Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Rząd wprowadza kolejne zakazy w związku z epidemią koronawirusa. Jak tłumaczył premier Mateusz Morawiecki, obostrzenia są konieczne, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Wyjaśniamy, na czym one polegają.

Premier

Premier i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o nowych restrykcjach podczas konferencji prasowej, która odbyła się 24 marca.

Mimo tego, że udało nam się spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, w stosunku do początkowych prognoz, jesteśmy zaniepokojeni tym, co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne obostrzenia – zapowiedział M. Morawiecki.

Nie wychodź, jeśli nie musisz

Najważniejsze to zakaz wychodzenia z domu. Ma ono zostać ograniczone do absolutnego minimum. Dozwolone są np. wyjście po zakupy, wyprowadzenie psa, do apteki, dojazd do pracy, do lekarza, czy po to, żeby udzielić pomocy osobom starszym. Nie wolno się spotykać, np. na grillu ze znajomymi.

Oczywiście, nadal bez zmian obowiązują wszystkie wcześniejsze ograniczenia, dotyczące funkcjonowania galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Najważniejsze zasady

  • Nie wolno korzystać z bulwarów, placów zabaw czy miejsc, gdzie zwyczajowo gromadzą się inni ludzie.
  • W miejscach publicznych, po ulicach można poruszać się maksymalnie we 2 osoby (nie dotyczy rodzin i bliskich z którymi żyjemy).
  • Zakaz uczestniczenia w spotkaniach, imprezach czy zebraniach powyżej 2 osób (nie dotyczy rodzin i bliskich z którymi żyjemy).
  • W mszach św. i pogrzebach będzie mogło uczestniczyć tylko do pięciu osób plus sprawujący mszę.
  • W komunikacji publicznej połowa miejsc musi zostać wolna.
  • W miejsca publicznych (np. sklepach, autobusach) należy zachować odległość co najmniej 1,5 m od siebie.
  • Dozwolone jest wychodzenie w celu pomocy osobie potrzebującej, na przykład zawiezienie jedzenia lub leków.
  • Można uprawiać sport czy chodzić na spacery, ale z zachowaniem w/w limitów i ograniczeń. Należy to jednak ograniczyć do minimum.

Jak zapowiedział minister Szumowski, kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł.

Co za zakładami pracy?

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. W miejscu pracy należy jednak stosować zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji, itp.

Jeśli prowadzisz firmę, możesz udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością. Dozwolony też jest dojazd do pracy.

Potrzebna dyscyplina

- Ta sytuacja wymaga od nas ogromnej dyscypliny, dzięki temu będziemy w stanie wyhamować rozwój choroby. W ten sposób kupujemy sobie czas, np. po to, żeby przygotować kolejne szpitale, gdyby nastąpił ten zły czas – podkreślił premier. Podkreślił, jeśli nie ograniczymy naszych wyjść, nie uda nam się uratować wielu ludzkich żyć.

- Bardzo proszę zostańmy w domu – zaapelował M. Morawiecki. Zachęcił do wykorzystywania komunikatorów internetowych do komunikacji – zamiast kontaktu osobistego. Ł. Szumowski podkreślił, że ograniczenie kontaktów jest jedynym skutecznym sposobem ograniczenia rozwoju epidemii.

Jak w czasach Solidarności

- Obecna sytuacja jest dla nas sprawdzianem. Proszę, abyśmy się nawzajem wspierali. Absolutnie niezbędna jest nam dziś lekcja wzajemnego pomagania sobie – zaapelował M. Morawiecki.

Podkreślił, że w tym trudnym czasie należy wrócić do haseł Solidarności. - Musimy mieć dla siebie krzepiące słowo, cierpliwość. Potrzebujemy sobie nawzajem jak nigdy dotąd – stwierdził premier.

Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia.

---

ŹRÓDŁO: oficjalny komunikat polskiego rządu - ZOBACZ.

Podstawa prawna: ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - ZOBACZ.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Wiola3340 2020-03-24 19:25
Granice całkowicie niech pan zamknie a nie Polaczki pracujące za euraczki nam tu coś przywlekom.
#2 piniu 2020-03-24 21:09
Nie panikuj Wiola. korona u nas juz pewno od dawna krąży. Zaraz wszyscy bedą prosić o otwarcie granicy bo w słubicach to 70 % {Polaczki pracujące za euraczki }. Jak widac , korona nie zna granic. Pozdrawiam. Powodzenia.
#3 mkwitowski 2020-03-25 01:32
Trzeba zauważyć że te dodatkowe obostrzenia (choć konieczne) nie są zgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej Polski
#4 medyk58 2020-03-29 17:32
i po co ten jezyk nienawisci ?? :cry:

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.