Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Granica Słubice

Od 19 maja od północy zaczęły obowiązywać nowe zasady na granicy polsko-niemieckiej. Najważniejsza z nich to koniec z obowiązkowymi testami przy wjeździe do Niemiec. Mieszkańcy Słubic mogą bez większych przeszkód udać się za Odrę np. na zakupy.

O zmianach w przepisach pisaliśmy już kilka dni temu (ZOBACZ). Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji przygotowało dodatkowo zestawienie najważniejszych zasad, o których trzeba pamiętać przekraczając granicę.

Zwolnienie z kwarantanny, obowiązku rejestracji i testów obejmuje osoby, które:

 1. przebywają w Polsce lub Niemczech mniej niż 24 godziny w ramach tzw. „małego ruchu granicznego”,
 2. z powodów zawodowych, studiów lub szkoły regularnie przekraczają granicę i przynajmniej raz na tydzień wracają do swojego miejsca zamieszkania w innym kraju niż pracują, studiują lub uczęszczają do szkoły („pendlerzy”),
 3. sprawują opiekę nad osobami z poprzedniego punktu i zawożą lub odbierają te osoby z innego kraju niż miejsce zamieszkania,
 4. przebywają do 72 h w Niemczech lub w Polsce w związku z odwiedzinami krewnego pierwszego stopnia, małżonka lub konkubenta, który nie jest członkiem tego samego gospodarstwa domowego, lub w związku ze sprawowaniem wspólnej opieki lub wykonywaniem prawa do kontaktów z dzieckiem,
 5. wjeżdżają do Niemiec w celach tranzytowych i opuszczą Niemcy najszybszą trasą (tranzyt przez Niemcy),
 6. wjeżdżają do Niemiec jako pracownicy transportu, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad ochrony i higieny.

Zwolnione tylko z kwarantanny ale nie zwolnione z obowiązku rejestracji pobytu i negatywnego testu (przy czym równoważne z testem jest posiadanie zaświadczenia o szczepieniu lub o statusie ozdrowieńca) są m.in. osoby, które:

 1. przebywają w Niemczech dłuzej niż 72 h w związku z odwiedzinami krewnego pierwszego stopnia, małżonka lub konkubenta, który nie jest członkiem tego samego gospodarstwa domowego, lub w związku ze sprawowaniem wspólnej opieki lub wykonywaniem prawa do kontaktów z dzieckiem,
 2. wjeżdzają do Niemiec w celu odwiedzin krewnych drugiego stopnia niezależnie od czasu pobytu,
 3. wjeżdżają do Niemiec w celu wykonania pilnego zabiegu medycznego,
 4. wjeżdżają do Niemiec w celu realizacji zadań związanych z udzielaniem wsparcia lub w związku z opieką nad osobami potrzebującymi ochrony lub pomocy,
 5. wjeżdżają do Niemiec albo wyjeżdżają z Niemiec na okres do pięciu dni z powodów bezwzględnie koniecznych związanych z pracą, działalnością gospodarczą, studiami lub nauką z uwagi na sytuację niecierpiącą zwłoki (nie dającą się odsunąć w czasie).

Uwaga osoby rejestrujące się na portalu www.einreiseanmeldung.de mają tam możliwość dołączenia zaświadczenia o negatywnym teście, szczepieniu albo o byciu ozdrowieńcem. W Niemczech są honorowane zaświadczenia w j. niemieckim, angielskim, francuskim hiszpańskim i włoskim.

Urlopy w Polsce, nie połączone z odwiedzinami krewnych, jeszcze do 30 czerwca wymagają odbycia w Niemczech kwarantanny po powrocie.

Należy tez pamiętać, że według przepisów polskich do 5 czerwca przy wjeździe do Polski z Niemiec nadal wymagany jest test (chyba że jest się pracownikiem transgranicznym albo osobą zaszczepioną albo ozdrowieńcem). Zaświadczenia muszą być sporządzone w j. polskim lub angielskim.

Poniżej graficzna ilustracja przepisów.

Granica

Granica

Granica

---

Opracowanie przygotowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2021-05-19 21:51
Odnoszę wrażenie, że gdy jakiś pracownik służby granicznej był w toalecie, to po powrocie już nie zna bezbłędnie tych wszystkich litanii w aktualnym wydaniu, o ile je kiedykolwiek znał.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.