Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Z każdym dniem trwania pandemii w naszym kraju zwiększa się ilość osób przebywających w kwarantannie. Nie wszyscy jednak jej sumiennie przestrzegają. Jak wygląda sytuacja na terenie powiatu słubickiego? Sprawdziliśmy.

Policja patrol

Policjantom pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej

Kto kontroluje?

Co do zasady nadzór nad osobami przebywającymi w kwarantannie sprawuje policja. Mundurowi nie są jednak w stanie indywidualnie sprawdzić każdej osoby. Dlatego w ostatnich dniach w całym kraju pomagają im w tym inne służby, np. straż miejska czy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Nadzór ma też ułatwiać specjalna aplikacja na smartfony, o której pisaliśmy TUTAJ.

Do naszej redakcji napisał ostatnio zaniepokojony czytelnik, który po powrocie z pracy z Niemiec od kilku dni przebywa w izolacji. Jak twierdzi, do tej pory nikt go nie sprawdził - ani przez aplikację, ani przez tradycyjną kontrolę. On sam posłusznie siedzi w domu, ale czy wszyscy są tacy sumienni?

Nie wszyscy przestrzegają kwarantanny

Wg danych Komendy Powiatowej Policji w Słubicach na koniec marca w powiecie słubickim mieliśmy ponad 350 osób objętych kwarantanną. W tej liczbie są nie tylko osoby mające lub podejrzane o kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, ale także te, które wróciły z pracy z zagranicy i muszą profilaktycznie spędzić 14 dni siedząc w domu.

- Co do zasady nasi mieszkańcy przestrzegają kwarantanny. Jednak podczas przeprowadzanych kontroli, zdarzały się sytuacje, że dana osoba nie przebywała pod wskazanym adresem. Takich przypadków mieliśmy jak na razie około 40 – informuje Magdalena Jankowska, rzecznik prasowy KPP Słubice.

Kar jeszcze nie było

Jak wyjaśnia, nie oznacza to automatycznie kary. Najpierw policjanci muszę przeprowadzić czynności wyjaśniające i ustalić, co było powodem nieobecności. Tym bardziej, że zdarzają się też przypadki, że na listę trafiają osoby, które w kwarantannie przebywać nie powinny. – Takie sytuacje także wyjaśniamy – zapewnia M. Jankowska.

Na razie nikt z nieobecnych podczas kontroli nie został jeszcze ukarany (taki wniosek musi trafić do sądu). A przypomnijmy, konsekwencja za zlekceważenie zasad kwarantanny mogą być bardzo surowe. Najwyższa przewidziana prawem grzywna to 30 tys. złotych.

Będą dokładniejsze kontrole

M. Jankowska informuje, że od 1 kwietnia, policjanci będą jeszcze dokładniej i intensywniej sprawdzać osoby przebywające w kwarantannie. A także patrolować ulice i zwracać uwagę na przestrzeganie przez mieszkańców wprowadzonych przez rząd obostrzeń.

Młodzież

Policja zapowiada częstsze kontrole terenów wokół Odry

Na ulicach pojawi się nie tylko więcej pieszych patroli, ale też częściej będą jeździć radiowozy, które za pomocą megafonów będą informować mieszkańców o obowiązujących zasadach.

Po lupę trafią miejsca, gdzie zwyczajowo zbiera się młodzież lub amatorzy wysokoprocentowych napojów. Mundurowi pojawią się m.in. na terenach spacerowych w rejonie Odry, boiskach szkolnych i miejscach rekreacji.

- Prosimy o pozostanie w domach i przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. To wszystko dla naszego wspólnego dobra – podsumowuje M. Jankowska.

Komentarze   

#1 Alfred 2020-04-01 22:54
Jak głupi i głupszy. Był głupi, potrzebował głupszego, teraz są razem, HURA !
#2 cinek88 2020-04-01 23:23
To jak walka z wiatrakami, służby przy coraz większej liczbie osób przebywających w kwarantannie nie będą w stanie wszystkich skontrolować nawet wyrywkowo co kilka dni o czym ostatnio oficjalnie ogłoszono. Brak sił i środków, poza tym funkcjonariusze odrywani są od innych obowiązków. Generalnie sytuacja komplikuje się i nie ma i nie będzie dobrych rozwiązań.
#3 Tomasz_S 2020-04-02 09:04
Najsmutniejsze jest, to że osoba będąca na kwarantannie wychodząc z domu robi to z czystą premedytacją! Są takie czasy, że należy pomagać służbom, które pilnują przestrzegania kwarantanny. Jeżeli wiemy o komiś, kto tego nie przestrzega, poinformujmy odpowiednie służby - zrobimy to dla dobra tej osoby, dla dobra nas samych i dla dobra naszych najbliższych. Nigdy nie wiemy, czy taka osoba nie jest zarażona i siedzi na kwarantannnie czy wróciła do Polski i dlatego musi odbyć dwu tygodniową kwarantannę.

A takich osób, jak bohater tego artykułu oby było więcej.

Pozdrawiam Wszystkich!
#4 Inka06 2020-04-02 09:14
Głupi i głupszy dlaczego?
#5 mikado 174 2020-04-02 09:56
"Najwyższa przewidziana PRAWEM grzywna to 30 tys. złotych."
z tym "PRAWEM" to chyba nie do końca prawda?
w sumie to nawet od początku. ograniczanie swobód i wolności jakie prezentuje obecna władza jest nie zgodne z konstytucją.
#6 nowy21.09 2020-04-02 13:57
Mam pytanie a gdzie zgłosić by został sprawdzony natychmiast a nie dopiero po czasie jak wróci z zakupów , i jeżeli zgłoszę a właśnie mu się skończyła kwarantanna czy nie zostanę pociągnięty do odpowiedzialności ?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.