Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

W ostatnich dniach do naszej redakcji spływa wiele pytań dotyczących możliwości wędkowania. Internauci piszą, że przecież nie zostało to nigdzie zakazane. Z drugiej strony docierają do nas informacje o pierwszych mandatach dla wędkarzy. Jak jest naprawdę? 

Wędkarstwo

W pierwszej kolejności postanowiliśmy zapytać przedstawicieli Koła nr 2 Polskiego Związku Wędkarskiego w Słubicach. Skontaktowaliśmy się z Bogdanem Hryniewiczem, który przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza koła.

- Nie ma nigdzie wprost napisane, że wędkowanie jest zabronione, ale z drugiej strony obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez wyraźnego powodu. Dlatego my, jako koło, rekomendujemy wszystkim wędkarzom pozostanie w domach - mówi B. Hryniewicz.

Ministerstwo: to łamanie prawa

Od B. Hryniewicza otrzymaliśmy również pismo, którego autorem jest sekretariat Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Czytamy w nim wprost, że wyjazdy na wędkowanie służby mundurowe będą traktować stanowczo, jako złamanie obowiązującego prawa.

Pracownicy ministerstwa powołują się na rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 566).

Niniejsze rozrządzenie zaostrzyło wprowadzone wcześniej przez ministra zdrowia zakazy przemieszczania się osób, z pewnymi wyjątkowymi określonymi w § 5. Do tych wyjątków - zdaniem ministerstwa - nie należy uprawianie amatorskiego połowu ryb.

- W związku z powyższym jednoznacznie należy stwierdzić, iż uprawiania wędkarstwa na mocy przytoczonych przepisów jest aktualnie zabronione. Zakaz ten dotyczy zarówno grup, jak i pojedynczych osób i wynika nie tylko z troski o zdrowie i życie samych wędkarzy, ale również wszystkich mieszkańców Polski – czytamy w piśmie z ministerstwa.

Policja potwierdza

W podobnym tonie wypowiada się również policja. Dotarliśmy do pisma Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.  Czytamy w nim, że „bez względu na liczebność grupy, wyjazd na wędkowanie będzie traktowany jako złamanie prawa”.

W piśmie znajduje się również odniesienie do tego, jak należy traktować wprowadzony zakaz przemieszczania się. Dla lepszego zrozumienia poniżej przytaczamy cały fragment pisma.

- Słowa te należy interpretować dosłownie i wprost, jako obowiązek pozostania w domu. Dotyczy on bezwzględnie wszystkich obywateli w kraju. Legislator nie uznał w tym przypadku dobrowolności stosowania przepisu np. poprzez słowo „może”, więc stosowanie zakazu jest obligatoryjne, chyba, że spełniona jest jedna z przesłanek wymienionych jako wyjątek - czytamy w dokumencie.

Wyjątki od zakazu

Jakie to wyjątki? Przypomnijmy. Zgodnie z rozporządzeniem, zakaz nie dotyczy osób przemieszczających się w celu:

  • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
  • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;
  • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Zakaz obowiązuje do 11 kwietnia. Zobacz źródło: rozporządzenie rady ministrów z dnia 31 marca 2020 roku, Dz. U. poz. 566.

Straż rybacka przestrzega

Potwierdzenie stanowiska policji i ministerstwa znajdziemy także na oficjalnej stronie internetowej PZW. Związek opublikował komunikat Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie do podległych mu jednostek PSR.

- Wyjścia z domu możliwe są jedynie w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb. Przebywanie nad wodą w celach rekreacyjnych, w tym uprawianie amatorskiego połowu ryb, nie służy zaspokajaniu niezbędnych potrzeb - czytamy w komunikacie.

Komendant wspomina także o konsekwencjach. - W razie stwierdzenia przypadków niestosowania się do wydanych zaleceń, proszę informować policję. Policja posiada kompetencje uprawniające do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego na osoby ignorujące ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem - informuje.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 marek67slubice 2020-04-04 14:44
Ręce opadają,zakaz wejścia do lasu,zakaz wędkowania,nawet samemu,PYTAM SIĘ-jakie jest zagrożenie łowiąc ryby samemu,z dala od innych?
Kiedyś już napisałem że być może się nie pozarażamy,za to połowa wyląduje w psychiatryku.
Władze straciły chyba kontakt z rzeczywistością...
Myślę że powinni tam na górze sobie kupić duży gumowy młotek i ******** się od czasu do czasu w czoło...
#2 medyk58 2020-04-04 14:51
jak zlapiesz korono plotke to juz ci mlotek nie bedzie potrzebny ... jak ciezko stosowac sie do zalecen..egoista
#3 marek67slubice 2020-04-04 15:03
Koronę to ty masz w zwojach...prędzej to w markecie złapiesz niż wędkując samemu z dala od innych..
#4 medyk58 2020-04-04 16:00
i tylko ten jezor nienawisci ..oooj chlopaku ..
#5 Redakcja Słubice24.pl 2020-04-04 16:53
Panowie - bez osobistych wycieczek i słownych przepychanek. Prosimy o merytoryczne komentarze w temacie artykułu.
#6 Banita 2020-04-04 16:53
Medyk sam sie prosisz o kuksańca młotkiem w czółko .W jaki sposób mam sie zarazić na rybach ? Wedkarstwo to hobby czas odpoczynku i wyciszenia,każdy wędkarz chce być sam nad wodą by odpocząć. Nie każdy jest biurokrata czy politykiem i może brać kase za siedzenie w domu wielu ludzi pracuje i należy sie odpoczynek. Zobaczymy jak długo naród wytrzyma na tych zakazach bez pomocy rządu tym bardziej że wiosna nadchodzi.
#7 Banita 2020-04-04 16:57
Osobiście ide jutro na ryby, a mandatu nie przyjmę. Czy mamy wprowadzony stan wyjątkowy? Niech mnie pocałują w wędkarskiego robaka. Muszę pracować, mogę odpoczywać!
#8 marek67slubice 2020-04-04 16:58
Co roku w Polsce umiera na zapalenie płuc 12tys.ludzi,a na inne choroby 1,2tys. dziennie i nikt z tego powodu nie zabrania chodzić ludziom do lasu albo na ryby SZANOWNY MEDYKU58.
#9 Redakcja Słubice24.pl 2020-04-04 17:06
Artykuł uzupełniliśmy o komunikat Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie. Dla wielu osób to też będzie ważna informacja.
#10 Rob 2020-04-04 18:10
marek67slubice - zgadzam się z tobą w 100 % jak napisałeś :
"Myślę że powinni tam na górze sobie kupić duży gumowy młotek i ******** się od czasu do czasu w czoło..."

To dlaczego nie zamknięto kościołów ? We wszystkich krajach w Europie kościoły są zamknięte, chyba o czymś to świadczy. Gdzie można się zarazić wirusem ? Będąc samotnie nad rzeką czy w kościole z pięcioma innymi uczestnikami mszy ???

Polska to dziwny kraj.
#11 medyk58 2020-04-04 18:29
oooj panowie napewno spotykamy sie nad brzegiem Odry bo rowniez jestem wedkarzem, ale widze ze rozumu i boga wam jednak brakuje ...pozdrawiam
#12 marek67slubice 2020-04-04 18:36
Szanowny MEDYKU58,myślę że potrzebujesz...Medyka i to pilnie...
#13 Misiu264 2020-04-04 18:39
Jasne, że można wędkować :) nie ma na to żadnego paragrafu ze jest ewidentny zakaz połowu ryb, a tym bardziej stanu wyjątkowego nie ma
#14 medyk58 2020-04-04 18:42
jak stan wyjadkowy wprowadza to nawet po robaki nie wyjedziecie
#15 Misiu264 2020-04-04 18:44
Są to przestarzałe ustawy z któregoś roku do których powinno się stosować, jeśli ustawa została by uchwalono na nowo, ale nie została, także śmiało wędkować :)
#16 christofm1953 2020-04-04 19:23
Marek 67Slubice
Jak przyjda üo Mandat to pokaz im to

"Taka liczba zgonoe jak byla w 2018r byla przewidywana dopiero na lata 2032 Wzrost dlugosci zycia wychamowal. Zabijaja nas palenie tytoniu, niesprawna dieta, oraz wysokie cisnienie krwi . I nieswiadomosc.
prof. Szukalski
W roku 2018 zmarlo 414.000Tys. mieszkancow naszego kraju, czyli ok.3 procent wiecej niz w poprzednim roku. wynika z wstepnych danych Glownego Urzedu Statystycznego.
To niechlubny Rekord. Od zakonczenia II wojny swiatowej, nie bylo roku, w ktorym rozstalo sie zyciem tyle Polakow.Tak duza liczbe zgonow, GUS przewidywal dopiero w 2032 roku!!!! "

I mysla oni, jak wszystko zakaza, ze w 2020 roku po Korona Virusie bedzie mniej, zgonow???
Na drugeiej stonie Odry mozna wedkowac, isc na spacer, jezdzic rowerem, tylko z dyscyplina i odstepe 2 metrowym, i nie robic zbiorowisk ludzi.
A wedkownanie? to nie zbiorowisko ludzi!!
A jazda roweren w dwojke z najblizszymi to tez nie sprzyja rozprzestrzeniania Wirusa. wrecz przeciwnie odpornosci i zdrowia.
Oczywiste , nie odstawiac jakiejs balangi, i sobie robic Alkocholowych podroz nad Odre!
Niedlugo zabronia oddychania. I beda karac , kto za duzo oddecha!!!
#17 Rob 2020-04-04 19:28
do medyka58 :
# widze ze rozumu i boga wam jednak brakuje ...pozdrawiam#

Co masz na myśli ? bo swój rozum mam, a Boga do tego nie mieszaj.
#18 christofm1953 2020-04-04 19:59
A o dziwo, ze w wojewodztwie Lubuskim, jest tylko 57 zakazen, z Korona Wirusem i 0 smiertelnosci, najmniej za Lubuskim tylko Sietokrzyskie, i Opolskie.
W Aglomeracjach jak Mazowiecke, Lodzkie , Slask, Pomorskie, Dolny Slask to najwiecej!
Przywiezli to duzo Ludzie , z Zachodnich Landow Niemiec z Nordrheni- Westfali, Bawari , i Badeni!
Uciekali z emigracji finansowych , wczesniej bawiac sie na Karnawalach w Koloni, lub Dusseldorfie,gdzie wylegarnia Korony , a jeszce zamozniejsi w Alpach Austriackich, miejscowosc Ischgel , wylegarnia Korona Wirusa, czy we wloskich, i Francuskich Alpach.
Tatry, Bieszczady, Beskidy , czy Karkonosze w Polsce sa dla nich juz niedobre.
Wrocili z Walizami na kolkach przez Most w Slubicach , dotykajac poreczy , i wydechajac Wirusy!
Pojechali w glab kraju, gdzie poszli jako Lekarze , pielegniarze, i w innych zawodach pracowac , rozprzestrzeniajac chorobe w Szpitalach i Domach Opieki, i Opieki starcow!!!
Dzieki Bogu, nie zostal ten Wirus w Slubicach, i Frankfurcie nad Odra , gdzie tylo 8 zakazonych na Quarantannie, i 0 zgonow. w Klinice Markendorfie
To chyba Lubuskie i Brandenburgia z Klimatem, z Lasami, Jeziorami, i czystym powietrzem sprzyja na zdrowie, juz nie mowiac o wedkowaniu!!!
Moze tym politykom , na Wiejskiej w Warszawie sprzyjaloby te Lubuskie powietrze.
Jak nie umia juz myslec, to niech sie przewietrza!!!
#19 cinek88 2020-04-04 20:21
Jak PiS obiecywał że za ich rządów Polacy będą wracać z emigracji to nikt nie wierzył a teraz proszę korki na granicy były;)
#22 christofm1953 2020-04-05 07:54
ollo
Dobre wiadomosci!
Intepretacja Pani Adwokat w tym linku jest jednoznaczna!
Panowie dalej na ryby, z przypilnowaniem odstepu
2 metrow!!!
Do lasu na spacer , i rowerkiem przy powstrzymaniu odpowiedniej odlegloscj!!!

Sluzy zdrowiu, vitaminy B , i odpornosci, na Virusa.
#23 christofm1953 2020-04-05 07:56
Sluzy zdrowiu, vitaminy "D" , i odpornosci, na Virusa.
#24 Dr. Sommer 2020-04-05 14:06
Wędkarz, masz się bać korony
Idź po rybę do Biedrony!
#25 Martin Es 2020-04-05 14:20
Nie wygracie z Kacapami, obdzwonilem wszystkie mozliwe instytucje odnośnie przejścia granicznego, rzucają słuchawkami nie podając żadnej podstawy prawnej do swoich działań. Lepiej isc do sklepu, przyjmowac reszte od sprzedawcy, kupywac dotykany przez innych towar, wpuszczac dzien w dzien do Polski kierowcow zawodowych, ktorzy jezdza po calej europie. Nie jestesmy w Stanie Wyjątkowym! Skoro panuje bezprawie, to niech nie oczekują od Suwerena podporządkowania się !
#26 Tomasz_S 2020-04-05 18:08
Zastanawiam się, czy Wy na poważnie robicie taką burzę, o to, że nie możecie iść na Ryby, czy piszecie te swoje komentarze w celu podburzenia czytelników?!

Myślenie, że na rybach się nie zarażę, że będę sam itp., itd., jest zwyczajnie egoistyczne. Ty pójdziesz na ryby, to zaraz 50 innych osób też pójdzie "samych" na ryby. Wy będziecie na rybach, to znajdą się osoby chcące biegać po mieście też oczywiście w pojedynkę, następnie będą rowerzyści i nagle się okaże, że połowa miasta wyszła na ulice. A patrząc w perspektywie Polski, będzie to liczba osób, której nie jesteśmy wstanie sobie wyobrazić.

Naprawdę potrzebujecie wprowadzenia stanu wyjątkowego, żeby zmusić się do tego by nie wychodzić z domu jeżeli nie musicie? Poważnie, ryby w dobie walki z epidemią są ważniejsze?!

Z szacunku do lekarzy, pielęgniarek i innych osób na co dzień walczących z epidemią powinniśmy pozostać w domach, aby nie musieć przyczynić się do dokładania im pracy, w tak ciężkim dla nich momencie!

Spójrzcie co się dzieje w krajach zachodnich UE, ile osób umiera w ciągu doby, czy Wy nie słuchacie przekazu lekarzy, o tym byśmy pozostali w swoich domach?

Ludzie co jest z Wami, czy na prawdę musicie szukać luk w prawie, i wypisywać, jacy to Wy będziecie zbuntowani, jak Wam Policja będzie chciała wypisać mandat?!

Każdy z Was jest takim supermanem, którego koronawirus nie dotyczy, myślicie, że Wam to w żaden sposób nie grozi?! Wasza lekkomyślność powoduje, że stajecie się realnym zagrożeniem w czasie tej epidemii. Zamiast zdusić tego wirusa uniemożliwiając jemu przedostawanie się, to nie! Trzeba iść na ryby.
#27 Banita 2020-04-05 20:01
Ale tak można?!
Ograniczenia (...) polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania, lub osoby zatrudnione przez zakład, lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu - w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania.''.
Bo zgredowaty Hobbit nie dostanie poparcia od kościoła podczas wyborów?!
Albo sie czegoś trzymamy albo robimy z ludzi debili!
#28 Rob 2020-04-05 22:17
Tak Banita, masz rację, nawet papież odprawia mszę bez uczestników w pustej bazylice. Ale Polsce musimy być bardziej świętsi od papieża. Na ryby nie, do kościoła tak, na ryby nie, na wybory tak. Jestem za pełną izolacją, ale niech te nakazy mają jakiś sens.
#29 Dominik13456 2020-04-05 23:31
ludzie to ssaki my potrzebujemy wychodzić na świeże powietrze Czy wam sie podoba czy nie a pozatym tera KŁUSOWNIKI BEDĄ SIECI ROZSTAWJAC bo niema wędkarzy a juz stoja na narwi na wierzbicy i pohuja robic takie zakazy jak i tak pzw ma to w dupie
#30 Dominik13456 2020-04-06 00:00
a potem sie dziwą ludzie czemu nie ma ryb. Właśnie dlatego

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.