrumenty" a nie slubiczanie.pl.
#5 tjakuszewicz 2011-06-09 09:18
Nazywając rzecz po imieniu debilnym pomysłem jest wywalanie języka niemieckiego ze szkół w mieście leżącym na granicy z Niemcami. No ale z drugiej strony co się dziwić, skoro przez tyle lat istnienia CP dopiero niedawno otwarto germanistykę.

Owszem. Angielski może jest międzynarodowy ale prawda jest taka, że Słubice i ludzie tu mieszkający są nastawieni na "interesy" z Niemcami. Dobrze by było, żeby normalnie z nimi rozmawiać a nie na zasadzie "Kali chcieć krowa"... Dzieciaki maja ogromne możliwości do przyswajania języka i dlatego moim zdaniem trzeba to wykorzystać. Język obcy nie powinien być dodatkowy lecz obowiązkowy.
#6 kreplas 2011-06-09 09:47
Język niemiecki w slubickich szkolach powinien być obowiązkowy bezapelcyjnie! Po pierwsze Niemcy są tuż za miedzą, a w związku z tym mieszkańcy obu miast powinni uczyć sie języka sąsiada. Język angielski też jest ważny, można uczyć obu, jednka ze względu na polożenie naszego miasta, pierwszy powinien być j. niemiecki. Kosztem np religii [to jest zagadnienie dla MEN], która powinna byc nadobowiązkowa i odbywać się w salkach katechetycznych w kosciolach, jak dawniej. Religioznawstwo lub przedmiot podobny powinien być w ramach godziny wychowawczej w szkolach.
#7 lewacki_patafian 2011-06-09 12:31
Drogi Jurandzie - naczelny adwokacie nam panującego, rzeczniku prasowy i członku sztabu wyborczego:

Nie graj pod publiczkę, doucz się najpierw, doczytaj, zapoznaj z listem - chodzi o to, że burmistrz jako jedyny w gminie organ ma prawne możliwości SFINANSOWANIA nauki dodatkowego przedmiotu

Ministerstwo finansuje jeden język obcy, dyrektorzy szkół mają tzw. godziny dyrektorskie, w ramach których mogą coś wygospodarować, ale nie mają środków finansowych.

Warto oczekiwać od niedawno wybranego szefa naszej gminy, aby na tym nie oszczędzał, bo to przecież być albo nie być naszych dzieci i młodych pokoleń za kilka / kilkanaście lat!

Pan Łuczyński bardzo brzydko w artykule w GL odbija piłeczkę w stronę dyrektorów "gmina nigdy nie finansowała" - to zacznijcie to robić do cholery! Chyba, że chcecie, aby nasza młodzież dalej wstydziła się szukać za granicą pracy i tylko odwiedzała lokalny pośredniak, aby odhaczyć się co miesiąc.

Macie ku temu prawne instrumenty, abyśmy jak mało która gmina wykorzystali szansę granicznego położenia, szczególnie po otwarciu rynku pracy 1 maja.

DO ROBOTY! NA TYM NIE WOLNO OSZCZĘDZAĆ!
#8 Przemek Wojdyło 2011-06-09 13:56
Szanowni Internauci! Proszę zapoznać się z całością apelu do Burmistrza, a potem oceniać intencje autorów. Ja również podpisałem się pod Apelem. Podpisu nie widać w załączonej wersji elektronicznej, ale był złożony ;) Uważam, że nie jest to atak na Burmistrza, a tylko wyraz potrzeb społecznych mieszkańców sformułowany przez SŁUBICZANIE.PL. Rozumiem, że część osób może być w niesmak taka forma komunikacji: oficjalna, bez anonimowych inicjatorów, sformułowana w sposób konstruktywny. Jestem przekonany, że i również Pan Burmistrz doceni fakt dobrej i rzeczowej rozmowy o potrzebach mieszkańców, a nie opluwania przez anonimowych mądrali jak to do niedawna bywało. Cieszę się, że nadszedł taki czas, że możemy komunikować się w otwarty sposób. Skuteczność działań, można dopiero oceniać po ich zakończeniu, więc poczekajmy z cenzurkami. gdy ktoś zaczyna w mieście działać zawsze znajdzie się fala krytykantów, którzy sami nic nie zrobią, ale innych chętnie oszkalują, wg. maksymy: nic nie robi to kłamca bo mówił że będzie robił, robi coś to pewnie kombinuje. I tak źle i tak nie dobrze. Jednak myśląc w ten sposób nic nie zmienimy. Zapraszam wszystkich do aktywnego udziału w życiu społecznym miasta.
#9 obserwator 2011-06-09 21:35
PANIE Burmistrzu ! jest mi bardzo przykro , że glosowaam na Pana. Jestem matką samotnie wychowująca dwoje dzieci w wiewku szkoy podstawowej. Nie jest mi latwo finansowo.JEDYNĄ POCIECHĄ JEST DLA MNIE,ZE DZIECI UCZĄ SIE DOBRZE. Jakież rozczarowanie moje,że Pan tak lekką reką podejmuje deyzje w sprawie likwidacji lekcji nauki języka niemieckiego.Nie stać mnie aby moim dzieciom zapewnić lekcje języka niemiieckiego u prywatnych korepetytorów. W innych ośrodkach miejskich w szkoach podstawowych wlodarze zadbali aby dzieci uczyy się dwóch języków. W dzisiejszym świecie stalo to się normalne. A tu na granicy tym bardziej. Marzę,aby moje dzieci wykorzystaly sąsiedztwo FRANKFURTU I TAM EWENTUALNIE PODJEY NAUKĘ W SZKOLE WYŻSZEJ.TAK myślą takze moje koleżanki - dlatego prosze niech Pan nie oszczędza na edukacji naszych dzieci, niech Pan nie slucha swoich "doradców"
#10 mistgras 2011-06-09 21:39
Od gimnazjum powinno być tak, że uczeń sam powinien sobie wybierać język, którego chciałby się uczyć. I powinni robić języki jak na studiach, że mieszają klasy na podział angielski i niemiecki, że nie idzie tylko klasa jedna. Jest to bezsensu uczyć się 2 języków bardzo do siebie podobnych na raz! Tak sie dziecko nie nauczy zadnego. Co teraz to widać dzieci i młodzież nie umieja ani niemieckiego ani angielkiego. A gdy będzie jeden do wyboru wtedy się skupi na tym ktorym sie chce uczyc i bd umialo wiecej. Słubice są chyba jedynym miastem w polsce gdzie muszą sie uczyc jezyka sasiada!!!!
#11 robertos1 2011-06-09 22:35
martunia, językami międzynarodowymi są również hiszpański, francuski, chiński i rosyjski, a to ze względu na liczebność populacji jaka się nimi posługuje. Wprowadźmy je do szkół i po kłopocie. Wszyscy będą zadowoleni. Ale problem tkwi w ekonomii. Niestety. Więc jeżeli szkoła oferuje język angielski, to ok. Jeśli niemiecki, to też ok. Reszty jezyków milusińscy mogą się nauczyć sami z pomocą korepetytora, albo własnej woli. Ale fakt jest taki, że nie jest ważne jaki język mamy w szkołach, bo tylko niewielki procent gimnazjalistów chce z tego skorzystać. I tu jest problem.
#12 Tomasz Ciszewicz 2011-06-10 08:44
Czytam Państwa wpisy i cieszę się, że są one tak różne. Myślę, że nie potrzebne są te emocje. To prawda, że Słubice są bankrutem ale na wiele działań potrzebny jest czas. Trudno abym uzdrowił gminę przez 5 miesięcy. Chciałbym powiedzieć, że nie szukam oszczędności na szkołach i przedszkolach robię to w maksymalnie ograniczonym zakresie. Szukam teraz pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, które mają być wypłacone z kasy miasta jest to kwota około 1,2 mln zł i nikt nie można mi zarzucić brak dbałości o tą sferę. Szukam również możliwości finansowych wprowadzenia dodatkowego języka poza budżetem gminy liczę tu na pomoc nauczycieli a także rodziców. Proszę o spokojne analizowanie sytuacji. Pozdrawiam Tomasz Ciszewicz
#13 Stefania Butrym 2011-06-10 11:51
Brawo Panie Burmistrzu tak trzymać. Nie rozumiem tego harmideru wywołanego przez SLD i paru krzykaczy. Autorom listów polecam serdecznie najpierw spotkanie się z tzw. społeczeństwem i rodzicami dzieci i rozpoczęcie całej akcji od ich przekonania i wysłuchania tego czego sami chcą!!!! A chcę angielskiego zamiast niemieckiego!!!

Szkoda, że tego faktu pod uwagę nie wziął p. Jurek G., który płacze w rękach redaktorkom Lubuskiej, zamiast najpierw dowiedzieć się czego oczekują rodzice.

Otóż zdecydowana większość rodziców sama zadecydowała, już kilka lat temu, że chce mieć w szkole język angielski zamiast niemieckiego!! W tym roku w szkole nr 2 nie będzie klasy na język niemiecki, bo w ogóle nie było chętnych, wszyscy zapisali się na angielski!

Czyżby wszyscy rodzice mieli gdzieś te argumenty, które przytaczają autorzy listy, albo może nie są one dla nich tak ważne?? Osobiście jako matka już prawie dorosłego dziecka wiem, że konieczne są oba języki. Ale zanim się zrobi hałas w czyimś imieniu warto zapytać się zainteresowanych czy w ogóle tego chcą.

Pozdrawiam S.
#14 Stefania Butrym 2011-06-10 11:53
I jeszcze jedno, żeby nie było: popieram naukę obu języków, ale nie lubię populistów, szczególnie tych spod szyldu Grzesia Napierały. Do rzeczy, Panowie!
#15 obserwator 2011-06-11 22:48
PANI Stefanio , dlaczego PANI MIESZA POLITYKĘ DO OŚWIATY.Gdyby problenm języka niemieckiego podniós ktoś z PIS - byloby w porzadku ? Dla mnie obojetne jest kto rzadzi lub postuluje - oby w slusznej sprawie. proszę mi w takim razie odpowiedzieć - moje dzieci chcialyby skorzystać z programu Latarnia, który prowadzi gimnazjum nr 2 i tam oprócz wysokiego poziomu , obowiązkowym językiem jest język niemiecki - gdzie mają się nauczyć ? na korepetycje mnie nie stać - czy ograniczając im możliwości w ten sposób. mamy ' DOGANIAĆ" SWIAT ? Pozdrawiam i proszę o zachowanie zdrowego rozsadku.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.