Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Flaga Niemiec

Władze Berlina dokonały aktualizacji przepisów o kwarantannie dla przyjeżdżających do tego miasta. Przepisy nie zostały zliberalizowane – pracownicy transgraniczni, uczniowie oraz studenci nie będą zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny.

Szczegółowe opracowanie dotyczące obowiązujących przepisów przygotowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Poniżej cały komunikat.

---

Opublikowane zostały zmiany przepisów o kwarantannie dla przyjeżdżających do Berlina. Stan prawny NIE został zliberalizowany.

Pracownicy przygraniczni NIE będą zwolnieni z kwarantanny. Również NIE będą zwolnieni z kwarantanny ani uczniowie, ani studenci.

Od 24.10 (od godz. 0.00) obowiązek kwarantanny będzie obejmował wszystkich wjeżdżających do Berlina z Polski, jako obszaru ryzyka. Zwolnieni będą jak na razie pracownicy sektora transportu (kierowcy aut ciężarowych, autobusów, maszyniści pociągów itp. oraz załogi autobusów, pociągów, samolotów itd.).

Obostrzenia będą obowiązywać tak długo, jak długo Polska będzie obszarem ryzyka wg Instytutu im Roberta Kocha albo Senat Berlina wprowadzi zmiany dla pracowników przygranicznych i innych osób.

Poniżej cytat z rozporządzenia.

Zwolnione z kwarantanny są osoby:

 1. które ze względów zawodowych przewożą przez granicę drogą lądową, kolejową, morską lub powietrzną inne osoby, towary i dobra i przebywały w związku z tym poniżej 72 godziny w państwie, o którym mowa w § 8 ustęp 4 (obszar podwyższonego ryzyka wg Instytutu Roberta Kocha) lub przebywały w tym celu poniżej 48 godzin w Berlinie;
 2. których działalność jest pilnie konieczna do utrzymywania:
  1. stosunków dyplomatycznych i konsularnych,
  2. funkcjonowania przedstawicielstwa parlamentu, rządu i administracji federalnej, krajów związkowych i gmin,
  3. funkcjonowania organów konstytucyjnych federacji i krajów związkowych,
  4. funkcjonowania organów Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych;
 1. które w ramach swojej pracy, jako pracownicy przedsiębiorstw transportu lotniczego, okrętowego, kolejowego lub autobusowego albo jako załoga samolotów, statków, pociągów lub autobusów przebywały przez okres krótszy niż 72 godzin w jednym z państw, o których mowa w § 8 ustęp 4, lub które przebywały w tym celu poniżej 48 godzin w kraju związkowym Berlin.

Pilna konieczność, o której mowa w pkt 2, powinna zostać zweryfikowana i pisemnie poświadczana przez organ zwierzchni lub pracodawcę.

Test na obecność koronawirusa

Z kwarantanny zwolnione są osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że osoby te nie mają oznak świadczących o występowaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV 2.

Podstawą zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w powyższym, musi być badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonywane metodami biologii molekularnej przeprowadzone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie z listy opublikowanej przez Instytut Roberta Kocha. Jeżeli badanie zostanie przeprowadzone przed wjazdem do Niemiec, to musi się odbyć maksymalnie 48 godzin wcześniej.

Źródła

 • Zasady wykonywania testów Berlin - ZOBACZ
 • Rozporządzenie przed zmianami (w j. polskim) - ZOBACZ
 • Ósme rozporządzenie zmieniające (w j. niemieckim) - ZOBACZ
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Daro33 2020-10-23 16:52
Ale pracownicy transgraniczne mogą wjechać na teren Brandenburgii? Słubice-FFO to aktualne?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.