Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Smog

Wracamy do tematu dofinansowania wymiany nieekologicznych pieców. Choć wniosek o pomoc unijną przepadł, gmina Słubice zdecydowała, że sfinansuje program z własnych środków. Wciąż można się zgłaszać.

O tym, że gmina Słubice planuje uruchomienie własnego programu na wymianę starych pieców, służących do ogrzewania mieszkań, pisaliśmy w maju zeszłego roku (ZOBACZ).

Wtedy okazało się, że Słubicom nie udało się pozyskać na ten cel dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. I już wtedy władze gminy postanowiły, że stworzą własny program dofinansowania do wymiany „kopciuchów”.

Jak działa program?

W tegorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano 400 tys. zł.- Gminny program jest skierowany do osób, które mieszkają w zabudowie wielorodzinnej ponieważ właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać z rządowego programu "Czyste powietrze" – wyjaśnia Beata Bielecka, rzecznik słubickiego Urzędu Miejskiego.

Gmina dofinansowuje do 70 proc. wartości inwestycji, jednak nie może to być kwota wyższa niż 5 tys. zł. - Co ważne, dotacja nie może być przeznaczona na refundację kosztów poniesionych przed datą zawarcia umowy z gminą – podkreśla B. Bielecka.

Wyjaśnia, że wsparcie od gminy dotyczy trwałej zmiany systemu ogrzewania: z systemu opartego na paliwie stałym klasy 3 lub niższej (według normy PN-EN 303-5-2012) na system oparty na montażu nowych źródeł ciepła.

Burmistrz Mariusz Olejniczak zachęca do składania wniosków. - Nie wszystkich na to stać dlatego w ub. roku gmina ruszyła z własnym programem, dzięki któremu można otrzymać dotację na ten cel do 5 tys. zł – mówi M. Olejniczak. Dzięki temu jakość powietrza mogłaby być dużo lepsza.

Winny kiepski opał i stare piece

- Straż Miejska nierzadko otrzymuje zgłoszenia od mieszkańców, którzy są przekonani, że sąsiedzi wrzucają do pieców śmieci, bo kominy w ich domach okropnie kopcą – twierdzi B. Bielecka. Jednak po kontrolach okazuje się, że mieszkańcy ci nie łamią prawa.

- Po kontrolach prawie zawsze okazuje się jednak, że mieszkańcy mają w domach kopciuchy i używają na przykład słabej  jakości węgla brunatnego,  miału węglowego czy wilgotnego drewna. To są materiały opałowe prawem dopuszczalne, ale środowisku nie służą – mówi Wiesław Zackiewicz, komendant Straży Miejskiej.

Jak się zgłosić do programu?

Wnioski o dofinansowanie należy składać na odpowiednim formularzu wraz z innymi dokumentami  w Urzędzie Miejskim w Słubicach, w Biurze Obsługi Interesanta. Dokumenty można pobrać TUTAJ.

Dodatkowe pytania można kierować do Elżbiety Głębowskiej z Wydziału ds. Komunalnych i Ochrony Środowiska, pokój nr 202, tel. 95 737 2032.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.