Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Biurmistrzowie Słubic i Frankfurtu

Burmistrzowie Słubic Mariusz Olejniczak i nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke wysłali do premiera Brandenburgii prośbę o złagodzenie przepisów dotyczących przekraczania granicy. To pokłosie ogłoszonych wczoraj w Niemczech obostrzeń w stosunku m.in do Polski związanych z pandemią koronawirusa.

 - Nie dzielmy ponownie Dwumiasta oraz całego polsko-niemieckiego pogranicza, lecz wspólnie walczmy z wirusem - zaapelowali w liście do premiera Brandenburgii Dietmara Woidke.

- Dwumiasto Słubice-Frankfurt nad Odrą poprzez wzajemne powiązania oddziałuje na wszystkie poziomy życia publicznego i prywatnego. Brak wyjątków w regulacjach będzie powodował dla wielu osób znaczące straty ekonomiczne i ograniczenia osobiste – napisali burmistrzowie.

Obaj włodarze dodali, że w przypadku kilku regionów przygranicznych Niemiec trwają obecnie dyskusje na temat wprowadzenia odstępstw od przepisów odnoszących się do krajów sąsiednich, które zostały uznane za obszary ryzyka lub też podjęto już decyzje w tej sprawie.

Z ogromnym zadowoleniem przyjęlibyśmy regulację, która umożliwiałaby obywatelom regionów przygranicznych, po obu stronach Odry, dalsze wizyty w kraju  sąsiada z powodów prywatnych bez konieczności poddawania się izolacji. Uważamy, że taka regulacja mieściłaby się w ramach regulacji służących przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Zwracamy się do Pana z serdeczną prośbą o wsparcie w uchwaleniu takiej regulacji – apelują burmistrzowie.

Czy ich apel przyniesie skutek? Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 cinek88 2020-10-23 14:21
Cytuję,
Obaj włodarze dodali, że w przypadku kilku regionów przygranicznych Niemiec trwają obecnie dyskusje na temat wprowadzenia odstępstw od przepisów odnoszących się do krajów sąsiednich, które zostały uznane za obszary ryzyka lub też podjęto już decyzje w tej sprawie.

ps. Takie regulacje już od kilku dni obowiązują na pograniczu szwajcarsko niemieckim. Reguła 24 godzin.
#2 Banita 2020-10-23 17:08
No Panie Olejniczak widzę że potrafi Pan wyciągać wnioski z błędów ,a to się chwali. Nie potrafię tylko zrozumieć co tak naprawdę daje zamykanie granic? Głupota niesamowita!
#3 AdamG 2020-10-23 17:13
Witam, w związku z tym iż robię prawo jazdy w Polsce, a mieszkam w Magdeburgu, dzwoniłem w sprawie przekraczania granic z Niemcami (powrót po pobycie w Polsce) do infolinii odpowiedzialnej za zgłaszanie powrotu z tak zwanych Risikogebiet. Otrzymałem informacje, iż pobyt do 48 godzin nie musi być zgłaszany do Gesundheitamtu. Jest to reguła dotycząca landu Sachsen-Anhalt. Jako iż przez land Brandenburgia przejeżdżamy tylko, traktujemy go jako land tranzytowy. Otrzymałem informacje iż w razie wątpliwości muszę się zgłosić do Gesundheitamtu z danego landu aby otrzymać dokładne informacje.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.