Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Działka

Nowa inwestycja w Kunowicach – wiadomość tej treści obiegła dzisiaj słubicki internet. Postanowiliśmy sprawdzić te doniesienia. O wyjaśnienie poprosiliśmy wiceburmistrzynię Słubic Adrianę Dydynę-Marycką. 

Wg opublikowanych informacji, tuż za Kunowicami, na terenie działki przy drodze prowadzącej na wysypisko śmieci, miałoby powstać duże centrum logistyczne. Nieruchomość należy obecnie do spółdzielni Nadodrze Kunowice, w której większość udziałów posiada właściciel położonego po drugiej stronie drogi zakładu firmy Grabowski Furniture Logistic.

Jak przekazała nam pani wiceburmistrz, dla tego terenu (i reszty wschodniej części Kunowic) trwa obecnie procedura tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O przystąpieniu do jego utworzenia zadecydowała Rada Miejska w Słubicach podejmując 28 maja 2020 roku stosowną uchwałę, aby „usankcjonować” rolnicze przeznaczenie tego terenu.

Powód? – Stworzenie bufora pomiędzy miejscowością, a położonym niedaleko wysypiskiem odpadów komunalnych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Wszystko po to, aby – zdaniem radnych – „zapobiec dalszemu rozlewaniu się zabudowy mieszkaniowej w kierunku uciążliwego dla środowiska i mieszkańców składowiska”.

ZOBACZ UCHWAŁĘ

Należy jednak pamiętać, że planu nadal jeszcze nie uchwalono, a obecnie dla tej działki obowiązuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które formalnie nie musi być przeszkodą do powstania takiej inwestycji (plan już tak).

Poniżej mapka prezentująca teren mający zostać objęty planem.

Działka

Jak udało się ustalić naszej redakcji, w sprawie wspomnianej inwestycji nie toczy się obecnie w Urzędzie Miejskim w Słubicach żadna procedura administracyjna. Nie został nawet, jak na razie, złożony wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, co jest pierwszym i kluczowym dokumentem.

- Ciężko więc na tę chwilę mówić o jakichkolwiek korzyściach w formie ewentualnych podatków, które miałyby wpływać do gminnej kasy – wyjaśnia wiceburmistrzyni.

Wśród mieszkańców Kunowic sam pomysł powstania centrum logistycznego wzbudził sporo kontrowersji. Boją się, że inwestycja przyniesie za sobą ciężki transport, a to spowoduje jeszcze większe utrudnienia w ruchu na okolicznych drogach niż do tej pory.

Jak przekazała naszej redakcji A. Dydyna-Marycka, władze gminy Słubice planują w sprawie informacji o inwestycji wydać oświadczenie. Publikacja niebawem.

Do tematu będziemy wracać.

---

AKTUALIZACJA: zgodnie z zapowiedziami na stronie gminy Słubice ukazało się oświadczenie. Poniżej jego pełna treść (pisownia oryginalna).

Oświadczenie Burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka

W związku z artykułem zamieszczonym na profilu I love Slubice informuję, że do dnia dzisiejszego nie wpłynął żaden wniosek w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy, który dotyczy inwestycji w Kunowicach. Jednocześnie podkreślam, że zabiegam o każdego inwestora, bo to oznacza podatki dla gminy, a co za tym idzie większe możliwości realizowania oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Inwestorów, którzy zgłaszają się do gminy informuję również, że wspólnie z radnymi staramy się otwierać nowe tereny inwestycyjne poprzez odpowiednie zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, tak by znajdujący się koło terminala w Świecku 60- hektarowy teren mógł być wykorzystywany na cele magazynowe czy produkcyjne. Za tą zmianą przemawia m.in. to, że działka ma ogromny potencjał inwestycyjny i to byłby pożądany teren do lokowania wielkich inwestycji. Chce też dodać, że zamieszczona na portalu I Love Slubice wizualizacja nowego centrum logistycznego nie jest znana w Urzędzie Miejskim w Słubicach i nigdy nie była tu prezentowana.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jurek 2021-05-19 20:29
mamy nadzieję, że OBECNY burmistrz nie pozwoli się omamić panu G. jak jego poprzednik i nie będzie kolejnego dealu na kunowickich polach
#2 Redakcja Słubice24.pl 2021-05-19 21:32
Uzupełniliśmy artykuł o oświadczenie gminy Słubice.
#3 mikado 174 2021-05-19 22:23
haha - "burmistrz nie pozwoli" jasne, jak się zapytasz to w gminie nigdy nic się nie toczy tylko nagle się okazuje,że już jest po sprawie. gmina to niech się oświadczy powiatowi i mogą sobie pomiędzy dwa półksiężyce wkładać co tam mają największego.
#4 mikado 174 2021-05-19 22:34
nie mogę dodać kolejnego postu - cenzura?
#5 Daro33 2021-05-19 22:49
Rach ciach drzew ni ma. Nikt nic nie wiedział i nie wie. Rach ciach i są magazyny. I też nie będziemy nic wiedzieć, bo przecie magazyny rosną jak grzyby po deszczu :>
#6 Redakcja Słubice24.pl 2021-05-19 22:54
@mikado

Skończmy z tą ciągłą narracją o "cenzurze". Każdy, nawet niewielki problem techniczny z komentarzami uznawany jest często przez was za cenzurę.

Warto najpierw sprawdzić, ew. zapytać. Ostatnio jeden z internautów najpierw nas oskarżał, a za chwilę sam sobie odpowiedział w komentarzach i przeprosił za te insynuacje.

Dodajesz komentarze na stronie od lat, nikt Cię tu nie cenzuruje, swobodnie wypowiadasz swoje zdanie.

System komentarzy posiada automatyczne ograniczenie ilości znaków (ostatnio je zwiększyliśmy) oraz niewielkie ograniczenie częstotliwości ich dodawania (ochrona przed spamem). Jest też blokada słów wulgarnych. Czasem też za długo internauta ma otwarte okno z dodawaniem komentarza, w międzyczasie wygaśnie mu sesja logowania, a potem się skarży, że nie może dodać i że cenzura. :cry:

W razie problemów - zachęcamy do kontaktu na admin@slubice24.pl

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.