Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kolejka

Zakwalifikowanie Polski do grupy krajów o „wysokiej zachorowalności” spowodowało, że osoby udające się do Niemiec muszą mieć przy sobie test (oczywiście negatywny) na koronawirusa. Gdzie i jak go zrobić, jakie w tym zakresie obowiązują zasady? 

Osobne przepisy o testowaniu

Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji zakomunikowało, że wkrótce w Brandenburgii zostanie wydane specjalnie rozporządzenie w sprawie testów (Testverordnung), o czym poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Brandenburgii.

W tym rozporządzeniu zostanie dokładnie uregulowane, komu i na jakich zasadach przysługuje darmowy test w punktach na granicy.

Testy na granicy

Wcześniej centrum poinformowało, że testy będzie można wykonać na granicy w Słubicach i Frankfurcie (o budowie specjalne centrum testowego w tym miejscu pisaliśmy TUTAJ) oraz na autostradzie A12 i w Guben. Centra rozpoczną pracę 22 marca o godz. 7:00.

Jest szansa, że testy wykonywane w tych punktach będą bezpłatne dla osób ubezpieczonych w Niemczech (jest to obecnie w trakcie ustaleń). Dla pozostałych osób na pewno będą pełnopłatne (cena jednak nie jest jeszcze znana). Prawdopodobnie te informacje będą określone we wspomnianym wyżej rozporządzeniu.

Bez kontroli, ale z testem

Centrum przekazało, że nie będzie stałych i ciągłych kontroli granicznych, ale należy liczyć się z wzmożonymi kontrolami w pasie przygranicznym, a także na przejściach granicznych. Policja będzie sprawdzać, czy podróżujący mają przy sobie test.

Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji przypomina wszystkim Polakom, że punkty testowania na granicach mają jedynie ułatwić możliwość testowania, a nie są miejscem, gdzie należy koniecznie się testować. - Chodzi tylko o ułatwienie spełnienia obowiązku wykonywania testów – czytamy w komunikacie.

Gdzie zrobić szybki test?

Gdzie zatem można wykonać testy (oprócz wspomnianych punktów na granicach)? Np. w Słubicach na parkingu przy Centrum Medycznym Brandmed (wynik otrzymuje się na miejscu w przeciągu kilkunastu minut). To miejsce od wczoraj przeżywa prawdziwe oblężenie i tworzą się tam wielometrowe kolejki.

Przypominamy również, że osoby mieszkające we Frankfurcie raz na tydzień mogą wykonać jeden darmowy test w wyznaczonych do tego punktach (np. Messegelände).

---

Wkrótce kolejne informacje.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Banita 2021-03-21 23:29
Nie dziwię się że PiS ma takie poparcie. Na tym zdjęciu widać doskonale w samych Słubicach ile baranów stoi na żeś. Ludzie czy wy naprawdę aż taka sieczkę macie zamiast mózgów?
#2 damcio 2021-03-22 06:37
na co stoją???!!
OMG!!!
#3 Dr. Sommer 2021-03-22 10:48
jak barany to raczej na s3rzenie.
#4 damcio 2021-03-22 11:35
o "żeś" twoja rozczochrana :D :D :D :D :D

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.