Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wieża Kleista

Mamy najnowsze i bardziej szczegółowe wizualizacje tzw. wieży Kleista, czyli wieży widokowej, która powstaje w Słubicach parku za Sosirem. Obiekt będzie miał 30 metrów wysokości, a na jego szczycie będzie usytuowany taras widokowy. 

Wg projektu taras ma być usytuowany powyżej linii drzew i ma z niego rozciągać się widok na dolinę Odry (szczyt wieży sięgnie około 90 m n.p.m.). Na górę będą prowadzić półotwarte schody oraz winda.

Oprócz tarasu powstanie też galeria widokowa z funkcją wystawową. W środku mają być ogólnodostępne toalety. Na jednym z filarów wieży ma znaleźć się podświetlany napis „Słubice”, a sama konstrukcja ma uwzględniać także montaż… ścianki wspinaczkowej.

Ale inwestycja to nie tylko wieża widokowa. Wokół niej powstaną m.in. ławki, plac zabaw, wiaty piknikowe i ciąg pieszo-rowerowy, który połączy wieżę z parkingiem. Łącznie zostanie zagospodarowane blisko 4400 m2 powierzchni. Całe miejsce ma być w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Budowa wieży to część szerszego projektu transgranicznego, realizowanego wspólnie z Frankfurtem nad Odrą. Zadaniem niemieckiej strony jest wykonanie podświetlenie mostu granicznego łączącego oba miasta.

Koszt budowy wieży wynosi 7 mln 11 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie to 4 mln 97 tys. zł. Resztę, czyli 2 mln 914 tys. zł, gmina Słubice pokryje z własnych środków.

Poniżej prezentujemy najnowszą wizualizację wieży, którą udostępniła naszej redakcji gmina Słubice. Jak wam się podoba? Dajcie znać w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2021-01-22 19:19
Bardzo ładna wieża, chociaż poprzednia wizualizacja z okrągłą platformą wyglądała nowocześniej.
#2 lbaczynska 2021-01-22 19:24
Z tą wysokością 49 m npm to napewno błąd. Samo wzgórze ma wysokość ponad 50 m
#3 Redakcja Słubice24.pl 2021-01-22 22:07
@lbaczynska

Masz rację. Nie zgadza się ta wysokość. Wzgórze w najwyższym miejscu sięga 66 m n.p.m., a w miejscu, gdzie stanie wieża, jest to orientacyjnie około 60 m n.p.m. Poprawiliśmy w artykule.

PS. Tak dla wyjaśnienia, takie dane (49 m n.p.m.) podane są w oficjalnym dokumencie (projekcie).
#4 lbaczynska 2021-01-23 13:03
To znaczy że punkt widokowy będzie wyżej niż w oderturmie.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.