Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Dziś rano pisaliśmy o apelu prezydenta Świnoujścia do MSWiA dotyczącym całkowitego zamknięcie granic (ZOBACZ). Jego słowa poparły władze Słubic. Burmistrz Mariusz Olejniczak i szef Rady Miejskiej Grzegorz Cholewczyński wystosowali podobny apel do wojewody lubuskiego.

Granica Słubice

W międzyczasie na naszym profilu facebookowym zadaliśmy pytanie internautom, czy popierają takie rozwiązanie (ZOBACZ). Rozgorzała gorąca dyskusja, w której - jak na razie - padło ponad pół tysiąca komentarzy. Zdecydowana większość z nich była za całkowitym zamknięciem granicy.

A dzień wcześniej, nasze publikacje na temat sytuacji na polsko-niemieckim pograniczu udostępnił na swojej stronie senator Wadim Tyszkiewicz, który poinformował, że siłę sprawczą w tym zakresie ma tylko wojewoda, który jest przedstawicielem rządu (ZOBACZ).

O odniesienie się do apelu naszych samorządowców poprosiliśmy Aleksandrę Chmielińską-Ciepły, rzecznika prasowego wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka. Gdy tylko dostaniemy odpowiedź, damy znać.

---

Poniżej treść apelu burmistrza i przewodniczącego.

Apel do wojewody

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 obywatel666 2020-03-17 15:01
Jestem za. Pod warunkiem,że Pan Cholewczyński i Olejniczak na czas zamknięcia granic i innych ograniczeń zrezygnują z pobierania wynagrodzenia otrzymywanego w ramach pełnionych funkcji. Podobnie inni krzykacze domagający się zamknięcia wszystkiego.
#2 Tomekpik 2020-03-17 15:09
wystarczy zostawić otwartą granicę dla osób pracujących we Frankfurcie
#3 vader 2020-03-17 15:11
polewa z tego pisma

nagłówek: bez granic
treść: zamknijcie granice

:lol: :lol: :lol:
#4 Tomasz_S 2020-03-17 15:24
W końcu jakieś "głośne" działania! Brawo! Dlaczego, ktoś, kto pracuje w Polsce ma rezygnować z pobierania swojej pensji? Przecież, taka osoba nie musi codziennie stać w kolejce na moście, bo prcuje po drugiej stronie mostu. Kiedy Wy zrozumiecie, że to nie jest na złość Wam podejmowana czynność zamknięcia szczelnie granicy, tylko z myślą o nas wszystkich! Na prawdę, nie możecie tego zrozumieć? Nie widzicie tego co się obecnie dzieje?

Panie Burmistrzu, uważam, że na ten moment jest to jedyna słuszna decyzja. Trzymam kciuki by się to dało wykonać na dniach.
#5 bohusz 2020-03-17 15:27
A może jak kilka osób się zbierze to firma niemiecka, której tez zależy, wynajmie lokale blisko zakładu pracy dla polskich pracowników? Hotele niemieckie się zamykają - popytajcie tych co pracują w hotelach.
#6 obywatel666 2020-03-17 15:53
Włodarze Słubic dostosowują się do naszego rządu. Trzy miesiące przygotowań i jedyne co tuzy intelektu wymyśliły to zamknięcie wszystkiego. Jak dziecko w domu dorosłym przeszkadza to też najprostsze rozwiązanie zamknąć je w pokoju i niech się samo sobą zajmie- najlepiej TV lub internet.
Może warto przekraczających granicę w Słubicach informować o zachowaniu odległości miedzy sobą. Są tablice informacyjne na wejściu na most w kilku językach? Jeżeli stoją ściśnięci , ktoś ich informuje o zachowaniu odległości? ( Tu mogłaby się wykazać nasza dzielna Straż Miejska). Ale po co? Zamknąć wszystko. Oczywistym jest , że to nie potrwa dwa tygodnie. Będzie dobrze jak skończy się po 6-8 tygodniach. Co wtedy? dalej wszystko zamknięte? Trzeba nauczyć się z tym żyć, przestrzegać zaleceń i higieny.
Panie Burmistrzu czas się wziąść do pracy, skończyć z rozdawaniem pączków i dowożeniem wody.
#7 Łukasz35 2020-03-17 16:23
Co mają ludzie wracający z zagranicy do tych którzy pracują tak jak ja we Frankfurcie przecież oni i tak mają pozwolenie na wejście do Polski a jak odbywa się ich kwarantanna to lub zanim do niej dojdzie to inna sprawa. Zamknięcie granicy nie sprawi że ci ludzie tu nie będą się pojawiać na granicy to normalne uciekają do ojczyzny a mają prawo. Na pewno pani burmistrzu to pismo pozbawi mnie tak jak i innych środków do życia które w tym czasie są bezcenne może pan mi je zapewni?
#8 Tomasz_S 2020-03-17 16:26
Do tej pory nie widać wśród ludzi samodyscypliny, żeby zachowywali odstępy, to co Twoim zdaniem @obywatel666 trzeba wysłać kolejne służby, żeby palcem groziły, że za blisko stoją? Na prawdę? Dorośli ludzie nie mogą zrozumieć podstawowych przekazów informacji, to trzeba ostrzejsze nakazy narzucić!

Zrozumcie, że to Wszystko jest robione dla naszego dobra. Niemcy by pewnie już dawno granicę zamknęli, gdyby nie to, że Polacy im gospodarkę trzymają, bo pracują za Niemców, dla których wypłata, którą otrzymują Polacy jest splunięciem w twarz.

Mam nadzieję, że szybko uda się to zatrzymać. Do tego, dobrze będzie jak ludzie przestaną sobie wycieczki do sklepów robić. Zrobić raz zakupy duże i ograniczać wychodzenie z domów!
#9 Tomasz_S 2020-03-17 16:29
Oczywiście nikogo nie chciałem urazić, żeby nikt sobie nie wziął do siebie. Chcę tylko byśmy wszyscy zaczęli się sznować w tej trudnej sytuacji. A praca w Niemczech jak kolega wyżej napisał, może tylko dla tych co do Frankfurtu? Jak widać, nie ma złotego środka.
#10 Łukasz35 2020-03-17 16:36
Na daną chwilę to pismo to dla mnie i dla wielu jest jak strzał w kolano i należy się zastanowić czy chodzi o nas ludzi pracujących we Frankfurcie i okolicy czy ludzi uciekających do ojczyzny a co za tym idzie na jakiej podstawie tak na prawdę chcecie zamknąć granice.
#11 obywatel666 2020-03-17 17:02
Tomasz_S zdajesz sobie chyba sprawę, że nie wszyscy obywatele są wystarczająco wyedukowani w zakresie zachowania w takich przypadkach. Czy zdajesz sobie ,że dużo osób(obcokrajowców) wchodzi na most i ustawiają się w kolejkę i dopiero tam dowiadują się,że nie mogą przekroczyć granicy. Brak jakichkolwiek tablic informacyjnych przy wejściu na most od strony FFO.
Ludzie wracający do Polski cisną się w kolejce, bo nie mają jasnej i prostej informacji jak się zachować. Została zasiana panika, a burmistrz i przewodniczący jeszcze bardziej ją nakręcili swoim idiotycznym apelem. Niech każdy sobie zada pytanie: co będzie i jak będziecie funkcjonować , jeżeli to potrwa np. dwa miesiące albo dłużej?
Mniej paniki , a więcej rozsądku i edukowania mieszkańców.
#12 Mala Nokia 2020-03-17 17:07
Dlaczgo jeszcze nie ma wojska , mamy jednostki chemiczne , sławetną OT Macierewicza . Problem rozwiązac transportem wojskowym do Rzepina powracajacych z Świata, zaoptrując w such prowiant
#13 POZI 2020-03-17 17:28
Bardzo trudno ogląda się takie dyrdymały, nawet trudno to komentować. Panie Burmistrzu, smutne, że produkuje Pan takie pisma , w takiej formie z podtekstem ,jakoby ludzie, którzy tak naprawdę utrzymują Pana i większość biznesów w Słubicach , byli trędowaci. Należy i należało się przez laaata przyglądnąć formie funkcjonowania Słubic, nie pisałby Pan tego typu niedorzeczności teraz z nagłówkiem BezGRanic.
#14 POZI 2020-03-17 17:38
Pan, niestety, -co bardzo przykre i smutne- nie zrozumiał i nie rozumie elementarnej rzeczy, jaką jest miejska integracja transgraniczna, intonuję słowo elementarny.
#15 obywatel666 2020-03-17 17:52
Burmistrz chce zmniejszyć opłaty bazarowiczom!
Oj Panie Burmistrzu, dzisiejsze pańskie działania to miotanie się od ściany do ściany. Najpierw bzdurne pismo o zamknięcie granicy, teraz pomoc bazarowiczom. Jednych chce Pan odciąć od możliwości wykonywania pracy, a drugim dołożyć do biznesu.
Może za nim się ogłosi jakąkolwiek decyzję to proponuję dokładnie się zastanowić nad konsekwencjami wypuszczanych informacji.
#16 FFFSL 2020-03-17 18:07
Dziwne jest, że wtedy gdy bazary były otwarte dla Niemców, nie było większych obaw władze lokalnych przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19. Dopiero decyzja rządu o zakazie wjazdu dla obcokrajowców spowodowała zamknięcie bazarów. Postulowane obecnie zamknięcie granicy dla osób pracujących w Niemczech oznacza utratę przez nich pracy i jedynego źródła utrzymania. Osoby te nie są i nie będą wspierane przez niemieckich pracodawców. W tym wypadku COVID-19 wymaga innych działań władz lokalnch . Decyzja o pracy zatrudnionych w Niemczech bez kwarantanny została podjęta przez rząd. Władze saamorządowe nie są zainteresowane losem ludzi, którzy stracą pracę.
#17 obywatel666 2020-03-17 18:16
Nasuwa się oczywisty wniosek.
Wybraliśmy niekompetentnych ludzi do kierowania miastem. Sytuacja ich przerasta. Zresztą nie tylko ta.
Sam głosowałem na Pana Olejniczaka. :-x :cry:
#18 Łukasz35 2020-03-17 18:19
A propo kolejki i ścisku na moście, dzisiaj pewien tego że będę musiał oczekiwać na przejście do polski narażony na oczekiwanie z potencjalnymi nosicielami tego wirusa spotkało mnie miłe zaskoczenie ludzi zero kolejki zero zagrożenia zero godzina przejścia ta sama więc błagam panika jest tu zbędna wiadomo pierwsze dni ale sytuacja się normuje sama wiec panie burmistrzu decyzja podjęta pochopnie i ten nagłówek z pisma bez granic :/
#19 Grzegorz959 2020-03-17 19:13
A pisma w sprawie obwodnicy słubickiej dlaczego nie są wklejane
#20 obywatel666 2020-03-17 20:01
Bo "Przewodniczący" jeszcze wezmie to na poważnie i wystąpi do wojewody z petycją o zbudowanie drewnianej kładki na Nowym Lubuszu , dla przekraczających granicę. Jakby nie było, to po 20 latach może uda mu się wywalczyć "obwodnicę"
#21 Dr. Sommer 2020-03-17 20:35
Abstrahując podejrzewam, że w Niemczech można teraz odstawić samochód z kluczem w stacyjce.
#22 Qczu 2020-03-17 22:14
Ale jaki to problem wyrobić stałe przepustki dla pracujących w Niemczech? Po co ludzie mają codziennie wypisywać te same kwity? Wówczas robi się kolejkę dla tych z przepustką i dla tych bez. Szybko i bezproblemowo, zeskanować przepustkę, zmierzyć temperaturę i następny. Bez kolejek, dotykania itp. Szanowny Pan Starosta ma prężną firmę informatyczną więc rozwiązanie systemowe dostarczy zapewne od ręki i za darmo. Wystarczy karta magnetyczna a w systemie dane delikwenta z adresem ,zdjęciem itp. Przecież w dzisiejszych czasach to żadna filozofia.
#24 yon 2020-03-19 08:11
Jakim trzeba być oszołomem, żeby w taki sposób stawiać sprawę? To może od razu stwórzcie obozy koncentracyjne i spędźcie tam wszystkich pracujących w Niemczech! Najpierw zajmijcie sie może tymi , którzy szwędają się po Słubicach a nic tu do roboty nie maja , bo czekają nie wiadomo na co po przyjeździe z innych państw. Akurat ci, co pracują w Niemczech specjalnego zagrożenia nie stwarzają ponad to, co inni stali mieszkańcy Słubic , więc przestańcie robić polowanie na czarownice , bo to tylko waszą podłość i nieudolność pokazuje.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.