Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Oświetlenie nie działało m.in. na ul. Sienkiewicza

W miniony weekend w wielu częściach Słubic nie działały uliczne lampy. Mieszkańcy nie kryli irytacji, bo to nie pierwsza taka sytuacja. W dyskusji padły mocne słowa, m.in. o Słubicach jako „ciemnej dziurze”. Jak tłumaczą to władze gminy?

Problemy z oświetleniem na terenie miasta i gminy to temat rzeka. Internauci wielokrotnie przesyłali do naszej redakcji zdjęcia prezentujące ciemne ulice i niedziałające oświetlenie. W Urzędzie Miejskim w Słubicach powstał nawet specjalny email kontaktowy do zgłaszania takich awarii. Pisaliśmy o tym we wrześniu 2022 roku -  ZOBACZ.

Podoba sytuacja miała miejsce w pierwszy weekend grudnia. Jak piszą sami mieszkańcy, na niektórych ulicach oświetlenie przestało działać już w sobotni wieczór, kolejne problemy pojawiły się w niedzielę. Informowaliśmy o tym na naszej stronie na Facebooku, gdzie rozgorzała gorąca dyskusja – ZOBACZ.

- Mamy śliskie ulice, zgaszone latarnie, korki na pół miasta (nawet pod nosem policji, bo korek aż tam sięga), ale mamy w zamian piękne choinki i ozdoby świąteczne. Yupi – pisała jedna z mieszkanek. - Spaceruję co wieczór i stwierdzam, że od 20 lat nic te miasto nie idzie do przodu, poza blokowiskami i wyremontowanymi za prywatne pieniądze kamienicami. Jak dla mnie te choinki są, ok ale idziesz kawałek dalej i ciemna dziura – komentowała inna z czytelniczek.

Podobnych głosów było więcej. Co na to władze Słubic? Dzisiaj na oficjalnej stronie gminy ukazało się oświadczenie, w którym urzędnicy tłumaczą, jak usuwane są awarie oświetlenia. Prezentujemy je poniżej w całości (treść i pisownia oryginalne).

---

Jak usuwane są awarie oświetlenia ulicznego w naszej gminie?

W związku z apelami dotyczącymi problemów z oświetleniem ulicznym na terenie naszej gminy, które docierają do pracowników Urzędu Miejskiego, wyjaśniamy, jak wygląda usuwanie usterek oświetlenia w gminie Słubice i kto je przeprowadza.

Na terenie naszej gminy zainstalowanych jest prawie 2500 opraw oświetleniowych. Około 80% z nich jest własnością firmy Enea Oświetlenie sp. z o.o., która odpowiada za usuwanie ich usterek, a także za słupy i skomplikowaną sieć elektroenergetyczną, która narażona jest na awarie i uszkodzenia.

Przy tej liczbie lamp trzeba założyć, że codziennie niewielka część z nich może być nieczynna ze względów technicznych. Pracownicy firmy Enea Oświetlenie powiadamiani są na bieżąco o występujących awariach i usuwają je najszybciej, jak mogą. Służby techniczne pracują przy usuwaniu usterek na rozbudowanej i rozległej sieci elektroenergetycznej na terenie całej gminy.

Pracownicy Urzędu Miejskiego niezwłocznie przesyłają każde zgłoszenie o nieprawidłowościach w działaniu oświetlenia do firmy Enea. Termin umowny na usunięcie awarii przez tę firmę, tj. na wymianę przepalonych źródeł światła, wynosi 10 dni roboczych. W tym też czasie usterki były do tej pory usuwane.

Zdarza się jednak, że charakter uszkodzenia powoduje zwarcie w sieci elektroenergetycznej. W takich sytuacjach naprawa wymaga podjęcia prac obarczonych dłuższym czasem realizacji. Wymiana odcinka kabla energetycznego wymaga najpierw zlokalizowania miejsca występowania nieprawidłowości, zaplanowania jego wymiany i prac, które trwają łącznie dłużej niż 10 dni.

Informujemy naszych mieszkańców, że nie prowadzimy żadnych planowanych przerw w oświetleniu ulicznym związanych z koniecznością wprowadzenia oszczędności. Czasowe wyłączenia lamp w niektórych miejscach wynikają z awarii, które ze względu na rozległą i rozbudowaną sieć elektroenergetyczną na terenie naszej gminy wymagają dłużej trwających napraw.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 ania75slubice 2023-12-04 17:40
Ul. Chopina - nie świeci ani jedna lampa już nie pamiętam od kiedy, przejścia dla pieszych przez dwupasmówkę na wysokości Jedynki nie oświetlone też nie pamiętam już od kiedy. A takich ciemnych przejść dla pieszych w miecie jest całkiem sporo. I to nie od dzisiaj.
#2 ania75slubice 2023-12-04 17:43
"w mieście"
#3 Wiesław 2023-12-04 17:46
Proszę państwa problemem nie są awarie. Te się zdarzają wszędzie i zawsze. Problemem jest nadzór i zarządzanie. Jeśli często coś się psuje, to należy zmienić dostawcę / producenta. Ponadto od odpowiednich osób / firm wyegzekwować kary. To żenujące jak działa a raczej nie działa oświetlenie w mieście. Całe kwartały są ciemne tygodniami. Ale za to w dzień się święcą, gdy energetycy szukają usterki. Gorzej niż u Barei. :-*
#4 Alojzystarszy 2023-12-05 06:21
Proszę państwa, Bareja to oszalałby z radości, gdyby żył.
Tak, problem to nadzór. Jak działa główny nadzorujący? Ano tak jak w przypadku obwodnicy... Ta focia, na której jaśniepan dajczak siedzi wygodnie za stołem, a nasz książę w pozie służącego pokornie, ale szczęśliwie czeka na podpis- pamiętacie? Co wynikło z tego spotkania? "Jak na razie nie podano jeszcze szczegółów dotyczących zakresu prac, ani skali finansowania". Czy wynikło wielkie "nic". Spotkanie tylko pod wybory i nabicie głosów dla dajczaka.
Jak wyglądały spotkania w sprawie korków? Tak samo- zdjątko do kolekcji, wielkie"nic".
Zapozować, potrząsnąć rączki, a "głupi lud to kupi", jak rzekł jeden z największych cyników i hipokrytów w tym kraju.
Dodam, że trzymający najważniejszy stołek w mieście nadzoruje w naszym imieniu, nie jest panem na włościach.
#5 Dr. Sommer 2023-12-05 08:14
Czasami jest zorza polarna, wyluzujcie!
#6 skubany75 2023-12-05 11:25
Zorza to ostatnio jest codziennie, a nie czasami (niebiesko-zielona widoczna na zachodzie, a nie północy), to raz.
Dwa, na torze wyścigowym pod nosem policji, czyli ulicy Konstytucji 3 Maja w okolicach skrzyżowania z Kanałową i Bohaterów Warszawy od miesięcy nie świecą dwie latarnie i to idealnie nad przejściem dla pieszych. To tak jakby komuś się chciało to z UM nawet wychodzić nie trzeba żeby sprawdzić.
#7 Dr. Sommer 2023-12-05 15:19
Będzie jarmark Bożonarodzeniowy to i oświetlenie będzie.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.