Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Gmina Słubice ustanowiła nowe opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. W porównaniu z poprzednio obowiązującymi stawkami rodzice będą płacić 75 złotych więcej. Zapytaliśmy przedstawicieli gminnej administracji o uzasadnienie wprowadzenia takich zmian.

Przypomnijmy, że do tej pory opłata wynosiła 100zł miesięcznie za jedno dziecko. Po zmianach kwota ta wzrosła do 175 złotych.

Jak poinformował zastępca burmistrza Słubic, Piotr Łuczyński, dotychczasowe opłaty były od dłuższego czasu na minimalnym poziomie i pozwalały na tylko częściowe pokrycie kosztów utrzymania jednego dziecka, które wynoszą około 650 złotych miesięcznie.

- Postanowiliśmy, że kwota opłaty za przedszkole powinna się zwiększyć. Jest to potrzebne, aby pobyt dzieci w przedszkolach był na dotychczasowym poziomie - dodaje.


Materiał przygotowany i udostępniony przez telewizję HTS Słubice


Na wysokość nowej opłaty złożyło się kilka czynników. Od nowego roku zwiększył się krajowy wskaźnik minimalnego wynagrodzenia za pracę, który jest składową przelicznika wysokości opłaty. Doszły do tego podwyżki cen za niezbędne media, podnoszące koszta utrzymania przedszkolnej infrastruktury oraz problemy z gminnym budżetem.

- Zmiany będą wprowadzane w formie aneksu do podpisanej wcześniej przez rodziców umowy  - informuje Jolanta Skręty, dyrektor Zespołu Administracyjnego Oświaty. - Dyrekcje poszczególnych placówek będą przygotowywać i przekazywać rodzicom do podpisania odpowiednie dokumenty - wyjaśnia.

Co w przypadku gdy rodzice nie będą chcieli podpisać dokumentu uwzględniającego nowe stawki? Jak mówi Jadwiga Grabowska, dyrektor przedszkola samorządowego nr 1, każdy rodzic ma prawo do takiego kroku, jednak wtedy dyrekcja przedszkola będzie musiała rozwiązać aktualnie obowiązującą umowę (zachowując 1-miesięczny okres wypowiedzenia).

Jak wyliczyliśmy wyższe opłaty za przedszkole realnie zaczną obowiązywać w marcu - po ogłoszeniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego musi minąć 14 dni żeby weszła ona w życie. Trochę czasu zajmie także przygotowanie aneksów oraz podpisanie ich przez rodziców. W tej sprawie mają być organizowane zebrania z rodzicami.

Bez zmian pozostanie stawka za żywienie, która obecnie wynosi nieco ponad 4 zł za dzień. W przypadku gdy więcej niż jedno dziecko uczęszcza do przedszkola rodzic ma prawo do zniżki - 25% za drugie dziecko w przedszkolu, 50% za każde kolejne.

Link do uchwały
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#31 bastianlkt 2011-01-17 11:35
To są KPINY z mieszkańców Słubic. Moja córka z racji tego, że zmieniliśmy miejsce zamieszkania uczęszcza do Przedszkola w innym lubuskim miasteczku (wielkości Słubic). Tam ludzie głosujący na radnych robią to szczerze i chętnie. Opłata stała za przedszkole jest pokrywana przez Radę Miasta. Płacimy tylko za wyżywienie. (maksymalnie 80 pln/ms) Wszystkie zajęcia dodatkowe są bezpłatne (taniec, j.angielski,logopeda,itp.) Wszystkie wyjazdy na wycieczki również sa bezpłatne. Przedszkole ponadto korzysta z programu Unii Europejskiej, a robi to dla DZIECI. Nie dla radnych, nie dla burmistrza - tylko dla Dzieci. Skoro MY utrzymujemy te PIJAWY, to powinni być nam za to wdzięczni. Słubicka Rada Miasta to beztalencia, które liczą na dodatkową łatwą kasę. Zresztą jak miastem rządzić mają osoby, które nie potrafią sobie poradzić we własnym domu ? Brzydzę się, że tacy ludzie mają decydować o losie miasta.
#32 Tomasz Ciszewicz 2011-01-17 14:24
Jest dużo pytań więc zapraszam do bezpośredniej korespondencji ze mną burmistrz@slubice.pl
#33 melomanka 2011-01-17 19:25
Do wolani czy te panskie durne wpisy, sponsoruje byly burmistrz, czy skonczyly sie kontrakty z Urzedu. A ta cala bieda to pzrez byla wladze.
#34 skołowany 2011-01-17 21:14
oczywiście zadam panu burmistrzowi Ciszewiczowi pytania na podaną pocztę, pozdrawiam
#35 Piterson 2011-01-17 21:28
obserwuję wypowiedzi burmistrza i mieszkańców, i tak sobie pomyślałem, że fajnie by było gdyby na stronach UM było takie publiczne forum, na którym każdy mieszkaniec Słubic i gminy, mógł zadać pytanie, przynajmniej byśmy wszyscy jakie są problemy w gminie i mieście, i jaką odpowiedź dałaby władza.
Pisanie na e-maila bezpośrednio do burmistrza nic nie daje.
#36 sprawiedliwy666 2011-01-17 22:48
Ja chciałbym dodać, że p. Ciszewicz w ostatnim tygodniu podniósł swoją wysoką pensję o 2000 zł., twierdząc, że ma dużo pracy.

Dlaczego podwyższa opłatę w przedszkolach, skoro chcemy, aby zwiększył się przyrost naturalny, aby ludzie do Słubic chcieli przyjeżdżać, osiedlać się, a przede wszystkim wracać...

Popieram mojego przedmówcę jurka :-)

Zauważyłem, że p. Ciszewicz szybko korzysta z rad internautów, już nie bedzie pisał więcej komentarzy...?
#37 melomanka 2011-01-18 16:30
Ludzie dajcie spokoj .Nowy Burmistrz, nowe problemy, dlaczgo nikt nie pisal to tamtej wladzy z pretęsiami z zalem o stan naszego miasta.Dopiero teraz kazdy ma odwage cos tam napisac.Problemy są nie od dzis i zadluzenie rowniez, nie karajmy kogos kto chce a raczej stara sie naprawic bledy poprzednikow.Pozdrawiam
#38 krs 2011-01-18 16:59
To co z choinki się zerwał (chyba tak)przecież miał jakiś zarys chyba że jest kamikadze to taki też nam nie potrzebny,a odnośnie wypowiadania się na forum to sam zaczął od wielkiego wyliczania i podawania budżetu więc nich dalej wypowiada sie na forum a nie ucieka w meile, więc p.Ciszewicz ciągnij pan dalej ten wózek może coś z tego będzie tylko myślę że za te wszystkie reformy to może czekać taczka pod UM :) ........
#39 skołowany 2011-01-18 18:10
witam
rzeczywiście jest wiele spraw, które należaloby zrobić szybciej i myśle lepiej,
ale też pan burmistrz rządzi dopiero miesiąc, wiec dajmy mu przynajmniej jeszcze 2 miesiące
Generalnie każdej ekipie daje się 100 dni na pokazanie swojej sily.
Po tym czasie będzie już można sobie wyrobić zdanie, co do przyszlości i pracy nowej ekipy.
Zgadzam się również z opinią, że bodziakowi to nik nic nie dopierdzielal, sam mu nie dokopalem, choc nalezalo sie i jeszcze należy, sądzę ze pan burmistrz Ciszewicz, nie zrobii grubej kreski, bardziej bym widzia wniosek do prokuratury - na Bodziackiego i Pilarskiego, za niegospodarność.

ps. Panie burmistrzu czekam z niecierpliwością na odpowiedz e -malową.

pozdr
#40 melomanka 2011-01-19 21:03
A moze to Ciebie wywiezli na taczce i nie mozesz tego przbolec, skoro wypisujesz takie bzdety.
#41 Guliwer 2011-01-19 22:39
Ludzie grzeszycie brakiem wiedzy wręcz ignorancją. Wypisujecie bzdury. Zorientujcie się kiedy powstaje prowizorium budżetu w każdej gminie a kiedy były wybory. Gdyby p. Bodziacki wygrał wybory zatwierdziłby to co w prowizorium sam zawarł. Nie miałby innego wyjścia. I to byłaby niespodzianka. Gmina nie może wiecznie żyć na kredyt. Na nowym burmistrzu wieszacie psy, które powinniście wieszać na poprzednikach. Swoją drogą cenię sobie merytoryczny dyskurs na poziomie. Szanowny Panie Burmistrzu życzę Panu aby się Panu udało. A że nie będzie lekko to w Polsce nic nowego, wielu lubi rządzić z drugiego fotela.
A tym co wypisują, że burmistrz pisząc o faktycznym stanie gminy stara sie promować zalecam zrobić w nowym roku okresowe badania lekarskie z poszerzeniem pakietu o poradnie psychiatryczną.
#42 skołowany 2011-01-20 09:42
Pan Ciszewicz ma wszystkie dowody, aby "pracę" Bodziaka przekazać do prokuratury, jak do tej pory nic z tym nie zrobil,... w sumie przepraszam zrobil, zostawil przyboczną poprzednika panią Mintus.

Mam pytanie, czy ktoś skierowa do burmistrza pytania na podaną przez niego skrzynkę mailową???

Ja zadalem pytania parę dni temu i ... - CISZA.
#43 Piterson 2011-01-20 10:05
CISZA...bo pan burmistrz nazywa się CISZEWICZ, a to zobowiązuje :)
#44 amelia81 2011-01-20 15:21
do bastianlktmam prośbę, daj mi namiar proszę na to przedszkole to przerzucę tam moje dziecko, to przedszkole to chyba jakiś ewenement, a bynajmniej nie mialam okazji slyszec o prawie darmowym przedszkolu, fajnie
#45 venive 2011-01-20 17:16
Najlepiej niech nowy burmistrz zostawi wszystkie swoje sprawy i pracę i ... odpisuje Wam na maile. To, że jak widzę Wam się nudzi i macie miliony pytań i pretensji,to nie znaczy,że inni też mają czas aby go tak sobie trwonić. "Dać palca ... "Ciekawe, że wszyscy cicho siedzieli przez poprzednie kilka latek, a teraz nagle wielkie pretensje i oskarżenia na kogoś kto zaledwie zaczął swoją pracę. Człowieka się poznaje po tym jak kończy a nie jak zaczyna, więc jeśli już chcecie kogoś oceniać to może na początek prace poprzednika, a temu dajcie lepiej troszkę czasu. Z życzeniami mniejszej zawiści i złości w sobie V.
#46 melomanka 2011-01-20 21:13
Zgadzam sie z wypowiedzia GULIWERA . Jezeli chodzi o odpowiedzi na e-meila to tak, ja dostalam odpowiedz.Ale kiedys ktos powieedzial, ze na glupie pytanie nie ma odpowiedzi. Pozdrawiam

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.