Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Nie będzie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego dla gminy Słubice na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Wniosek złożony przez urzędników przepadł w konkursie, odwołanie również nie przyniosło skutku. Ale gmina nie rezygnuje i tworzy własny program wymiany „kopciuchów”.

SMOG

W zeszłym roku Urząd Miejski w Słubicach zbierał ankiety od osób, które byłyby zainteresowane wymianą nieekologicznych pieców. Na ich podstawie gmina napisała wniosek i starała się o dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Pula konkursowa wynosiła 9 mln zł, gmina mogła otrzymać 1 mln (ZOBACZ).

Wniosek nie spełnił kryterium

Komplet dokumentów został złożony jesienią ubiegłego roku. - We wniosku znalazły się 63 obiekty na wymianę źródła ciepła na opalane gazem, 3 obiekty na opalane biomasą i 1 przewidywał ogrzewanie elektryczne - wylicza Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu.

Wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną, ale jako jedyny z 9 złożonych przepadł na ocenie merytorycznej – nie spełnił jednego z wymaganych kryteriów. Jak wyjaśnia rzeczniczka, chodzi o tzw. kryterium specyficzne dopuszczające „dostęp do lokalnej sieci ciepłowniczej”.

Protest odrzucony

11 marca gmina złożyła protest, jednak ten nie został uwzględniony. Zarząd województwa wskazał, że we wniosku aplikacyjnym gmina nie przedstawiła analizy „czy dla konkretnych mieszkań zachodzi bądź nie zachodzi możliwość podłączenia do lokalnej sieci ciepłowniczej lub podłączenie to nie jest uzasadnione ekonomicznie.”

B. Bielecka wyjaśnia, że tego typu analizę gmina przeprowadziła na etapie przygotowania dokumentacji i dlatego zaplanowała podłączenie tylko jednego obiektu do sieci ciepłowniczej (w pozostałych przypadkach technicznie lub ekonomicznie byłoby to nieuzasadnione).

To nie wina zarządu?

Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego, odniósł się do informacji o odrzuceniu wniosku opublikowanych przez gminę na stronie internetowej (ZOBACZ). Jego zdaniem to nie zarząd stanął na drodze w realizacji projektu, ale gmina Słubice nie poradziła sobie z przygotowaniem wniosku.

Był katastrofalnie niskiej jakości. Nie do uratowania! – uważa M. Jabłoński. Podkreślił, że poświęcił sporo czasu i energii na to, żeby umożliwić gminie Słubice udział w tym konkursie.

Gmina Słubice broni się przed taką oceną wskazując, że komisja oceniła go na 40,5 pkt (na 56 możliwych). A dofinansowanie dostały inne gminy, których wnioski oceniono niżej, np. na 31 pkt. Te jednak przeszły pozytywnie ocenę środowiskową.

Gmina zrobi własny program

Odrzucenie wniosku nie oznacza jednak, że nie gmina nie pomoże mieszkańcom w wymianie „kopciuchów”. Jednym z warunków udziału w konkursie było zabezpieczenie środków w budżecie na sfinansowanie wkładu własnego. I te środki gmina planuje przeznaczyć na własny program.

W ramach walki ze smogiem przeznaczymy te środki na sfinansowanie wymiany źródeł ciepła – zapewnia burmistrz Mariusz Olejniczak. Obecnie tworzy jest regulamin programu, szczegóły mamy poznać już niebawem.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 krowie na rowie 2020-05-05 21:50
panie Jablonsky proponuję pochwalić się wnioskami ktore uwalono jak sprawował waćpan rządy w powiecie, a nie się na burmistrzu wyżywać i załatawiać politykierskie interesy

jeszcze pan wrócisz na Borówkową jako zwykły mieszkaniec a nie marszałek to zawsze można uwalić wnioski, skargi i zażalenia na RÓŻNE sprawy katastrofalnie niskiej jakości :D
#2 roberto1986 2020-05-05 23:31
Tak tak panie Jabłoński wez się pan do roboty i pochwal się swoimi katastrofalnie niskiej jakości wnioskami i pomysłami. Wytykać każdy potrafi
#3 ja28rek 2020-05-06 06:12
Ciekawe kiedy gmina sporządzi ten program, bo ja już jestem w trakcie wymiany pieca a koszt to nie wiem czy zmieści się w 20000zł. Na każdym kroku tylko kasę wołają nie wiadomo za co.
#4 clasic1 2020-05-06 16:22
Roberto1986 nie czepiaj się pana Jabłońskiego !! On jest od reprezentowania i bycia ! A osiagnięcia ?? Załatwił słubiczanom obwodnicę ;-))))
#5 matkapolka2 2020-05-07 12:04
Zwykle nie komentuję polityki, ale muszę bo przeczytałam całą wypowiedź pana Jabłońskiego na stronie gminy. Niezależnie kto ma rację, jest ona chamska i bezczelna. I ten pan reprezentuje nas w województwie? Wstyd i słoma z butów. Zamiast pomóc gminie w poprawieniu błędów to się facet wyżywa z widoczną satysfakcją.

:cry: :cry: :cry:
#6 Graendail 2020-05-07 22:27
Czytam, czytam i oczom nie wierzę. Czy szanowni przedmówcy uważają, że Urząd marszałkowski ma zatrudniać dodatkowych urzędników, którzy będą pisali za poszczególne Gminy wnioski o dofinansowanie? Z jakich pieniędzy? Bo bogatej Gminy Słubice nie stać na zatrudnienie fachowców w urzędzie, bądź zlecenie napisania odp. wniosku dobrej firmie z zewnątrz? Za to stać ją na budowanie wieży "Kleista" za 7 milionów w czasie pandemii i finansowanie takiego jak ten programu z własnego budżetu.

Czego wy chcecie, żeby inni prowadzili burmistrza za rączkę i ponosili za niego odpowiedzialność? Po coś go jednak wybrano na urząd i oprócz przyjemności wiąże się z tym też odpowiedzialność za to co się robi i czego się nie robi. Za rączkę prowadza się małe dzieci...
#7 clasic1 2020-05-08 07:41
Do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągnęli. A więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka, to dla nich deska ratunku, mogą godnie żyć nie dając w zamian nic." Józef Piłsudski
#8 yon 2020-05-08 09:25
Czyli - albo wnioski składali nieudolni urzednicy , których w zasadzie należałoby wywalić na zbity pysk , albo żyjemy w państwie tak zakłamanym, że zupełnie czym innym sa wypowiedzi , programy i plany na przyszłość , nawet oficjalne a czym innym normalna rzeczywistość.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.