Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Firmy działające na terenie gminy Słubice będą mogły liczyć nie tylko na pomoc polskiego rządu. Burmistrz i radni zdecydowali o wprowadzeniu pakietu pomocowego dla lokalnych przedsiębiorców. Przedstawiamy jego szczegóły. 

Urząd

O pomyśle gminnej „tarczy antykryzysowej” burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak opowiedział nam już w zeszłym tygodniu, podczas rozmowy na temat bieżącej sytuacji w Słubicach.

7 kwietnia spotkał się w tej sprawie z najbliższymi współpracownikami, przewodniczącym Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorzem Cholewczyński oraz szefami poszczególnych komisji działających w radzie.

Dziś poznaliśmy więcej szczegółów. Z pomocy będzie można skorzystać w czterech głównych obszarach. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju ulgi i zwolnienia w opłatach lokalnych, czynszach i podatkach.

- Wprowadzamy program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji, utraciły klientów, spadły im dochody, a nawet musiały zawiesić wykonywanie działalności – wyjaśnia Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach.

Szczegóły pakietu poniżej.

---

1. Ulgi dla najemców i dzierżawców

Pierwsza część pomocy dotyczy ulg za najem lokali użytkowych należących do gminy oraz dzierżawę gminnych terenów.

Żeby uzyskać czasowe obniżenie czynszu, przedsiębiorca musi zwrócić się do Zakładu Administracji Mieniem Komunalnym z wnioskiem o obniżkę za dany okres.
W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia lokalu. Początkowo obniżka będzie przyznawana na miesiąc kwiecień 2020 r., z możliwością dalszego przedłużenia.

W przypadku całkowitego zaprzestania działalności prowadzonej na dzierżawionym gruncie, miasto zmniejszy czynsz o 90 proc. Przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność, mogą również złożyć wnioski o obniżki.

Możliwe jest odroczenie spłaty lub rozłożenie na raty całości lub części należności za II kwartał 2020 r. maksymalnie do 30 września 2020 r. Wnioski o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty można składać dopiero po powstaniu zaległości.

2. Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe

Podmioty zobowiązane do zapłaty w drugim kwartale 2020 r. podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych, które prowadzą działalność gospodarczą w Słubicach, mogą liczyć na odroczenie płatności lub rozłożenie jej na raty maksymalnie do dnia 30 września 2020 r.

Podatnik, aby uzyskać pomoc, powinien wystąpić z wnioskiem, który wraz z odpowiednimi załącznikami można dostarczyć na kilka sposobów: tradycyjną pocztą, wrzucić do skrzynki podawczej znajdującej się przy Urzędzie Miejskim lub przesłać drogą elektroniczną na adres skrytki domyślnej ePUAP.

Na stronie internetowej gminy w zakładce "Załatw sprawę" -> "Wydział Podatków i Opłat Lokalnych" znajdują się wszelkie niezbędne informacje i formularze - KLIKNIJ.

3. Zmniejszenie opłat za odpady komunalne

Przedsiębiorcy zobowiązani do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którzy zaprzestali prowadzenia działalności, powinni złożyć do Urzędu Miejskiego korektę deklaracji od 1 kwietnia 2020 r. do czasu wznowienia działalności.

4. Pomoc najemcom ogródków gastronomicznych

Gmina oferuje pomoc przy rozwiązaniu umowy (decyzji) o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie ogródka gastronomicznego i miejsc parkingowych.

---

Burmistrz apeluje o solidarne działanie

Jak wyjaśnia rzecznik, gmina Słubice jest właścicielem tylko niektórych nieruchomości, dlatego może wesprzeć jedynie najemców gminnych lokali użytkowych.

Dlatego burmistrz apeluje do innych podmiotów, m.in. spółek skarbu państwa, prywatnych właścicieli działek i lokali, podjęcie działań, które pozwoliłyby ich najemcom przetrwać kryzys.

- Wprowadzanie udogodnień i systemu wsparcia dla przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii, poprzez obniżanie czynszów, umożliwi im podtrzymanie biznesu, a pracownikom zachowanie miejsc pracy – podkreśla M. Olejniczak.

Będą monitorować i reagować

Czy to jedyne formy pomocy dostępne dla przedsiębiorców? - Cały czas monitorujemy sytuację związaną z epidemią oraz jej skutkami dla biznesu. Rozmawiamy z przedsiębiorcami, poszukujemy nowych sposobów wsparcia i planujemy kolejne kroki – podsumowuje burmistrz.

Jak sprawdzi się słubicka "tarcza antykryzysowa"? Czy przedsiębiorcy będą zadowoleni z wprowadzonych rozwiązań? Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Grzegorz123 2020-04-08 20:05
Za bazary miało być 50% zniżki a dali 25% brawo :sad:
#2 NowyN 2020-04-09 15:22
A z jakiej racji w ogóle dali, też prowadzę działalność tylko nie na bazarze - czym się różnie od bazarowicza ?
#3 Grzegorz123 2020-04-09 15:30
@NowyN
Działalność masz otwartą ?
Bazar jest zamknięty i mieli zmniejszyć opłaty o 50% a dali 25% wracając do twojego pytanie to chyba Burmistrz tym się zajmuje
#4 NowyN 2020-04-09 15:47
Mam zamkniętą, a czynsz muszę płacić. Podobnie jak wszystkie koszty stałe.
Bazarowicze od zawsze w Słubicach są traktowani jak święte krowy. Gdzie na bazarach nagminne jest sprzedawanie bez paragonu, produktów bez banderoli i innych szwindli, ludzie którzy nagminnie oszukują pańtwo są jeszcze dodatkowo zwalniani z płacenia - tylko w Polsce
#5 Grzegorz959 2020-04-09 18:18
Święta racja
NowyN
#6 Grzegorz123 2020-04-09 19:20
@NowyN
Na bazarze nie wszystkich obowiązuje kasa fiskalna
#7 NowyN 2020-04-09 23:08
@Grzegorz123
Tak, kiedy zaniżasz dochody nie musisz posiadać kasy fiskalnej - ja rozumiem, że jak jest możliwość to ją się wykorzystuje, ale wszyscy w tym mieście mają świadomość jak funkcjonuje bazar w Słubicach, zarówno burmistrz jaki radni i właśnie z tego względu nie powinno być żadnych zwolnień.

Bazarowicz ma łatwiej w czasie dobrej koniunktury i jeszcze dużo łatwiej w czasie kryzysu przez takie zwolnienia - jak napisałem wyżej jeżeli daje się możliwość to się ją wykorzystuje.
Moim wpisem mam tylko pretensje do władz miasta.
#8 fizyczny 2020-04-10 08:55
Wczoraj w Brandenburskich Atualnościach o 19.30 był dość smutny felieton o Słubicach. Wklejam link bo nigdzie nie mogłem znaleźć odzielnie tego felietonu. Interesujący wątek od 17 minuty 15 sekundy.
www.rbb-online.de/brandenburgaktuell/

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.