Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Flaga Niemiec

Sytuacja pandemiczna w Europie jest bardzo dynamiczna. Nasi zachodni sąsiedzi uznali część regionów w Polsce za tzw. obszary zwiększonego ryzyka. O czym musimy pamiętać udając się do Niemiec? Publikujemy specjalny poradnik. 

Materiał powstał we współpracy ze Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji.

---

BRANDENBURGIA

Od 17.10.2020 określone regiony Polski zostały uznane w Niemczech za obszary zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Należą do niej wg stanu na dziś następujące województwa: Kujawsko-pomorskie, Małopolskie, Podlaskie, Pomorskie i Świętokrzyskie.

Sama regulacja prawna, na podstawie której określa się takie obszary, obowiązuje w Brandenburgii od 7.10.2020. Mówi ona, że osoby, które wjeżdżają z zagranicy na teren Brandenburgii drogą lądową, morską lub powietrzną, i które w dowolnym momencie w okresie 14 dni poprzedzających przyjazd do Brandenburgii przebywały na obszarze  zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19, są zobowiązane bezpośrednio po przyjeździe udać się bezpośrednio do miejsca zamieszkania lub innego odpowiedniego miejsca zakwaterowania i poddać się kwarantannie przez okres 14 dni licząc od dnia przyjazdu.

Obowiązek ten nie dotyczy osób, którzy przyjeżdżają do Brandenburgii w celach zawodowych codziennie lub na okres do pięciu dni, a ich przyjazd jest bezwzględnie konieczny i nie może być odłożony w czasie. Ponadto obowiązek kwarantanny nie dotyczy również osób, które wjeżdżają do Brandenburgii w celach związanych z edukacją, kształceniem, dokształcaniem lub doskonaleniem zawodowym.

Wobec powyższego np. turyści z w/w województw z Polski muszą poddać się w Brandenburgii kwarantannie albo przedłożyć zaświadczenie lekarskie w j. niemieckim lub angielskim, że osoby te nie wykazują oznak zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Podstawa prawna:

  • Verordnung zu Quarantänemaßnahmen für Ein- und Rückreisende zur Bekämpfung des SARS-CoV-2-Virus und COVID-19 in Brandenburg - ZOBACZ (ostatnia zmiana 7.10.2020)
  • Lista obszarów zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19 - ZOBACZ

BERLIN

Powyższe nie dotyczy Berlina. Tam brak jest zwolnienia z obowiązku kwarantanny dla pracowników przygranicznych. Zatem również osoby przyjeżdżające do pracy z w/w województw muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Obowiązek kwarantanny nie dotyczy:

  • osób, które wjeżdżają do Republiki Federalnej Niemiec lub do Berlina w celach tranzytowych;
  • osób, które ze względów zawodowych przewożą przez granicę drogą lądową, kolejową, morską lub powietrzną inne osoby, towary i dobra i przebywały w związku z tym poniżej 72 godziny na obszarze zwiększonego ryzyka lub przebywały w tym celu poniżej 48 godzin w Berlinie;
  • osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że nie mają oznak świadczących o występowaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV 2.

Podstawa prawna:

  • Siódme Rozporządzenie zmieniające Rozporządzenie w sprawie zapobiegania chorobie zakaźnej SARS-CoV-2 - ZOBACZ (w j. polskim)
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Oland@ 2020-10-20 11:03
.... Pomorskie und Świętokrzyskie.... ;-)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.