Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wojewódzka Rada Kobiet

Wojewódzka Rada Kobiet zaapelowała o większą dostępność do lekarzy pierwszego kontaktu. Zdaniem członkiń rady, seniorzy chorujący na choroby przewlekłe często nie mają odpowiedniego wsparcia i zapewnionej opieki medycznej.

Wojewódzka Rada Kobiet spotkała się online 11 stycznia. W spotkaniu uczestniczyła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Gośćmi spotkania byli lubuscy posłowie: Waldemar Sługocki i Krystyna Sibińska.

Rozmawiano o wielu bieżących sprawach, ale najważniejszą była sytuacja epidemiczna w naszym województwie oraz program szczepień na COVID-19.

Rada zauważyła również jeszcze jeden problem, na który postanowiła odpowiedzieć apelem. - Wiele osób, zwłaszcza starszych skarży się na utrudniony dostęp do lekarza rodzinnego, na to, że trudno im uzyskać teleporadę. Stąd nasz apel o większą dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia słubiczanka Kazimiera Jakubowska, jedna z członkiń rady. O problemach m.in. z dodzwonieniem się do słubickich POZ pisaliśmy jakiś czas temu (ZOBACZ).

Zdaniem członkiń rady, teleporady nie zapewniają właściwej opieki zdrowotnej, szczególnie w przypadku osób starszych. - Często zdarza się, że osoby niezdiagnozowane trafiają na szpitalne oddziały ratunkowe lub wzywają pogotowie, choć diagnostyka i leczenie mogłyby być zrealizowane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Bezpośrednia dostępność do lekarzy POZ na pewno przyczyni się do poprawy diagnostyki, leczenia, a także komfortu psychicznego i zdrowotnego pacjentów - czytamy w apelu.

Dlatego rada apeluje o „skuteczniejszy nadzór nad realizacją wytycznych dotyczących funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w czasie pandemii”. Dokument został przesłany do: Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Głównego Inspektora Sanitarnego, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz lubuskich parlamentarzystów.

ZOBACZ APEL

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 dodo32 2021-01-15 15:35
Uważam że lekarze rodzinni powinni już powrócić do normalnego przyjmowania pacjentów. Pacjenci powinni mieć maseczki i dezynfekować ręce. Po co te zamknięte drzwi i stanie na mrozie? Już nie wspomnę o teleporadach, jak komuś się uda dodzwonić.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.