Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Flaga Niemcy

Od 16 stycznia w Berlinie zaczną obowiązywać nowe przepisy związane z zapobieganiem COVID-19. Najważniejszy z nich dotyczy ograniczenia w przemieszczaniu się.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli wskaźnik zachorowań na COVID-19 przekroczy 200, będzie można przemieszczać się jedynie do 15 km poza Berlin*.

Wyjazdy do Polski dla mieszkańców Berlina będą możliwe tylko z bardzo ważnych powodów (np. sprawowanie opieki lub pielęgnacja członka rodziny). Zwykłe odwiedziny rodziny w Polsce, nawet pierwszego stopnia do 72 h, nie będą wtedy możliwe.

Kolejna zmiana dotyczy kwarantanny: od 16 stycznia na 72 h bez kwarantanny można odwiedzić w Berlinie lub w Polsce jedynie krewnych pierwszego stopnia (wcześniej zwolnienie z kwarantanny obejmowało również krewnych drugiego stopnia) a także małżonków, partnerów nie żyjących w tym samym gospodarstwie domowym.

Nowe przepisy nie zmieniają nic znaczącego dla pracowników przygranicznych z Polski.

---

*Szczegóły dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu się

Gdy wskaźnik zakażeń dla Berlina przekroczy wartość 200 zachorowań na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni, wejdzie w życie ograniczanie przemieszczania się w granicach do 15 km od granic Berlina (14 stycznia wskaźnik wynosił 197,4  - ZOBACZ ).

Ograniczenie to przestanie obowiązywać dopiero wtedy, gdy przez kolejne siedem dni wskaźnik będzie utrzymywać się poniżej 200.

Więcej niż 15 km za Berlin można wyjechać tylko z następujących powodów:

  • ratowanie życia, zdrowia lub mienia,
  • wykonywanie działalności zawodowej,
  • opieka i pielęgnacja osób potrzebujących wsparcia i osób nieletnich, a także załatwianie spraw i sprawunków dla tych osób,
  • uczestniczenie w terminach w urzędach, w sądach, z adwokatami i notariuszami,
  • stawianie się na wezwania urzędów, prokuratury lub policji,
  • korzystanie z usług medycznych (np. wizyty u lekarza, zabiegi medyczne, oddawanie krwi),
  • odwiedziny małżonków lub partnerów życiowych oraz wykonywanie prawa do opieki lub prawa do kontaktów,
  • uczęszczanie do szkół oraz instytucji opieki dziennej, placówek pomocy osobom niepełnosprawnym i placówek sprawujących opiekę nad dziećmi wraz z towarzyszeniem osobom odprowadzanym lub odbieranym z tych ośrodków.

Ograniczenie 15 km dotyczy tylko mieszkańców Berlina – przyjezdni do Berlina, np. z Polski, mogą z Berlina wyjechać normalnie.

---

Opracowanie powstało we współpracy ze Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.