Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Koronawirus

Wskaźnik zachorowań w regionie przekroczył poziom 40 osób na 100 tys. mieszkańców i rośnie. Dlatego od 15 marca w woj. lubuskim będą obowiązywały bardziej rygorystyczne obostrzenia niż do tej pory. Ponownie zamknięte będą m.in. hotele i galerie handlowe.

Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował o zaostrzeniu rygorów sanitarnych podczas konferencji prasowej 11 marca. - Materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. W perspektywie tygodnia zanotowano przyrost zachorowań rzędu 30 proc. - powiedział minister.

Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim.

I to właśnie te regiony zostaną objęte dodatkowymi obostrzeniami. W woj. lubuskim będą one obowiązywały od 15 do 28 marca.

Co będzie zamknięte w tym czasie?

  • Baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej).
  • Sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna.
  • Hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu).
  • Galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • Teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online).
  • Kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury).
  • Stoki narciarskie, kluby fitness, siłownie, obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Od 15 marca także lekcje w klasach I-III będą odbywać w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Polega on na tym, że część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

Maseczki dla Lubuszan

Podczas konferencji A. Niedzielski zapowiedział również, że do regionów najbardziej dotkniętych pandemią przekazane zostaną maseczki ochronne dla mieszkańców. Do woj. lubuskiego ma trafić ok. 4 mln maseczek (ok. 4 sztuki na mieszkańca).

Ich dystrybucją mają zająć się samorządy. W jaki sposób? Na szczegóły musimy jeszcze zaczekać.

ŹRÓDŁO: www.gov.pl/web/koronawirus/od-15-marca-mazowsze-i-lubuskie-dolaczy-do-regionow-z-zaostrzonymi-zasadami-bezpieczenstwa

 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2021-03-12 12:33
Kiedy oświadczenia polityków, że nic nie brali do własnej kieszeni n. p. za zakup maseczek w zawyżonej cenie do rozdania ich za darmo (czyli za pieniądze podatników). W innych krajach już powoli zaczyna wychodzić na jaw, komu ten cyrk kasę nabija.
#2 Adg 2021-03-12 19:27
Ciekawe gdzie jest ten wirus w Lubuskiem bo jak narazie to go nie widać
#3 damcio 2021-03-13 07:13
jak to gdzie jest wirus
wirus jest przecież w odwrocie ---jak to ten wasz premierzyna mówił

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.