Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
LGBT

„Miłość bez granic” – pod tym hasłem przez Słubice i Frankfurt przejdzie marsz równości. Wydarzenie zaplanowano na wrzesień tego roku. Organizatorzy zaprosili do udziału w nim włodarzy obu miast. 

Pomysłodawcą marszu jest organizacja Słubice Frankfurt PRIDE, składająca się z osób pochodzących z okolicznych miejscowości po obu stronach Odry. Zdaniem jej przedstawicieli wydarzenie ma dwa główne cele.

- Pierwszy to zwrócenia uwagi na brak widoczności i infrastruktury osób nieheteronormatywnych w obu częściach dwumiasta – czytamy w informacji przesłanej do naszej redakcji.

Drugim celem jest okazanie solidarności ze społecznością LGBTIQ* w Polsce. – Ta społeczność doświadcza obecnie silnej dyskryminacji i wyparcia wskutek ustanowienia tak zwanych „stref wolnych od LGBT” w niektórych gminach oraz wskutek nagonek, prowadzonych m.in. przez partię rządzącą PiS w czasie niedawnej kampanii prezydenckiej – uważają organizatorzy marszu.

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu otrzymali włodarze obu miast – Mariusz Olejniczak oraz Rene Wilke. Naszego burmistrza zapytaliśmy, czy ma zamiar wziąć udział w marszu i czy wyrazi zgodę na jego organizację. Czekamy na odpowiedź.

Podczas marszu organizatorzy zamierzają przedstawić swoje postulaty i wspomniane cele. Będą ich w tym wspierać działacze i działaczki środowisk LGBT z woj. lubuskiego, Brandenburgi oraz dalszych zakątków Polski I Niemiec.

Marsz równości „Miłość bez granic” odbędzie się 5 września. Zbiórkę zaplanowano o godz. 14:00 na placu Bohaterów w Słubicach. Trasa przemarszu będzie prowadziła przez most graniczny na Odrze i centrum Frankfurtu, a zakończy się na przy Holzmarkt, gdzie około godz. 16:30 zaplanowano zakończenie.

---

*LGBTIQ to termin, który odnosi się do osób identyfikujących się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interpłciowe, queer oraz takie, które nie są pewne swojej tożsamości seksualnej.

Marsz równości

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#31 Redakcja Słubice24.pl 2020-08-15 18:14
Cytat z jednego z komentarzy użytkownika Bizon11, który został usunięty przez naszą redakcję. Czy naprawdę chcemy, aby dyskusja w internecie miała takie oblicze?

"Niech spier... z tego miasta pedały !!! Pałować to bez litości"

Apelujemy do wszystkich - każdy ma prawo do swoich poglądów, orientacji, wyznania. Nie każdemu z nas musi to pasować, ale szanujmy siebie nawzajem i nie używajmy takiego języka w publicznej dyskusji. Na naszej stronie nie będzie na to zgody. Wyrażajmy swoje poglądy z kulturą i bez wulgaryzmów.
#32 Zibowski 2020-08-15 18:39
Do redakcji - mail, podkreślam mail pochodził od admina Słubice24.pl.
I nic nie mówicie że pomyliliście całkowicie meritum sprawy. Ze zgłaszającego problem zrobiliście sprawcę problemu. Że o słowie przepraszam nie wspomnę??
#33 Redakcja Słubice24.pl 2020-08-15 20:55
@Zibowski

Zacytowany przez Ciebie email to było automatyczne powiadomienie jakie dostałeś z systemu forum w momencie, gdy pojawia się nowa odpowiedź w wątku. Autorem podanego tam wpisu był użytkownik "jkn5", a nie nasza redakcja, a adres wysyłki takiego automatu jest ustawiony na admin@slubice24.pl.

Jeśli chcesz, żeby Ci wyjaśnić jak to dokładnie działa - zapraszamy na priv. Komentarze pod artykułem nie są do tego właściwym miejscem.

Prosimy, aby dalsze wpisy były wyłącznie w temacie artykułu, inne będą usuwane. Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania co do powyższych kwestii - zapraszamy do kontaktu z redakcją (nie przez forum lub komentarze), a wcześniej do lektury regulaminu strony oraz powszechnie obowiązującej netykiety.
#34 achuga 2020-08-16 10:11
Jestem przerażona tym, co się dzieje w naszym państwie. To wzajemne szczucie na siebie raz jednej, raz drugiej strony. Udziela się nam to wszystkim, dzień bez wyzwisk, obrażania innych - dniem straconym. Przeraża mnie to tym bardziej, że dzieje się to w państwie europejskim i to w XXI wieku !!! Jak możemy nauczyć nasze dzieci tolerancji i szacunku wobec innych? Tylko przykładem! Nic nie jest białe ani czarne, są też inne kolory, także te tęczowe. Pozwólmy wszystkim żyć po swojemu, nie zaglądajmy ciągle do domów innych, do ich łóżek, nie obrażajmy siebie nawzajem, nie dyskryminujmy... Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, do życia " po swojemu". Chcecie to idźcie na marsz, nie chcecie - nie idźcie, ale bądźcie tolerancyjni!
#35 NowyN 2020-08-16 11:31
#29 nosaamos

A co ma wykształcenie do poglądów ?
Konserwatywne to przestarzałe - coś co promuje normalną rodzine, w której rodzą się dzieci dzięki czemu społeczeństwo nie wymiera, to jest coś przestarzałego. Podziwiam takie intelektualne myślenie. Właśnie takie intelektualne myślenie doprowadziło do tego, że aby doszło do zastępowalności pokoleń w niemczech Frau Angela musiała sprowadzić lekarzy i inżynierów z afryki. Bo niemcy poszli tak nowocześnie, że przyrost naturalny spadł do 1,1. Każdy ma prawo do bycia Homoseksualistą ale nie może wymagać specjalnych praw jeżeli nie może zapewnić ciągłości państwa. No chyba że uważasz że wśród par homoseksualnych rodzi się więcej dzieci niż u pars heteroseksualnych, wtedy wkraczamy na inny poziom dyskusji i możemy porozmawiać o reptiljanach i innych tego typu historiach.
#36 NowyN 2020-08-16 11:45
#34 achuga

Tolerancja - zdolność do poszanowania czyiś praw. Szanuje każdy ma prawo robić w swoim domu co chce, nie szanuje kiedy wychodzi z tym na ulice.
I domaga się ww tolerancji, bo jak to inaczej nazwać pod naciskiem domagamy się nowych praw. Po co ten marsz, ludzie homoseksualni byli od zawsze, ale teraz walczy się o pokazanie, że jest to normalne, pytam dlaczego jaki ma to cel, walka o ich prawa, czy ktoś im broni być w takim związku ?
Czy są prześladowani, ktoś ich bije, idą do pieca - nie więc po co ten marsz - żeby wypaczyć pojęcie normalność i co to da ?
#37 Dekameron 2020-08-16 12:24
@NowyN

Absolutnie nie zgadzam się z tobą. Wymagasz czegoś od tych osób, wiec wymagajmy tego od wszystkich innych grup. Także od siebie. Zróbmy laickie państwo i niech każdy ma takie same prawa. Procesje, adoracje, pielgrzymki, kibicowskie śpiewy na ulicach, wolny Tybet etc. - to tez przenieśmy jedynie to obiektów zamkniętych.

Ja jak słyszę procesje pod oknem to nie komentuje tego w taki podły sposób jak niektórzy tutaj, ponieważ mogłoby to godzić w ich (być moze twoje) uczucia)
#38 Dekameron 2020-08-16 12:29
@NowyN

Czy wykształcenie ma coś do sposobu wygłaszanych poglądów, Owszem ma dosyć sporo. Ale piszesz - dlaczego Homoseksualista nie moze mieć wiecej praw. Ja się Ciebie w takim razie pytam dlaczego Katolicy maja więcej praw Od innych denominacji czy poglądów w Polsce (abstrahując już od LBGT).
#39 NowyN 2020-08-16 13:09
#38 Dekameron
Proszę podaj przepisy prawne które faworyzują katolików, nie mówie tutaj o sympati prezesa kaczyńskiego tylko o przepisach.
#40 NowyN 2020-08-16 13:18
#37 Dekameron
Jeszcze raz czy są blokowane procesje prawosławne, żydowskie czy innych wyznań - nie, po prostu katolickie są bardziej widoczne bo od 966r. Polska jest krajem katolickim.
Jeżeli przyrównujesz wiare (niezależnie czy jest to prawosławie, muzułmanizm, katolicyzm itd.) do śpiewu kiboli to sorry.
Czy wiara katolicka w polsce walczy o dodatkowe przywileje ?
Czy LGBT walczy o dodatkowe przywileje ?

Państwo jest laickie jedynym przejawem nie laickości jest religia w szkole której się wszyscy czepiają, ale na to rozwiązanie jest proste prywatna oświata i rodzić posyła gdzie chce swoje dziecko, za własne pieniądze i jest to niezależne od tego kto akurat rządzi.
#41 Dekameron 2020-08-16 13:20
@NowyN

Np. Art. 8, 9, 12, 13 międzynarodowy między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.
#42 Dekameron 2020-08-16 13:21
Umowy międzynarodowej, przepraszam za błąd
#43 NowyN 2020-08-16 13:40
A ja przepraszam że zapomniałem o konkordacie.
Ot dodatkowe prawa.

A czy przeczytałeś Artykuł 1: "Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościuł Katolicki są - każde w swej dziedzinie - niezależne i autonomiczne oraz zobowiązuje się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju CZŁOWIEKA i dobra wspólnego".

Już na wstępnie jest wpisana niezależność.
Czy posiadasz jeszcze jakieś akty prawne które na przestrzeni ostatnich 10 lat zostały wprowadzone w celu faworyzowania kościała katolickiego
#44 NowyN 2020-08-16 13:43
Biorąc pod uwagę ponad 1000 letnią współną historie polski i chrześcijaństwa to naprawdę sporo zapisów w polskim prawie. ;-)
#45 Dekameron 2020-08-16 13:43
No, ale jak ma się to do artykułów, które ja przytoczyłem
#46 Dekameron 2020-08-16 13:49
Odpowiadając na twoje pytania powyżej to:

Nie - wiara katolicka nie walczy o dodatkowe przywileje - to ideologia katolicka walczy o dodatkowe przywileje.

Tak, ideologia LBGT Walczy o dodatkowe prawa - pojedynczy ludzie, którzy nie zaliczają się do ideologii Tez walczą o dodatkowe przywileje
#47 marek67slubice 2020-08-16 14:04
Dekameron,jeżeli faktycznie żyjesz w takim zaściankowym,zacofanym intelektualnie Kraju to proponuje Ci zmienić miejsce zamieszkania-za Odrą będziesz miał dostateczną ilość wolności i różnorodności i nie będziesz zmuszony pisać tych swoich lewackich komentarzy....
#48 marek67slubice 2020-08-16 14:07
I jeszcze jedno-WOLNOŚĆ TO NIE DOWOLNOŚĆ,jak mawia klasyk...
#49 NowyN 2020-08-16 14:17
#45 Dekameron
No ma się tak, że już na wstępie umowy jest zaznaczony rozdzielność państwa i kościoła, a sam konkondart jest ułatwieniem dla społeczeństwa które skałda się z 90 % z katolików tzn. skraca czas pracy urzędników i papierologie związaną z ślubem - od mi to faworyzowanie.

#46 Dekameron
to gdzie są te dodatkowe przywileje ? Bo po za religią w szkołach (defacto nie obowiązkową) i konkordatem nie widzę walki o dodatkowe przywileje. Są ludzie ułożeni politycznie jak rydzyk ale on nie walczy w imieniu wiary katolickiej o przywileje dla niej, tylko o wpływy dla siebie podobnie jak księża wypowiadający się politycznie, to że jest to złe i niewłaściwe z tym się nie kłuce, ale z tym że wiara katolicka jest ideologią która walczy o wpływy już będę.

I jeszcze co masz na myśli ideologia katolicka ?
Nie zabijaj, nie cudzołóż ... to jest dla ciebie ideologia ?
Bo dla mnie to sytem wartości
LGBT ma system wartości z którym się nie zgadzam jak i 90 % społeczeństwa, a nie może być tak że mniejszośc wymusza coś na większości.

Pozdrawiam i szkoda niedzieli.
#50 Dekameron 2020-08-16 14:19
Co wy z tymi Niemcami. Wcale nie chciałbym w Niemczech mieszkać. Jak mi się nie podoba coś w moim własnym kraju to juz jestem lewakiem i mam stąd wypieprzac. Szanujmy się proszę. Katolicy, LBGT oraz inni ludzie reprezentujący inne ideologie/denominacje wyznaniowe.
#51 NowyN 2020-08-16 14:36
Czy ja coś napisałem o nie poszanowaniu drugiego człowieka, ja piszę o dodatkowych przywilejach dla ludzi, którzy zarówno pod względem ogólnie przyjętego systemu wartości jaki i przetrwania państwa nie mają logicznego prawa o domaganie się dodatkowych prawa, przy tym obrażając wszystkie inne systemy wartości i mówiąc o ich przestarzałości.
Dopóki ze związku kobiety i kobiety oraz mężczyzny i mężczyzny nie urodzi się w sposób kompletnie naturalny dziecko, dopóty dodatkowe prawa i przywileje ze strony państwa nie powinny się należeć. Państwo ma promować zdrowe zachowania zarówno w swoim jaki obywateli sprawie.

Jeszcze muszę zapytać jeżeli procesje kościelne tak ci przeszkadzają pod domem to proszę napisz co robisz w wigilie. Bo jeżeli nie spędzasz ich w pracy lub z piwem przed telewizorem, tylko z rodziną przy 12 potrawach na wigilie, oraz idziesz na pasterkę. To dziwie się ludzią, którzy są tak nie konsekwentni z jednej strony bronią zachowań nieodpowiednich, niezgodnych z katechizmem, a z drugiej gdy przychodzą święta dzielą się opłatkiem.

Ale to już do twoich przemyśleń.
#52 Dekameron 2020-08-16 14:43
Ty akurat nie pisałeś o nieposzanowaniu innego człowieka.

Przyszło Ci do głowy, ze w Polsce sa inne chrześcijańskie denominacje jak katolicka? Nie posługują się katechizmem kościoła rzymskiego? Inaczej interpretuja Słowo Boże ?
#53 NowyN 2020-08-16 14:55
Każda wiara czy to katolicyzm, budyzm czy muzułmanizm ma podobny system wartości i podobny stosunek do życia, różnią się detalami, ten był prorokiem albo tamten, świętujemy w ten lub inny dzień - i jak już napisałem to są detale.
Za to każda wiara neguje homoskesualizm, dla każdej wiary nadrzędną wartością jest życie i każdy ma do niego prawo itd.
Ja nie interpretuje niczego, wskazuje podobieństwa, a LGBT jest przeciwko tzn. jest za zachowaniami homoseksualnymi, za przerywaniem ciąż, seksualizacją dzieci itd. Dlatego nie podoba mi się to i piszę tylko o tym.
To że niektórzy nie potrafią tego ubrać trochę lepiej w słowa jak marek67 nie znaczy że nie mają tego właśnie na myśli co ja trochę lepiej opisałem.
#54 Dekameron 2020-08-16 14:58
Masz rację.

W dyskusji mnie w pewnych momentach poniosło. Za co przepraszam
#55 NowyN 2020-08-16 15:22
Jeszcze na koniec dodam, że nie powinniśmy iść tam i bić tych ludzi, czy doprowadzać do innych sytuacji których nie chcielibyśmy sami doświadczać, powinniśmy po prostu przejść obojętnie, albo ominąć szerokim łukiem żeby przypadkiem dzieci tego nie widział. Jedynie nie podoba mi się reklama jaką słubice 24 robi temu przedsięwzięciu. Moim zdaniem nie powinno tutaj być żadnej wzmiannki o tym, rozumiem że to strona informacyjna o lokalych wydarzenia (ale jak potraficie przemilczeć inne rzeczy, tak to też powinno zostać przemilczane), ale dla mnie to bardziej reklama zachowań o których wspomniałem wyżej.

Miłej niedzieli
#57 sonix 2020-08-20 16:27
Za "chwilę" przy zwiększonej ilości zachoraowań w PL granica zostanie zamknięta i wielu nie będzie miało problemu z tym czy innym marszem.
#58 cinek88 2020-08-21 00:21
Czemu nie piszecie że we Frankfurcie nad Odrą zamknęli Gimnazjum bo nauczyciel i uczeń zarazili się COVID19. Szkoła będzie zamknięta do 25.08 a ponad 800 uczniów siedzi w domowej kwarantannie.

Pewnie prędzej czy później, podobnie będzie się działo u nas w Słubicach, oby nie...

www.moz.de/landkreise/oder-spree/frankfurt-oder/artikel9/dg/0/1/1820747/
#59 Redakcja Słubice24.pl 2020-08-21 12:03
@cinek88 Dziękujemy za info.

PS. Prośba na przyszłość. Wystarczy dać cynka o takiej sytuacji bezpośrednio do naszej redakcji (robi tak wielu naszych czytelników) - emailem, telefonem, przez social media lub komunikator. Nie trzeba pisać tego samo komentarza w kilku miejscach, pod artykułami na zupełnie inny temat.
#60 SebastianInbicki 2020-08-29 16:48
@NowyN Akurat 12 potraw, wigilia i pasterka są tradycjami staropolskimi, pogańskimi. Tak jak choinka i kolędowanie. Wszystko to to tradycje Święta Godowego, zwanego także Szczodrymi Godami czy Szczodruszką.
Jeśli chcesz świętować po chrześcijański, to 25 i 26 grudnia są tymi dniami. 24 grudnia z rodziną praktykuje się w Polsce tradycje starosłowiańskie, w Biblii o nich nic nie znajdziesz.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.