Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Granica Słubice

Ważna wiadomość dla osób z Polski pracujących w Niemczech – nie będą musieli przechodzić testów ani kwarantanny. Brandenburgia opublikowała wytyczne dotyczące wjazdu do kraju z obszarów tzw. ryzyka. Przepisy będą obowiązywać od 14 stycznia.

Rejestracja przyjazdu obowiązkowa

Jedną z najważniejszych wytycznych jest obowiązkowa rejestracja swojego przyjazdu na stronie www.einreiseanmeldung.de (dokonują tego wszyscy, bez wyjątków).

Kto bez kwarantanny i testu?

Dla pracowników przygranicznych, uczniów, studentów, osób wyjeżdżających na krótkie (maksymalnie 5 dni) zlecenia do Brandenburgii nic się nie zmienia. Nadal są zwolnieni z testu i z kwarantanny. Tak samo osoby odwiedzające bliskich do 72 h w Polsce lub w Brandenburgii oraz pracownicy transportu z związku z wykonywanym przewozem osób lub towarów.

Osoby jadące do lekarza, osoby odwiedzające bliskich na okres powyżej 72 h, osoby jadące jako opiekuni są zwolnione z kwarantanny tylko pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu.

Pozostałe osoby, nie objęte zwolnieniem, muszą: zarejestrować przyjazd, wykonać test tuż przed wjazdem do Brandenburgii lub zaraz po wjeździe i udać się na kwarantannę. Z kwarantanny można być zwolnionym najwcześniej po pięciu dniach i po uzyskaniu negatywnego wyniku drugiego testu.

Zgodnie ze zaktualizowanymi przepisami osoby przyjeżdżające do Brandenburgii z obszarów ryzyka (np. Polska) co do zasady podlegają łącznie następującym obowiązkom:

 • kwarantannie przez 10 dni od chwili przyjazdu do Brandenburgii (ewentualnie skróconej po pięciu dniach po uzyskaniu negatywnego wyniku drugiego testu),
 • testowi na Covid-19 w chwili wjazdu do Brandenburgii (nawet jeżeli idą na kwarantannę) oraz
 • zgłoszeniu przyjazdu do Brandenburgii poprzez portal www.einreiseanmeldung.de.

Te trzy obowiązki musi spełnić każda osoba, która nie jest zwolniona z kwarantanny i/lub testu.

Zwolnienia dotyczą trzech grup osób

1) Pierwsza grupa jest zwolniona z kwarantanny i testu, ale nie jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia przyjazdu (einreiseanmeldung.de). Należą tutaj między innymi:

 • osoby odwiedzające krewnych pierwszego stopnia, partnerów, dzieci w Brandenburgii lub w Polsce na okres do 72 h;
 • pracownicy przygraniczni, uczniowie, studenci, uczniowie uczący się zawodu oraz osoby biorące udział w dokształcaniu zawodowym;
 • pracownicy przyjeżdżający do Brandenburgii lub do Polski na okres do pięciu dni w celu wykonania (jednorazowego) zlecenia;
 • pracownicy transportu przewożący osoby, towary, pocztę, inne dobra w transporcie transgranicznym lub wjeżdżający do Niemiec w związku z wykonywanym transportem na okres do 21 dni.

Osoby te muszą mieć ze sobą potwierdzenie statusu pracownika, ucznia lub studenta oraz potwierdzenie konieczności realizacji zlecenia w Brandenburgii lub w Polsce.

2) Druga grupa jest zwolniona z kwarantanny, ale nie jest zwolniona z testu ani z obowiązku zgłoszenia przyjazdu (einreiseanmeldung.de). Należą tutaj między innymi:

 • osoby odwiedzające krewnych pierwszego lub drugiego stopnia, partnerów, dzieci ale tylko w Brandenburgii na okres powyżej 72 h;
 • osoby udające się do Brandenburgii w celu wykonania pilnego leczenia;
 • osoby udające się do Brandenburgii w celu sprawowania opieki nad osobami wymagającymi pomocy lub opieki.

Osoby te powinny wykazać się negatywnym wynikiem testu przeprowadzonego nie dalej niż 48 h przed wjazdem do Brandenburgii. Może być to test PCR albo szybki test antygenowy spełniający określone wymagania (ponad 80% czułości i 97% swoistości).

3) Trzecia grupa obejmuje osoby, które zostały zwolnione z kwarantanny lub testu na mocy indywidualnej decyzji sanepidu niemieckiego (Gesundheitsamt).

Więcej informacji

Informacji o obostrzeniach obowiązujących w Brandenburgii oraz w sprawie ruchu granicznego udzielają w języku polskim pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji.

 • tel. +49 335 552 1239
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-16.

-

Opracowanie powstało we współpracy ze Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Becia33 2021-01-13 20:54
Witam, bardzo proszę o ustosunkowanie się do przedstawionych na stronie www.einreiseanmeldung.de/#/

wyjątków. W artykule podano, iż wyjątków nie ma.

Moim zdaniem, jak podano na stronie, m.in. osoby, które przebywają do 24 godzin na terenie Niemiec, nie podlegają obowiązkowi rejestracji. Dotyczy to więc osób jadących do pracy i spowrotem. Byłabym wdzięczna za opinię, dziękuję
#2 Grzechu W 2021-01-15 09:12
No niestety ciężkie czasy dla kierowców nastały. Coraz trudniej będzie przekroczyć granicę. Szkoda, bo mamy bardzo dużo dobrych kierowców kat C i kształci się co roku wielu nowych. Jak ktoś nadal chce zrobić prawo jazdy kategorii C polecam zacząć od testy na prawo jazdy

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.