Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Materac

Dzieci, pary i osoby po urazach czy zabiegach potrzebują doskonale dobranego materaca. Na co powinny zwrócić uwagę przed jego kupnem?

Jakość snu to jeden z czynników, które w największym stopniu wpływają na nasz stan zdrowia i codzienne samopoczucie. O tym, jakie czynniki o niej decydują, możemy przeczytać w tekście „Fazy snu, czyli jak spać, by rano obudzić się wypoczętym?”. Nie bez znaczenia jest też jakość łóżka i materaca oraz tego, jak bardzo są one dopasowane do naszych potrzeb. Wybór materaca nigdy nie należy do łatwych, jednak są sytuacje, w których może przysporzyć szczególnie wiele problemów. O wskazówki dotyczące doboru modelu dla najbardziej wymagających użytkowników poprosiliśmy ekspertów z Hilding Anders.

Materac dla dziecka

Szybko rosnące ciało malucha jest bardzo podatne na wszelkie nieprawidłowości. Brak odpowiedniego podparcia w trakcie snu może doprowadzić do wad postawy. Zbyt miękki materac w niemowlęcym łóżeczku może nawet doprowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej. Kolejny problem to niedojrzały jeszcze układ odpornościowy, dla którego roztocze, grzyby i bakterie okazują się sporym zagrożeniem. Większe niż w przypadku dorosłych jest też ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej w zetknięciu z substancjami zawartymi w piankach i tkaninach.

Dobry materac dziecięcy powinien więc być wykonany z materiałów nieuczulających oraz zapewniających dobry przepływ powietrza, zapobiegając w ten sposób rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Te wymagania spełnia pianka wysokoelastyczna oraz pianka lateksowa. Obie znajdziemy w materacach Hilding. Spore znaczenie ma też pokrowiec. By bez problemów utrzymać higienę, musi on być zdejmowany i przystosowany do prania w pralce. Dobrym pomysłem będzie też model odporny na wodę i tłuszcze – na przykład Hilding Lotus.

Materace

Materac dla pary

Znalezienie materaca zapewniającego komfortowy i zdrowy sen sporym problemem bywa też w przypadku par. Na szczególne trudności powinniśmy przygotować się, kiedy różnica masy ciała obojga partnerów jest duża. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup materaca kieszeniowego. Nie tylko dopasowuje się on do ciała każdego z partnerów osobno, ale też sprawia, że ruchy jednego nie są odczuwalne dla drugiego. Dzięki temu, że każda sprężyna umieszczona jest w osobnej torebce tekstylnej, pracuje niezależnie od pozostałych i nie ociera o sąsiednie, czego wynikiem jest brak skrzypienia. Dobrym wyborem może ponadto być materac z pianki termoelastycznej Visco. Jeżeli jednak waga przynajmniej jednego z użytkowników przekracza 80 kilogramów, podczas snu może pojawić się nieprzyjemne uczucie zapadania. Zarówno materace kieszeniowe, jak i z pianką termoelastyczną dostępne są w ofercie Hilding. Przy wyborze modelu dla pary zwróćmy też uwagę na jego rozmiar. Materac 120x200 to rozwiązanie tylko dla najmniejszych sypialni, praktycznie uniemożliwiające wyspanie się dwojgu użytkowników. Minimalna szerokość powinna wynosić 140 centymetrów, ale jeśli warunki lokalowe na to pozwalają, warto postawić na model 160x200 lub szerszy.

Materac rehabilitacyjny

Ostatnia grupa użytkowników potrzebujących materaca o specjalnych właściwościach to osoby będące w trakcie rehabilitacji lub leczenia. W tym przypadku najważniejsza właściwość to kompatybilność ze stelażami regulowanymi. Jest ona niezbędna do zapewnienia odpowiedniej pozycji pacjentom po urazach ortopedycznych lub wymagającym drenażu limfatycznego. O tym, na czym polega ten drugi zabieg i jaką rolę pełnią materac ze stelażem, można przeczytać w artykule „Drenaż limfatyczny – stelaż regulowany jako wsparcie”. Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością I skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.